Pokuta za rychlost u prodaného auta

Od: Datum: 05.05.16 16:09 odpovědí: 29 změna: 17.05.16 08:53

Dobrý den, mám dotaz. Prodal jsem své auto do autobazaru. Ten si ho nepřihlásil i když měl mou plnou moc. Bazarista s ním překročil rychlost a byl vyfocen. Pokuta však přišla mě, jako vlastníkovi. I když jsem prokázal kupní smlouvou, že jsem již nebyl majitelem v době spáchání přestupku, ouřadu to nezajímalo a ve správním řízení mě označil za viníka, protože jsem byl na registru zapsán jako vlastník vozu. Na registru mi ale řekli, že pokud prokážu kupní smlouvou, že jsem auto prodal, tak na mě nemůžou. Mám 8 dní na podání odporu. Jak mám postupovat dál a je možné se s ouřadou soudit? Díky T.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.05.16 16:12
Podat odpor,následně dostanes latu az 50k,zes neprepsal vozidlo. Gratuluju
doplněno 05.05.16 17:28: Je to přesně jak píše diesel. Ourada se dozví,ze jste neprepsal vozidlo, pokutu za rychlost vám nedá,ale zahájí správní řízení za neprepsani vozidla!
Ohodnoceno: 0x
 
Od: totalek
Datum: 05.05.16 16:44

já? Já mám platnou kupní smlouvu a sepsanou úřendě potvrzenou plnou moc k přehlášení vozidla má bazarista. Ten na to má dle zákona 5 dnů. To ho mám na registr dokopat, když se na to vyprdne? jsem mu jí nemusel podepisovat... Takže každý kdo si koupí auto a nepřehlásí si může jezdit jak chce? A když označím řidiče, jako "vlastník" tak stejně mám platit já? na co pak to oznámení řidiče je...?

Spíš bych to tipnul na to, že bazarista a ouřada jsou nějak dohodnutý.

Datum: 05.05.16 16:53
avatar

Píšu Vám to níže Vy jste zodpovědný ze zapsání změny ne kupující!Vy máte povinnost do 10 dnů zapsat změnu!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: totalek
Datum: 05.05.16 17:46

a platí to i když je na smlouvě výslovně uvedeno, že přepis provede a hradí kupující a že vlastníkem se stává kupující dnem podpisu smlouvy a zaplacením/ převzetím vozidla?!

Od: hk
Datum: 05.05.16 17:52

Prosím vás, vy řešíte právní věc a snažíte se dopídit komu patří/patřilo auto atd. Úředníka takovéhle nesmysly nezajímají. On má vás, vám napří pokutu, protože jí někomu musí dát. Takže se nesnažte uvažovat logicky. To na úřadě nedělají a myslí jinak. Konečná je pro vás až soud, který určí, zda jste byl/nebyl dle smlouvy vlastníkem. Být vámi, zaplatím, protože vy jste neřídil, nestrhnou vám žádné body. Těch pár stovek/tisíc - budiš to pro vás ponaučení. Tak to moc neřešte. Hlavně si nyní odhlašte to auto. Za dnešní den jste na ten přepis už mohl jít a poptat se tam, jak to provést. Zbytečně vám utekl další den, který autíčko jezdí na vás, možná i na vaší pojistku, kterou máte mít, pokud to je vaše auto.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.16 20:41
avatar

Hk píšete nesmysly tak raději neraďte pokud nevíte-takto úředník dle Vaší rady -když by narazli na jinou,znalou osobu-tak může přijít i o pracovní místo díky ztásadní neznalosti svých povinností!. žádné napaření pokuty za rychlost se konat nebude teda pokud myslíte tuto pokutu!Toto neurčuje soud ale KUPNÍ SMLOUVA určuje kdo je majitel,soud až v případě že by bylo majitelů více nebo jiné nejasnosti čehož se ovšem tento případ netýká!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.16 16:16
avatar

Okamžitě podat odpor, doložit k tomu kopii kupní smlouvy. Originál z ruky nedávejte, mohl by se jim stratit. Trvejte si na tom, že nejste vlastníkem auta.

Zašlete doporučený dopis kupujicímu, v tom ho vyzvěte, aby neprodleně provedl přepis. Kopii tohoto dopisu a kopii doporučenky můžete přiložit k odporu.


doplněno 05.05.16 16:39:

Krom odporu můžeš podat i stížnost na toho ouřadu. Hlavně nezmeškej lhůtu a zašli to na správnou adresu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: totalek
Datum: 05.05.16 16:35

Bazoš už auto asi prodal, bo má novou pojistku i majitele a v bazaru už nestojí. Odpor samozřejmě podám. Jen nechápu ouřadu, že kopii smlouvy má, obešle bazaristu kterého jsem uvedl jako vlastníka, ten mu nijak neodpoví (dle vyjádření) a on přesto rozhodne, že za jeho přestupek jsem vinnen já a ať platím. To že dle zákona nepřevedl vozidlo na sebe ho vůbec nezajímá.

Datum: 05.05.16 16:49
avatar

Máte smolíka-kupní sice doložíte jednoduše,že od podpisu KS nejste majitel ale tak se vyhnete pokutě za rychlost a bude obvolán ,pokud je tam vše správně ohledně kupujícího,kuoující -tedy bazarista. A vy se stejně pokutě nevyhnete,můžete dostat až 50 000kč za nezapsání změny-Vy jste jako prodejce zodpovědný za toto!

Jediná možnost Osboně donutit kupce-bazaristu a SPOLEČNĚ udělat EvK a společně zapsat změnu nebo sám poodat žádost o změnu ale na to zase musíte mít TP a protokol o EvK!

Ještě malý dolněk- DD s jeho kopie o vyzvání prodejce je jen na vytření ...To není žádný doklad o čemkoliv. Jo tak to dopadá když jeden věří úplně cizí osobě!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.16 18:07
avatar

Já s tebou většinou souhlasím, ale tady mám jin právní názor.

On mu dal plnou moc, kupující plnou moc přijal, je to ověřená plná moc, kde jsou podpisy dohledatelné. Já bych řekla, že prodávající to nezanedbal.

Pokud by náhodou pokutu za nepřepsání vozidla dostal, tak se její náhrady může na bazaru domáhat. Bazar svým podpisem plnou moc přijal a tím se zavázal ji plnit.

Je to tady dost sporné, nespíš si budeme muset počkat na nějaký rozsudek NS.


doplněno 05.05.16 18:15:

Danys já píšu o odpovědnosti z nedodržení závazku po přijetí plné moci. To je jiný zákon, občanský.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.16 18:09
Slzicka: jaký rozsudek? K čemu, když je to dáno zákonem?! To,ze ten zákon neznáte, je chyba,ale tak to bohužel je jak píše diesel
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.16 18:21
avatar

Slzičko, kupec nedodržel co slíbil, máte ve smlouvě nějakou sanki, že když nepřevede vozidlo, že bude platit smluvní pokutu 10000Kč?

Nemáte, takže se nic neděje a vy máte hrozbu sankce až 50 tisíc.


doplněno 05.05.16 19:23:

OK, tak sdělte kupci, že po něm vymáháte sankci 10.000Kč. Co Vám na to řekne? Půjdete k soudu se žalobou na výši sankce?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.16 18:24
avatar

Sankce tam určitě nebude, ale náhradu škody z nedodržení smlouvy přece vymáhat lze


doplněno 05.05.16 19:32:

Danys náhrada škody a smluvní pokuta jsou dvě rozdílné věci. Ja nikde nepíšu, že má nárok na smluvní pokutu, pouze uvádím, že se může domáhat náhrady škody za neplnění smlouvy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.16 18:33
Pokud tam tu sankci ma uvedenou a dle NOZ to lze,pak to samozřejmě vymáhat může, to mate pravdu ;)
doplněno 05.05.16 19:12: Neznalost zákona neomlouva! Státu jde o to,aby všechna vozidla byla řádně prihlasena. A po kom je nejjednodušší to eventuálně vymáhat? Přeci po majiteli co vozidlo prodal. Vymysleli to "chytře" kluci, ale vy mate holt smůlu. Ušetřil jste si cestu na úřad, tak ted mate problém.
Jinak se to zde řeší stále dokola. Nejste první ani poslední, akorát to bude stát čas a peníze..bohužel vaše
doplněno 05.05.16 19:55: Slzicka: myslím,ze si rozumíme, ale vy jste takový hnidopich ... rozumbrada.. Na tohle se tazatel neptal.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: totalek
Datum: 05.05.16 18:40

To by s touto logikou pak byla celá smlouva vlastně na h... ! sankce ve smlouvě není, ale sankci tímto zastupuje zákon, ne? neudělal co měl a tak by hrozba 50000,- měla hrozit kupujícímu, když se k přepisu zavázal...

Datum: 05.05.16 19:27
avatar

totálek,

Tak toto zkuste přeložit právníkovi a uvidíte jak pochodíte. Pokud si myslíte, že uspějete se sankcí, když ve smlouvě není, tak klidně do toho jděte. Nebo zná snad někdo případ, kdy někdo nedodržel malou část smlouvy a dostal sankci? Proč tisíce lidí při stejném případě nežádají odškodné?

Jelikož nejsem právník, věřím právníkům, kteří říkají bez sankce ve smlouvě nic neuděláte...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 05.05.16 17:51

objektivní odpovědnost registrovaného provozovatee za přestupky je zakotvena v zákoně, kdyby nový majitel spáchal přestupek v té 10-denní lhůtě, tím že správnímu orgánu doložíte kupní smlouvou převod vlastnictví se vyhnete postihu...podáním odporu se sankce ruší a celé správní řízení bude provedeno v tzv. nezkrácené formě, v jeho průběhu doložíte komu jste auto prodal a dotyčný se bude u SO vyjadřovat k tomu, zda auto řídil či nikoliv...

Pokud se stal přestupek po 10-dení lhtěš, budete sígán za to že jste nesplni zákonnou povinnost a nepodal spolu s novým majitelel žádost o zápis změny vlasníka, sankce je 0 - 50 tis. Kč.

Já bych vám dal na místě správního orgánu stejně velkou pokutu, jaké by byla udělena za spáchaný přestupek.

Jediným pozitivem je že vám nebuou připsány trestné body.

Bazar je nutné popularizovat na netu a v poradnách a udělat prodejci dobrou reklamu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 05.05.16 18:35

Měl jsem naprosto stejný problém v AAAAuto. Prodali auto, já měl výkupní smlouvu a kopii plné moci k přepsání. To jsem ukázal na MěÚ a bylo po problému. Auto vykoupili.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.16 20:47

Skoro všichni tu od začátku řeší, kdo je vlastník vozidla.

Ale v tomto se jedná o správní delikt provozovatele vozidla. Tam není vlastník vůbec důležitý.Vůbec. Vlastník neodpovídá za delikt provozovatele.


doplněno 05.05.16 22:22:

Záleží na právním výkladu.

Kdo je vlastně provozovatel a tedy kdo odpovídá? Je to ten, který je zapsán a nebo ten, který skutečně provozuje vozidlo.

A protože zde není ustálená judikatura, tak na toto neexistuje jednoznačná odpověď.

Já bych zaplatil pokutu a pak bych si to šel vyříkat s autobazarem.


doplněno 07.05.16 10:22:

Jasně zaplatil. Ve správním řízení jsem označen za viníka(provozovatele) pouze díky tomu, že jsem sám neprovedl změnu přesně dle zákona. Této povinnosti se nelze zříci žádnou smlouvou.

Proto odvolávat se na to, že v registru vozidel není zapsán správný provozovatel, když tuto povinnost mám já a nesplnil jsem jí, je hloupost.

Při pokutě třeba 1500Kč je pro mě nesmysl se odvolávat třeba až k nejvyššímu správnímu soudu,protože investice do advokátu i desítky tisíc je nesmysl, když nakonec úspěch může 50na50.

Doporučuji si přečíst zákon o provozu na pozemních komunikacích, tam najdeš odpověď, že provozovatel žádné trestné body dostat nemůže.On ani nemusí mít řidičský průkaz. Také často to bývá právnická osoba a té sebereš ŘP jak?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: totalek
Datum: 05.05.16 22:09

přesně! Sice s tím provozovatelem to asi taky v tomto případě nebude to pravé ale... Ouřada má a řeší pokutu za rychlou jízdu. Já mu doložil, že jsem ji neudělal a poskytl info o majiteli/řidiči. Tak proč se vozí dál po mě? To jestli se udělal nebo neudělal přepis vozu je jiná věc. Mě sere, že mám platit za něco, co jsem neudělal. Samo že toto předám hned zítra svému právníkovi...

Od: totalek
Datum: 05.05.16 22:32

to mi taky už radil ten ouřada, když jsem s ním mluvil před dvěma měsíci po tel. při prvním dopise o přestupku. Ale proč? Tak šmejd bazar prokazatelně spáchá přestupek navíc neudělá přehlášení, takže další bordel a mám to odnést já. A jak to z něj pak tahat... soudem?! ..asi jiná cesta nezbude. :(

Datum: 05.05.16 22:38
To bude nejlepší předat to svému právnikovi. Pak sem prosím dejte info jak to všechno dopadlo a kolik vas to stalo.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: totalek
Datum: 06.05.16 00:08

ok.

Od: jenda2
Datum: 07.05.16 09:19

Vy by jste zaplatil pokutu, jejíž původ jste nezavinil, pak k tomu dostanete trestní body a co jako dál? Po několika takových pokutách půjdete odevzdat řidičák?

Podle mě to je hloupá rada. Pokud proběhl prodej, ve výkupní smlouvě je dodatek s plnou mocí k přepisu po prodeji, tak není co řešit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 06.05.16 02:31
Zvážil bych variantu zajít do bazaru a spolu s viníkem zajít na úřad, že řídil on. O majiteli vozu nemluvit. Viník zaplatí pokutu i přijde o body.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 06.05.16 09:41
avatar

Kuwa já nevím co tu stále bádáte nad nesmysl a vlastnitvím!

Jednoznačně za provoz a tím za přestupky zodpovídá majitel a toho určuje KUPNÍ SMLOUVA a nic jiného toto může zrušit pak jen oba -prodávající a kupující pokud se dohodnou-nebo soud. Úředníkovi záleží na vybrání peněz za přestupek a vidí joudu tak sděli že KS ho nezajíma a onen jouda sklapl kufry a hodlá složitě hladat jak to udělat , místo řešit na místě s KS nevlastnictví vozu!

Jak postupovat dál dojít o5 na úřad s kupiíí KS a jednoznačně doložit kdo je majitel-nebudeli referent pro přestupky toto akceptovat-zavolat si nadřízeného . Zkrátka aprostě registr neřeší vlastnictví!Poté ale může nastat situace aosoba v registru zaplatí pokutu 0-50 000 kč za pezaspánmí změny nebpoť je toto povinnost prodejce.takže budto zaplaťte pokutu za rychlost a pak jednejte skrz přepis auta nebo doložte nevlastnictví a riskujte ještě tučnější pokutu za svoji blbost!


doplněno 06.05.16 21:30: Tak ještě jednou.Majitel dle registru-provozovatel,bude vyzván k podání vysvětlení přestupku (zde rychlá jízda).tam doloží ks či jinak,že řídil XY (zde bazarista).Předvolají bazaristu a ten buďto přizná nobo sdělí a doloží ks ,že prodal dál a pok bude další kolo.Pak mohou oba,hlavně provozovatel-prodejce spolu s kupujícím dostat pokutu (až 50 000kč) za nezapsání změny v registru.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.16 09:47

Jedná o správní delikt provozovatele vozidla

Jedná o správní delikt provozovatele vozidla

Jedná o správní delikt provozovatele vozidla

Jedná o správní delikt provozovatele vozidla

Radši jsem to napsal vícekrát, aby to bylo jasné.

Kdo auto vlastní je úplně jedno.


doplněno 06.05.16 22:24:

Tak ještě jednou. Za správní delikt provozovatele vozidla odpovídá pouze provozovatel vozidla. Teda např.pokud vozidlo vlastní např. leasingovka, tak jí nic nehrozí.Nikdy. Nikdy.

Není zde jednotná ustálená judikatura, proto někde ti doložení změny provozovatele (ne majitele) může pomoci, ale někde , pokud je po termínu 10dnů, berou automaticky jako provozovatele, který odpovídá za správní delikt toho, kdo je zapsán.

Provozovatel nemůže nikdy dostat pokutu 50tis za nezapsání změny majitele v registru, protože on tento krok nemůže ovlivnit ani učinit.

Je třeba důkladně rozlišovat pojem vlastník a provozovatel. Každý je něco jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.16 12:18
avatar

Provozovatel oznámí, v této době vozidlo řídil pan XY.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.16 08:53

Být tebou tak se spojím s nějakým právníkem nebo soudním znalcem. Za pár korun ti poradí, co v takové situaci dělat. ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.