Vyřazená autobaterie do 100-200 Kč

Od: ® odpovědí: 5 změna:

Sháním starou autobaterii, co už nefunguje dobře v autě, ale po nabití je ještě použitelná jako laboratorní zdroj stejnosměrného proudu pro elektrolýzu. Tuší někdo, kde (pouze v Praze) a jak by se taková autobaterie dala sehnat za cenu cca do 100-200 Kč? Předem díky za odpověď.

5 odpovědí na otázku

 

 


1x

Zkusit autodílny,vrakoviště,výkupny surovin..všude tam by to mohli mít

 


0x
avatar nikdo

Za 200kč seženete novou baterku 12V, 1,2Ah. Myslím, že tahle kapacita bude hodně podobná staré vyřazené autobaterii, která už nestartuje. Dřív ji totiž málokdo mění.

 


0x
avatar hejkal

otázkou je, co budeš "elektrolyzovat"...

pan Faraday uzákonil, že hmotnost látky vyloučené na elektroděje přímo úměrná elektrickému proudu, procházejícím elektrolytem, a času, po který elektrický proud procházel. Nevíme plochu materiálu, který chceš galvanicky pokovovat nebo čistit, nevíme ani množství a složení elektrolytu, (kyselina, zásada, příp. soli.), teda jeho odpor.

Takže uvaž, že starý akumulátor už toho proudu moc nedá, zrovna tak nový s kapacitou 1,2Ah .

Více napíší kolegové s lepšími vědomostmi než mám já...

A ty akumulátory v bazarech, vrakovištích a pod. už budou většinou suché, proběhly v nich nenávratné změny, desky se rozpadly, neoživíš je...

 


0x

Nejprve k otázce: Vzhledem k tomu, že baterka by měla být funkční, byť s nezaručenou kapacitou, vynechal bych sběrné dvory a zkusil autovrakoviště, kde likvidují havárky, otázkou je, co budou za baterku chtít.

A teď k druhé půlce problému, kterou nakousl @hejkal: Pokud se jedná o elektrolytické pokovování, potom skutečně záleží na tom, jak velký předmět, čím, v jaké lázni a jak silnou vrstvou budete pokovovat. Bez těchto znalostí nelze říct, jaké jsou požadavky na zdroj. Proudy se pohybují zpravidla v řádu 0,1-1A/dm2 plochy předmětu (i 5A/dm2), časy v řádu desítek minut. Co se týká napětí, v mé literatuře se pracuje s napětími nižšími (do 3V), o vlivu zvýšení napětí se zde nedávno "diskutovalo", tedy spíš ne, protože odpověď se nenašla. A já už si ze školy z povrchových úprav mnoho nepamatuju.

V každém případě bych se obával, že akumulátor z druhé ruky Vám uprostřed pokovování "zakuká", protože to, že sháníte akumulátor a ne síťový zdroj, mne vede k tomu, že bude potřeba velké proudy. Nebo se mýlím?

 


Díky všem za odpovědi. Tu elektrolýzu jsem uvedl jen jako příklad, nejedná se jen o ni, ale i o jiné chemické a fyzikální použití. Kromě obvyklé elektrolýzy taky méně obvyklé věci - třeba taky vypadá zajímavě příprava jodoformu z horkého roztoku KI+K2CO3+EtOH v U-trubici. Nebo elektrolýza NaCl Hg-způsobem. Ale i triviální elektrolýza vody. Jinak samozřejmě taky elektrolytické čištění kovů. A další chemické, i fyzikální použití (pokusy s elektřinou a magnetismem).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]