Jak vyměnit vnější manžetu na předním kole?

Od: Datum: 08.05.16 22:10 odpovědí: 13 změna: 10.05.16 21:36

Dobrý den,

mám starého opel tigra a chtěl bych si vyměnit vnější manžetu na předním kole, je to problém to zvládnout doma bez nějakého speciálního nářadí?

Případně jak ji vyměnit, nepopsal by mi někdo jak na to?

Děkuji pěkně


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.05.16 22:28

Neznám typ vozidla,ale dávám str,kde si můžete stahnout servisní manual vašeho autíčka.Stačí se zaregistrovat a stahovat.

http://www.club-opel.com/manuals.php?ddlb_category=11

avatar
Upozornění od sys ladinpraha 08. 05. 2016 22:32:49
!Pravidlo Z4: je zakázáno odkazovat tazatele na vyhledavače ve smyslu: "tady si to najdi" a na místa, kde problém vznikl (úřady, instituce, zaměstnavatele apd) ve smyslu: "tam se zeptej, podívej". Tazatelé nejsou hloupí, aby o této možnosti nevěděli, ale z nějakého důvodu volí Poraďte.cz, respektujme to!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.05.16 22:29
avatar
http://www.vectra-club.cz/vie…wtopic.php?f=23&t=28&p=54#p54
Taky opl takže pokud si věříš zmákneš to i před barákem
Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 08.05.16 22:31

Tak problém hlavně je to že potřebuješ nějaký odolný trhák s patřičným ořechem na povolení středové matky poloosy-ne vážně ničím primitivním tohle nezvládneš. A taky potřebuješ gola sadu na další věci,šaškovat s nějakými natáhlými klíči na zarezlé matky na nápravě to asi neklapne,potřebuješ ještě povolit kulový čep,pak už jen poloosu vytáhneš z náboje,kleštěmi sundáš pásky,přes hliník těžkým kladivem sklepneš kloub z osy..a teď důležitá věc,pokud jsi měl prasklou manžetu,musíš kloub velice ale opravdu velice důkladně vymýt v technickém benzínu,kdyby tam totiž zůstaly byť i jen drobné zbytky písku tak máš zachvilku po kloubu,normálně se vydře jako brusnou pastou. Montáž už je jen opačný postup,nandáš manžetu,narazíš kloub,vymáčkneš tam mazivo,stáhneš páskyobyčejnými kleštěmi-)takové jako jsou na vytahování hřebíků),nasadíš poloosu do náboje(drážkování před nandáním namazat,chytneš a přitáhneš čep-pokud je špatný tak vyměnit a nakonec po spuštění auta na kolo pořádně dorveš centrální matku poloosy.

Samozřejmě musíš mít auto stabilně podložené a zajištěné,takových hrdinů už bylo co letící auto bylo to poslední co v životě viděli

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jenda2
Datum: 09.05.16 13:27

Do takové práce a na ulici se vůbec nepouštějte. Při domotáži těhlice, tlumiče popř. některých kulových čepů (podle typu uložení pření nápravy se na 100 % pohne geometrie. Povolit matku poloosy nejde běžnou golou ale větším ořechem a trhákem. V konečném výsledku to opravdu nemá cenu bastlit doma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 09.05.16 13:36

Když jen povolíš spodní čep z těhlice tak se geometrie nepohne. Když by spodní čep měnil tak je to sporný,někde se píše že se nepohne,někde zas že se pohne-dle mě se pohne maximálně nepatrně,protože v těch šroubcích je malinký rozsah pohybu+nějaké výrobní tolerance no asi by se to mělo dát seřídit po jeho výměně. S nářadím je to rychlovka i na heveru,to je skoro jedna z nejjednodušších oprav,ale bez vybavení je to vyloučený,pokud to dá nějakýmu garážistovi,je to práce na maximálně na hodinku,a to jsem ještě hodně přehnal tak kolik jej to může stát navíc

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.16 18:34

ono to někdy taková sranda není.. zkus si to třeba na superbu měnit.. a pokud to děláš poctivě, tak rozebrání a vymytí kloubu a následovné poskládání taky není na minutku..záleží na konkretním autě.. jestli se musí srážet čep.. pokud není matice ale šroub v kloubu, tak to jde stáhnout na autě.. pokud matice tak raději vyhodím poloosu ven, než do toho valit na autě..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 09.05.16 19:23

S dobrým vybavením je to všechno celkem brnkačka,někde to jde líp,někde hůř ale jde to vždycky. Ono když nemáš spodní čep nanýtovaný a je udělaný na kužel do těhlice,tak jej nemusíš vyrážet,stačí vytočit ty tři šroubky a vytáhnout celý čep z ramene. Sklepnout kloub je taky brnkačka,na to mám už vyrobený přípravek,takovou silnější vidlici z hliníku přes kterou to pěkně po klepnutí sleze. Kloub nemusíš rozebírat více,mazivo se v technickém benzínu rozpouští,stačí to tam na 5 minut ponořit,pak vzít štětec a pořádně to vypláchnout. Když máš mycí stůl tak není vůbec co řešit,pěkně tlakem to vymýt a je to bez problému.

Oprava je to pořád z těch nejjednodušších,pořád jsou to nápravy. Nedejbože když se ti v novým autě podělá elektronika,to si garážista ani neštrejchne

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.05.16 20:37
avatar

Mno dělal jsem to hodně krát a nikdy v dílně neboť nemám,na dvorku,na ulici před panelákem atd,u některých co jsem dělal se ani na čep nemuselo šahat ,šlo to i bez toho (seat Ibiza první a druhé generace,konkrétně 1,7D)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.16 19:51
avatar

Základ je nářadí, jak píše fík a půl práce je hotovo. Pokud nemáte tak se na to vykašlete. Budete to dělat půl dne a možná i neúspěšně, protože mnohé šrouby jsou zarezlé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: huggon
Datum: 09.05.16 21:05

Díky za váš návrh a popis opravy, budu to muset dělat u někoho kdo má na to vybavení.

Od: jenda2
Datum: 10.05.16 19:54

Tady máte postup demontáže poloosy.


Toto dělat na ulici je odvaha.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.05.16 20:21
avatar
Ja to běžně dělam před řadovou garáží takže pokud má nářadí udělá to i na parkovišti
Ohodnoceno: 1x
 
Od: huggon
Datum: 10.05.16 21:36

Děkuji,

ano udělám to spíše s někým, kdo má více vybavení.

Hezký den

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.