Darování před přepisem auta v rámci dědictví

Od: Datum: 11.04.16 10:35 odpovědí: 10 změna: 11.04.16 16:57

Dobrý den,

v rámci dědictví jsme se rozhodli, že auto bude psané na mě. Již bylo vydáno soudní rozhodnutí o dědictví, kde auto dědím já. S bratrem jsme se ale nakonec dohodli, že by auto více využíval on a bylo by lepší, aby bylo psané na něj. Je možné se vyhnout dvou přípisům na dopravním inspektorátu (jednou na mě a pak zas změna ze mě na bratra)? Nebo aniž by muselo být auto připsáno nejdřív na mě, lze např. rovnou darovací smlouvou či nějak jinak přepsat rovnou na bratra a vyhnout se přebytečnému poplatku za druhý přepis?

Děkuji za radu!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 11.04.16 10:54

Je třeba auto 2x přepsat. Auto prodejte bratrovi kupní smlouvou uveďte do KS reálnou částku a napište, že jste si ji vypořádali při podpisu smlouvy. Co kdo komu dá za reálné peníze je jen vaše věc. Dar není vhodný, má to trochu jiný právní režim. Dar je vždy zpochybnitelný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 11.04.16 10:57

na dopravní inspektorát nemusíte, tam se auta neevidují

nelze se vyhnout zákonné povinností do 10 dnů nahlásit změnu vlastníka, skutečniost že se někdo s někým nedohodne zákonodárce neřeší, je to tedy prolblém mimo přepážku...koho určil soud, ten se musí přihlásit jako nový vlastník

Jinak by mohlo každý chtít, aby nebyl nikde "psán" a stát by neměl v evidenci NIC

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.16 12:11
avatar
Jen taková drobnost.. Pokud auto podléhá povinnosti zaplatit eko daň, tak první majitel který auto dědí je od této povinnosti osvobozený ale následná změna majitele už dani neunikne takže v tom případě by se asi vyplatilo řešit převod primo na bratra i za cenu menších komplikací než cpát státu zbytečně peníze. Stejně byste znova platili evidenční kontrolu na nového majitele a další peníze za změnu majitele v TP. Další řešení bez zbytečných poplatků je, že vy zůstanete majitelem auta a bratr bude auto používat ale bude pouze pojistitelem. To ale předpokládá že máte v rodině dobré vztahy.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: piskacova
Datum: 11.04.16 12:33

Dekuji všem za odpovědi,

dobre vztahy mame, nechame tedy auto zatim psane na me. Jeste prosim poradit

1. Na urad pri prepisu vlastnika musim mit doklad o pojisteni vozidla - zelenou kartu. Pokud zelena karta byla doposad psana na jmeno zemreleho otce, jiz ji tedy pri prepisu pouzit nemohu a musim pred navstevou uradu mit novou zelenou kartu, kde muze tedy figurovat jmeno bratra (a ne moje jako budouciho vlastnika auta)?

2. Na technickem prukaze rovnez figuruje jmeno zemreleho otce - toto jmeno na TP zustane a nikde ho neni potreba nejak menit? Nebo mi vydaji na urade TP nove s mym jmenem?

3. Mam narok pozadovat od pojistovny vraceni pomerne castky z povinneho ruceni za zemreleho otce, ktere vlastne nedobehne do konce?

4. Musim na urad brat i registracni znacku auta, kdyz je prepis vlastnika v ramci Prahy a novou registracni znacku nechci?
Dekuji moc :)

Piskacova

Od: asd1
Datum: 11.04.16 12:49

1. Pojištěné musí být vozidlo = stačí doklad o platnosti pojištění (zelená karta). Na vaše jméno být nemusí. Nově pojistit to může kdokoliv - zjistěte si koho to vyjde nejlevněji ( a pozor vlastník/ provozovatel je zodpovědný, tak si musí hlídat jestli je pojištění v pořádku)

2. V techničáku se vlastník přepíše/ bude nový

3. pojištění končí dnem oznámení změny vlastníka pojišťovně, tj. pokud jste nic neoznamovali tak pojištění pořád platí, skončí oznámením změny a "předplacený" zbytek vám vrátí.

Evidenčka být nemusí?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: piskacova
Datum: 11.04.16 15:10

Evidencni kontrolu si budu nechavat delat.

U te zelene karty tedy nevadi, ze je na jmeno jiz zemreleho? Nebo si radej mam nechat vystavit zelenou kartu na sve jmeno a teprv pak jit na urad prepsat vlastnika?

V Praze lze asi žádost o registraci vozidla nabytého dědictvím vyridit jen v Jungmannove?

Dekuji!

Datum: 11.04.16 16:30
avatar

Vadí ,povinné ručení zaniká smrtí pojistitele!To je to poslední co řešíte!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 11.04.16 16:53

Citujte prosím předpis podle kterého pov. zaniká smrtí.

Zákon 168/1999 Sb. par. 12 odst.1a - zaniká dnem, kdy pojistník, jeho dědic blabla oznámil pojistiteli změnu vlastníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 11.04.16 16:57

A kterého z pojistitelů máte na mysli? Ke mě se zatím žádná zvěst o SMRTI pojišťovny nedostala.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: harley
Datum: 11.04.16 11:06

Přihlásíte se jako nový vlastník - majitel , bratr jako provozovatel - je to jeden úkon .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.