Zapnutí světel

Od: odpovědí: 12 změna:

Zdravím chtěla bych se vás optat na takovou věc doufám, že se mi nebudete smát. Dnes jsem byla po druhé v autoškole a probírali jsme jak správně rozsvícet světla v autě. Nevím, zda jsem to správně pochopila tak bych se vás ráda zeptala zda jsem to správně pochopila ;)

Přes den svítím obrysovýma světlama případně denním svícením.

Když je šero tak potkávací světla.

Když je noc a nejede protijedoucí vozidlo tak můžu rozsvítit dálková světla.

Za hustého deště nebo v mlze musím zapnout zadní mlhová světla.

Pochopila jsem to správně? :) Případně prosím o vysvětlení.

12 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar magdon

"Přes den svítím potkávacíma světlama případně denním svícením".

Jinak to máte dobře. *palec*


doplněno 31.03.16 21:35:

*bum*Zase pozdě!


doplněno 01.04.16 07:27:

anca - Potkávací světla nejdou zapnout samostatně, aniž by svítila obrysová. Takže pokud Vám svítí potkávací, nemusíte obrysová řešit.


Možná blbá otázka ale zeptám se. Když jedu autem tak musím k potkávacím zapnout i obrysová světla? V autoškole budu jezdit Octavii. Jak zapnu obrysová světla s potkávacíma? Obrysové se zapnou přepnutím kolečka a potkávací levou páčkou k sobě? Chtěla bych mít v tom jasno.

Obrysová- parkovačky máš na první poloze páčky. Na druhé máš potkávačky a obrysovky zůstavají svítit s nima. Takže jejich extra zapínání nemusíš řešit. Prostě dáš páčku do druhé polohy a sítí co má.

Prostě za jízdy vždy mějte zapnuté potkávací světla (kolečkem, druhý poloha) a víc řešit nemusíte.

 


0x
avatar promon

Ne, nepochopila. Obrysové světla jsou také zvána parkovací - tedy slouží k osvětlení např parkujícího vozidla. Při jízdě musíte svítil potkávacími světly, případně SPDS, pokud je jimi vozidlo vybaveno

 


0x

Co na to říká zákon.

 


0x
avatar opicak

A až budete jednou jezdit, tak nezapínejte zadní mlhová světla když prší. Ničemu to nepomůže a budete jen oslňovat. Je to nesmysl v zákoně.

Paragraf: "Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy."

Zřejmě se myslí déšť, kdy vodu už nestíhají pobírat stěrače a jede se zpoloviny "naslepo". Tedy aby člověk neskončil v kufru toho před ním.

 


0x

Jen bych doplnil 2 věci
- potkávací světla u většiny aut mají kontrolku na palubce (zelenou) - ta musí svítit, pokud byste zapnula jen obrysová světla, nebude svítit kontrolka žádná
- nevím, jak je to dnes, ale kdysi policajti hrozně rádi pokutovali za jízdu při rozsvícených pouze obrysových světlech - takže si an to dávejte pozor (kromě toho, že svícení obrysovkama to je jako kdybyste nesvítila vůbec - nejsou to ani denní ani normální, takže jízdou na obrysovky porušujete zákon)

"...potkávací světla u většiny aut mají kontrolku na palubce..."

Aut jsem už měl v životě celou řadu, ale pokud teda měla kontrolku světel, tak ta svítila už při zapnutí obrysových (parkovacích) světel. Její význam mi dodnes uniká, protože se mi zároveň rozsvítí celá přístrojová deska, což je mnohem nápadnější, než tlumeně svítící kontrolka.

"...jízdou na obrysovky porušujete zákon."

To by ještě nebylo to nejhorší, horší je, že prd vidíte :-D, ale hlavně nikdo nevidí Vás.


doplněno 01.04.16 09:57:

mytrix, ronyx - tak ve dne osvětlení palubky asi není moc vidět u žádného auta. Ale to není často moc vidět ani ta kontrolka (Ford, Jeep). Co se týká VAZ (Žiguli a další v řadě), tam ta kontrolka svítila až moc. Byla sice dobře vidět ve dne, ale potmě to docela oslňovalo (a přiznám se, že už si nepamatuju, jestli svítila při samotných parkovačkách).

Aha, tak to je možné - njn, to jsou ta novější auta - když už do něčeho mladšího 30 let výjimečně vlezu, tak jsem zvyklý koukat právě po té kontrolce potkávaček, protože např. u Lady mi svítí zelená až na potkávačky a u 2taktních Wartburgů kontrolka potkávaček není vůbec (je tam ale kontrolka nastavení sklopení světel podle zatížení, takže sem na tenhle účel používal vždycky tu) - jen kontrolka dálkových. A u bou těchto aut je podsvícení palubky tak slabé, že ve dne stejně vidět není (pravda, ono tam toho osvětlení oproti současným vozům je taky úplný minimum).

Za denního světla podvětlení palubky zas tolik patrné není. Co třebas teď jezdím dvojkovou fobii.

Každopádně občas jsou ty kontrolky trochu nelogické. Např. u té fabie zrovna šetřili tím, že nedali ukazatel teploty chladící kapaliny. To by zas toik nevadilo, pokud by "studený motor" nebyl signalizován jasně svítící modrou kontrolkou, která podle barvy evokuje puštěná dálková světla :))

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]