Způsobilost k řízení

Od: Datum: 22.04.16 12:03 odpovědí: 13 změna: 03.05.16 12:16

Dobrý den, prosím o radu, pokud někdo ví. Mám tetu, je jí 78 let, vzhledem k věku už není v dobré kondici jak fyzicky tak psychicky. Přesto jí lékařka vždy vystaví potvrzení, že může dál řídit. Já sama jsem však jako její spolujezdec byla svědkem toho, že již několikrát málem způsobila nehodu pokud bych nezasáhla. Domníváme se, že by už opravdu neměla řídit, takže je tu něco co bych mohla proto udělat? Přitom ale nechci aby to brala z mé strany jako podraz, ona sama si totiž tento stav neuvědomuje či nepřipouští, podle ní je vše v pořádku. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ctenar*
Datum: 22.04.16 13:35

Podle doktorky je v pořádku. S tím úřad nic udělat nemůže i kdybys je nějak přemluvila k přezkoumání jejího stavu. Nemůžou jí nařídit jiného doktora.

Snad jedině si stěžovat na doktorku u jejího nadřízeného úřadu, že "to napíše každému".

Až teta nebude moci řídit, budete ji muset všude vozit a výrazně se omezí její pohyblivost (opravdu začne chodit na autobus, pamatovat si jízdní řády, linky, zastávky, přestupy, ...) nebo bude sedět doma a chátrat z nedostatku styku s přáteli a lidmi?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.16 14:10

Dobrý den, možnosti máte následující:

- zkuste v rodině spojit síly a nějak rozumně s tetou promluvit a vysvětlit jí vaše obavy a od některých věcí ji odradit

- ať někdo z rodiny nabídne (třeba i vy, proč jste vlastně spolujezdec a neřídíte vy, když to asi zvládáte lépe?), a tetu podle potřeby vozí

- zjistěte si, u jaké lékařky byla a zajděte za ní a vysvětlete jí nastalou situaci, můžete si pořídit i nějaké svědky či to nějak zdokumentovat, pokud se domníváte, že teta něco v řízení nezvládá. Něco jiného je rutinní prohlídka u lékaře, kterou sice teta úspěšně absolvuje a něco jiného je samotné řízení.

- v případě potřeby se obraťte na "nadřízeného" lékařky, s odůvodněným podezřením, požadavkem, třeba na Lékařskou komoru a podobně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 22.04.16 19:20

Zdravím, je-li to opravdu vážné, tak si o tom doma promluvte. Pak případně zkontaktujte příslušného doktora a oznamte mu tuto skutečnost. nebude-li reagovat, zajděte na odbor dopravy a oznamte tuto skutečnost tam.

P.S.: Někdy musí být i rodinný příslušník "práskač", jinak potom se budete šrát taky, pokud to odnesete Vy (osobně bych s takovou osobou nejel ani z garáže) či někdo jiný. Vzpomeňte si na případ epileptika, co prostě couval a když to hupslo, tak jel dopředu a jeětě jednou dozadu a dítě bylo na kaši. Toto není sranda.

Bohužel si stačí v pátek zajít k obchodnímu centru a uvidíte co lidí by nemělo mít snad právo ani vylézt z domu ven.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 22.04.16 19:35

Jak psal Kuba. Je nepochopitelné, proč jezdíte jako spolujezdec, proč tetu nevozíte. Lékař ví co dělá, je za toto potvrzení odpovědný a nevydá jej pro nic za nic. Třeba jen vám se zdá, že teta je nezpůsobilá. U nás ve vesnici je 92 letý pán, který na letošek dostal omezení v řízení a to na 20 km kolem svého domova. To mu stačí dojet do města, ke všem lékařům i na velký nákup.

A nebo máte zálusk na tetino auto?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karel1234
Datum: 22.04.16 19:43

Tak to je husty,ze dostal povoleni ridit 20 km od domova.Co kdyz pri prvnim vyjezdu na hlavni silnici neda prednost rodine s detma v aute,nebo prehlidne prijizdejiciho motorkare?Ridic musi byt stoprocentne OK,jinak nemuze do provozu,takove omezeni v provozu mi hlava nebere*zed*Bud muzes jezdit,nebo ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 22.04.16 20:15

Zdravím, to máte pravdu, hustý. Buď můžu, nebo za to nelezu. Mám v plánu, až bude vyšší věk a začnu něco pozorovat, tak ŘP odevzdám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.16 07:43

Jste normální?! Už mi to nedalo a musím na Vás reagovat. Jasně, určitě bude mít zálusk na její auto! *zed* *bzum*

Vím, že je to v dnešní době těžké někam se dostat, když ruší jednu autobusovou či vlakovou linku za druhou, ale 92 letý člověk by už neměl co dělat za volantem. Bohužel se téměř denně setkávám se staršími řidiči a je to katastrofa. Buď styl jízdy je katastrofální nebo nedají přednost. nepoužívají blinkr atd. I na těch 20 km může někomu způsobit neštěstí!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.16 14:24

Třeba jít za doktorkou a říct jí to, co sme pišete? :O

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.16 16:05
avatar

Arielko, doktor tvrdí, že teta je OK, Vy tvrdíte opak. Těžko my nejdeme rozsouzení. Velice často jedu s někým a bojím se jak jede. Jak jjste zasáhla, že nedošlo ke kolizi?

Pokud se domníváte, že Vaše teta nezvládá řízení, musite se domluvit všichni, kteří se domníváte, že řízení nezvládá, a tetičce to vysvětlit tak, aby to pochopila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.16 15:50

Dobrá rada, ale sám jistě víte, jak to se staršími lidmi chodí. Mají svou hlavu a pokud to nenařídí někdo způsobilý, tak se jen tak nevzdají :( .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.16 07:10
avatar

lazda, omlouvám se za upřimnost, znám jak jednají starší lidi, taky znám i jak jednají mladí lidé.

Tak jak píšete, "to nenařídí někdo způsobilý, tak se jen tak nevzdají", jekolž se domnívám, že koktor je způsobilý, tak věřim jemu.


doplněno 02.05.16 20:28:

odborná rada zde:

http://www.autoweb.cz/autopor…a-dotaz-zpusobilost-k-rizeni/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.16 12:16

Dobrý den, velmi všem děkuji za reakce. Pokusím se s tetou nějak rozumně promluvit, to v první řadě. O její auto mi skutečně nejde, ale spíš o to, aby nedošlo k nějakému neštěstí.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.