Zimní pneu do Chorvatska

Od: Datum: 16.06.16 07:45 odpovědí: 27 změna: 19.06.16 15:43
Ahoj, chci se zeptat zda je možné jet na zimních pneumatikách do Chorvatska? Nechci slyšet nic o větší brzdné dráze ani že na takové teploty nejsou dělané. Chci jen vědět zda je to zakázané a mohu dostat v Chorvatsku pokutu a nebo je to jedno a mohu normálně jet dík za odpověď.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.06.16 07:58
Dobrý den, muzete dostat pokutu. Zimni pneu maji nizsi rychlostni index a hrozi pokuta.
+ vetsi spotreba
Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.06.16 08:01

Na zimních gumách se nesmí jet 130? ;)

Datum: 16.06.16 08:19
Pokud má auto maximální rychlost 240km/hod tak se u zimních gum toleruje 210km/hod. V létě to neplatí. Nikoho nezajímá jak rychle jedeš a jak rychle se smí, ale jak rychle auto může jet a zda má odpovídající obutí.
Velký TP není potřeba. Max rychlost je v malém TP.
Ohodnoceno: 1x

Od: jenda2
Datum: 16.06.16 08:17

Rychlostní index je vždy vyšší, než povolená rychlost. Index na malé techničáku není vypsaný, podle čeho by mu dávali v Chorvatsku pokutu? Že má gumy do 190 km a doma v šuplíku má velký TP se zapsaným indexem do 210 km? To je zase humorný příspěvek. Spotřeba je rovněž nesmyslné tvrzení. Pokud to není v litrech, tak desetiny litru nehrají vůbec žádnou roli.

Datum: 16.06.16 08:40

Ty příspěvky o pokutách a nemožnosti použitích zimních v létě snad musí psát někdo z Continentalu nebo Michellinu ... ;)

Datum: 16.06.16 10:32
Nektere nesmyslne zakony jsou a my jako obycejni poplatnici na to doplacime nejvice
http://auto.idnes.cz/rychlost…c=A160614_150529_automoto_fdv
Tady mate to o cem jsem psal

Datum: 16.06.16 09:23

Kubo, není žádný zákaz v Evropě používat zimní pneumatiky v létě. Vždyť celoroční pneumatiky jsou zimní, které se používají celý rok. Nebo víte, jak jsou označeny celoroční pneušky? Jako zimní.

Stačí takto?

doplněno 16.06.16 09:37:

asd, copak zimní mají malý index rychlosti pod stanovenou rychlost 130km?

Co pak s náklaďáky, co mají zimní celý rok, jako celoroční.

doplněno 16.06.16 10:59:

asd, může se v Chorvatsku jezdit rychleji jak 130km, jako v Čr?

Od: asd1
Datum: 16.06.16 09:34

Jde o rychlostní index a nejvyšší rychlost vozidla. Ovšem ten nižší je u M+S legálně. Ale vysvětluj to Chorvatovi který mele svoje a zakáže další jízdu, anglicky nerozumí atd.

Datum: 16.06.16 11:19

A kde Chorvat vyčte rychlostní index na mém autě? V malém techničáku to tedy rozhodně není.

Datum: 16.06.16 12:10

Jednoduše - nejvyšší rychlost v malém techničáku je a index musí být vyšší. Pokud máš zimáky T a rychlost 195 tak nemusí nic dohledávat.

Datum: 19.06.16 15:43

Tak to si nejsem jistý, co Chorvat vyšte na gumě za index. V techničáku mám max. rychlost 205 km, pneu 205/55 R16 91 W nebo 225/45 R17 91Y. Od U nahoru není místo, kde by se tak dalo jet. Tak tedy nevím. U = 200km, Y=300km

Datum: 16.06.16 09:43

Index musí být pro nejvyšší rychlost vozidla. S nejvyšší dovolenou rychlostí v dané zemi to nesouvisí. To jako ve městě by policajtovi mohl říkat můžu jet max. 50, index mám na 70 tak to vyhovuje a žádná pokutička! Asi néé ;)

Datum: 17.06.16 14:46

asd, může se v Chorvatsku jezdit rychleji jak 130km, jako v Čr?

Např. v krajní nouzi se rychleji jet může legálně, nejspíš to tak bude i v Chorvatsku...

Prostě nejvyšší rychost vozitla je daná a tomu musí odpovídat index pneu. Pokud je v TP varianta zimních se sníženým indexem, tak se můžou použít i v létě, ovšem musí to být napsané na palubce. Chorvatskej/ Italskej policajt se ale možná bude dohadovat (v malém TP je nejvyšší rychlost, na pneu nižší index a velký techničák kde to je zapsané je doma - než se to dohledá tak klidně odstaví auto) To může znamenat zdržení a vopruz na dovolené...

Např. já mám v TP rychlost 185 kmh a zimní 185/65R14 můžou mít index Q

Datum: 16.06.16 09:31

Obutí se řídí tím co je zapsané v techničáku a tam bývá pro M+S nižší rychlostní index než je max. rychlost auta. Pokud jsou obuté M+S tak s tím můžeš legálně i v létě, i v cizině (Vídeňská úmluva). Ovšem než se dohadovat s Chorvatským policajtem který mi odstaví auto a bude trvat na tom že index musí být bla bla a strávím celý den vyjednáváním, tak bych si tohle ohlídal...

Zimní v létě nevhodné - to platí pro nové zimní které mají dlouhé lamely. Ojeté na 4 mm už se chovají spíš jako letní (krátké lamely se neohýbají = neplave to a směs je už starší tvrdší) a není tam problém, a kvalitní starší zimní se 4mm je v létě určitě lepší než nová letní "čína". Spotřeba je stejná, naopak letní bývají širší a spotřeba může být i vyšší. Viz testy kde s letníma neporovnávali nové zimní ale ojeté na 4mm (tak jak se v reálu v létě dojíždějí).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.06.16 11:04

Pozn. pokud jsou M+S s nižším indexem než je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla, tak musí být max. rychlost vyznačená v zorném poli řidiče nebo na displeji.

Datum: 16.06.16 11:23

Kde je to v české / chorvatské vyhlášce?

Komu z vás se v ČR / Chorvatsku stalo, že by ho kvůli tomu buzeroval poicista (případně stk)?

Datum: 16.06.16 12:24

Vyhl. 341/2014 F) 2 a 3 - technické požadavky na výbavu koly/ pneumatikami

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2014-341

Datum: 16.06.16 12:47

Dík, v mezičase jsem si to vygooglil a zůstal s otevřenými ústy. Nejen že se na to v životě nedíval žádný policajt, ale ani mi to nikdy nekontrolovali na stk.

Teď už jen chybí aby pojišťovny zavedly vyšší cenu za povinné ručení u vozidel s vyšší nejvyšší rychlosti v techničáku. Už bych to radši moc nerozebíral, aby to ty pojišťovny nenapadlo a taky aby si policajti nenačetli další nezbytný úkon ke kontrole žárovek a vesty.

Datum: 16.06.16 11:28

Někde jsem našel na internetu test jednoho chlapíka, kterému se nezdály informace o brzdné dráze zimních a letních gum. Zkusil tedy při stejné teplotě zimní a letní obutí a rozdíl v brzdné dráze byl cca 0,5m. Což je chyba měření. Z toho plyne, že veškerá masáž slouží pouze k obchodním účelům. Vzbudit pocit nebezpečí a vykonat vše v rámci bezpečí dětí atd. Zimní pneu má něco kolem 6mm vzorku. Některé 7mm. Minimum je 4 mm pro zimu a zároveň tlačí nepoužívat zimní gumy v létě. Tedy u někoho 2 zimy a gumy za x tisíc vyhodit? Dojíždím zimní gumy od počátku ježdění a ani náznak nějakého problému. Zaplacení autoři článků ale útočí dál a dál...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.06.16 15:28

Souhlas - mám nyní na autě zimní gumy se vzorkem asi 3 mm hlubokým a chovají se podobně jako letní. Auto se valí s minimálním odporem a na suché silnici dobře sedí. Přemýšlím o tom, že letní gumy vůbec nebudu kupovat, protože až tyto ojedu na 1,6 až 2 mm, tak už zase budou ty nové zimní ojety na 4 mm.

K tomu nás donutily přiblblé zákony.

Datum: 16.06.16 18:11

Ty woe ,jak mám pak zjistit které jsou letní a které zimní? V TP mám jen 2 rozměry-175/70R14 a 185/65R14 a u obou je STEJNÝ rychlostní i hmotnostní index!Navíc tento je o asi 30km/hod vyšší než max rychlost povolená výrobcem!

Datum: 17.06.16 07:02

diesle, zimní a univerzální mají hvězdičku, nebo M+S.

Index se neřeší.

Datum: 16.06.16 09:54
Byl jsem uz 2x, na tech samych..

Datum: 16.06.16 11:05

A to vypovídá o čem?

Datum: 16.06.16 11:06
Ano můžete.
Jinak nevím jak u které automobilky,al měl jsem víceto-fiata,seata,peugeota,citroena ale u všech byl stanoven rychlostní index vyšší než konstrukční rychlost.jediná výjimka byla dle druhu rezervy-plnohodnotné se standartním rozmęrem bez omezení,neplnohodnotná=omezení max speed.

Od: karel1234
Datum: 17.06.16 16:06

Do chorvatska v klidu muzes jet na zimnich,zadny problem.I kdyz napises,ze nechces slyset zadne picoviny okolo,stejne nekteri chytraci do toho zamelou vsechno okolo.*zed*

Od: fik
Datum: 19.06.16 15:38

Můžeš,proč by jsi nemohl,pokud pneu plní patřičné rozměry a všechny parametry. Vím že nechceš slyšet nic okolo,ale přece ti řeknu aby jsi si to promyslel. Vždycky po zimě se těším až přezuji na letní a nebudu mít pocit že jedu na žvejkačce. Brzdná dráha to je tak trošku marketing,takový rozdíl to nebude,ale jde hlavně o tvoje pohodlí. Vem si že když tam bude přes 30,dálnice bude rozpálená že se na ni nebude moct ani pomale udržet ruka a ty pojedeš na zimákách,které v takových podmínkách ještě víc změknou-nejenomže je sjedeš tak o milimetr,ale ta jízda bude příšerná. Z chorvatska jsem se vrátil včera a při tý představě tam jet na zimních se mi dělají osipky. I na kvalitních pneu to je záhul,a ještě si to kvůli pár korunám zhoršovat,nechápu.

Takže,ano můžeš jet bez obav z pokuty,ale kdo chce kam,pomozme mu tam

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.