Musím platit silniční daň?

Od: Datum: 30.04.16 21:59 odpovědí: 9 změna: 02.05.16 10:34

Zdravíčko,

řešíme pozůstalost po dědovi a měl bych se stát vlastníkem vleku, který je v TP veden jako přívěs nákladní o celkové hmotnosti 5000kg. Musím z něj platit silniční daň i když nebude využíván v podnikání? Z informací na internetu mi vyplývá že ano...Jedná se o vlek původně pro armádu za V3S, který máme za traktor jen na obilí, které se nechává na doma, jede po silnici maximálně jednou za dva roky. Co s tím?

Díky moc za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: cicko
Datum: 30.04.16 22:10

S placením daně v podstatě nic! Jen podat každoročně v termínu přiznání k silniční dani (po předchozí registraci) s nulovou daní. Nejlépe nechat zpracovat někým, kdo tomu rozumí, nebo řádně nastudovat zákon o sil. dani. Nezapomenout na platnost TK a pojistku!

Ohodnoceno: 2x

Od: pestŽ
Datum: 01.05.16 20:53

Díky,

já čerpal odtud: http://www.businessinfo.cz/cs…lanky/dan-silnicni-3537.html#

kde je uvedeno: "Bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikání, jsou předmětem daně vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů a registrovaná v České republice."

Proto mi není jasné čím splním podmínku nulové daně, tím nepoužíváním? Opakuji, že to není papírově traktorový vlek ale vlek za nákladní automobil.

Od: karel1234
Datum: 01.05.16 21:42

Zadne priznani o dani,ani placeni silnicni dane.Pokud vlek neni pouzivany k podnikani nebo k zivnosti a neslouzi k vydelecne cinosti.

Ohodnoceno: 0x

Od: cicko
Datum: 02.05.16 00:25

Co vás nutí odpovídat na věci, kterým nerozumíte? Sankce od FÚ pak budete vyřizovat VY?

Pokud se stanete právoplatným majitelem, pak se musíte na FÚ zaregistrovat k silniční dani (pokud ještě nejste) a do konce ledna následujícího roku podat přiznání, kde uplatníte jednu z výjimek, která se vztahuje na vᚠpřípad a tím budete mít daň "0".

Jinak rada k přestavbě na přívěs traktorový je dobrá i když to bude něco stát. Hlavně nervy a souhlas výrobce přívěsu, který asi už neexistuje (pokud ano, tak to uskutečněte). Finančně je to o poplatku za schválení přestavby od úřadu a výrobci či jeho zástupci za souhlas s přestavbou.

Datum: 02.05.16 06:44
Pořád mi ale není jasné jakou výjimkou uplatnim. Diky
Od: uskaŽ
Datum: 01.05.16 22:04

Papírově převeďte vlek na traktorový přívěs. Na STK půjdete jednou za 4 roky, silniční daň se neplatí a zák. pojistka je malá.

Datum: 02.05.16 06:43
To by bylo ideální, ale bohužel ... Panav jako nástupce BSS je ochotný, ale dělali jen podvozek a nástavbu Karosa. Tudíž je výrobce Karosa a ty povolení nedají.
Datum: 02.05.16 09:30

Nedalo mi to, a opět jsem volal do Karosy a tentokrát se mi podařilo získat telefon na člověka, který přestavbu schválí, tím je všechno vyřešeno. Děkuji věem za pomoc.

Datum: 02.05.16 10:34

Nejsem odborník na toto téma, jen čtu ve Vašem odkazu:

Předmětem daně silniční (dále jen "daň") jsou silniční motorová vozidla 1) a jejich přípojná vozidla 1) (dále jen "vozidla") registrovaná a provozovaná v České republice, jsou-li používána k podnikání 1a) nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti

Jinak se v podobných případěch obracím s dotazem sem:

http://business.center.cz/business/diskuze/

Osobně si myslím, že silniční daň platí podnikatelé. Zkrátka, kdo provozem vozidla vydělává.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.