Vyřazená autobaterie do 100-200 Kč

Od: Datum: 09.04.16 20:54 odpovědí: 5 změna: 10.04.16 10:31

Sháním starou autobaterii, co už nefunguje dobře v autě, ale po nabití je ještě použitelná jako laboratorní zdroj stejnosměrného proudu pro elektrolýzu. Tuší někdo, kde (pouze v Praze) a jak by se taková autobaterie dala sehnat za cenu cca do 100-200 Kč? Předem díky za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fik
Datum: 09.04.16 21:23

Zkusit autodílny,vrakoviště,výkupny surovin..všude tam by to mohli mít

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.04.16 22:37
avatar

Za 200kč seženete novou baterku 12V, 1,2Ah. Myslím, že tahle kapacita bude hodně podobná staré vyřazené autobaterii, která už nestartuje. Dřív ji totiž málokdo mění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.16 06:10
avatar

otázkou je, co budeš "elektrolyzovat"...

pan Faraday uzákonil, že hmotnost látky vyloučené na elektroděje přímo úměrná elektrickému proudu, procházejícím elektrolytem, a času, po který elektrický proud procházel. Nevíme plochu materiálu, který chceš galvanicky pokovovat nebo čistit, nevíme ani množství a složení elektrolytu, (kyselina, zásada, příp. soli.), teda jeho odpor.

Takže uvaž, že starý akumulátor už toho proudu moc nedá, zrovna tak nový s kapacitou 1,2Ah .

Více napíší kolegové s lepšími vědomostmi než mám já...

A ty akumulátory v bazarech, vrakovištích a pod. už budou většinou suché, proběhly v nich nenávratné změny, desky se rozpadly, neoživíš je...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.16 08:53

Nejprve k otázce: Vzhledem k tomu, že baterka by měla být funkční, byť s nezaručenou kapacitou, vynechal bych sběrné dvory a zkusil autovrakoviště, kde likvidují havárky, otázkou je, co budou za baterku chtít.

A teď k druhé půlce problému, kterou nakousl @hejkal: Pokud se jedná o elektrolytické pokovování, potom skutečně záleží na tom, jak velký předmět, čím, v jaké lázni a jak silnou vrstvou budete pokovovat. Bez těchto znalostí nelze říct, jaké jsou požadavky na zdroj. Proudy se pohybují zpravidla v řádu 0,1-1A/dm2 plochy předmětu (i 5A/dm2), časy v řádu desítek minut. Co se týká napětí, v mé literatuře se pracuje s napětími nižšími (do 3V), o vlivu zvýšení napětí se zde nedávno "diskutovalo", tedy spíš ne, protože odpověď se nenašla. A já už si ze školy z povrchových úprav mnoho nepamatuju.

V každém případě bych se obával, že akumulátor z druhé ruky Vám uprostřed pokovování "zakuká", protože to, že sháníte akumulátor a ne síťový zdroj, mne vede k tomu, že bude potřeba velké proudy. Nebo se mýlím?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.16 10:31

Díky všem za odpovědi. Tu elektrolýzu jsem uvedl jen jako příklad, nejedná se jen o ni, ale i o jiné chemické a fyzikální použití. Kromě obvyklé elektrolýzy taky méně obvyklé věci - třeba taky vypadá zajímavě příprava jodoformu z horkého roztoku KI+K2CO3+EtOH v U-trubici. Nebo elektrolýza NaCl Hg-způsobem. Ale i triviální elektrolýza vody. Jinak samozřejmě taky elektrolytické čištění kovů. A další chemické, i fyzikální použití (pokusy s elektřinou a magnetismem).

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.