Výměna kol a skřípání při dotahování kol

Od: Datum: 27.03.16 21:36 odpovědí: 21 změna: 29.03.16 22:48
Dobrý den, dnes jsem měnil pneumatiky a jak jsem dotahoval kola tak to zaskřípalo. Mám rok staré auto a šrouby jsem nemazal. Zníčil jsem závit? Čím to příště namazat.
Děkuji

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jenda2
Datum: 27.03.16 21:39

Skřípe jen dosedací plocha šroubů. Proto se lehce vazelínou namaže závit i dosedací plocha a utahuje se na moment. V praxi stačí dotáhnout a přidat jednu šestinu ( o jednu plošku ) dotažením.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 27.03.16 21:40

To je běžné, že to skřípe. Šrouby se nemažou. Nic jste nezničil, hlavně to utáhnout s citem, ne vší silou. To by pak byl problém na podzim to povolit. Já je tedy osobně postříkám vždy grafitovým sprejem.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jenda2
Datum: 28.03.16 11:23

Nemáte pravdu, šrouby se mažou. Působením soli v zimě se může stát že rez způsobí uvíznutí šroubu a pak můžete šroub rozlomit. Viděl jsem to na novém Peugeotu. Není žádný rozumný důvod závit nenamazat. Nesmí být mazán přebytkem oleje, který by se dostal na styčnou plochu brzdové destičky odstředivou silou. Jinak nic.

Měnit celý náboj pak byla slušná pálka jen proto, že to bylo nenamazané ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 28.03.16 11:49

Víš jak,pro výrobce akorát dobrej kšeft,když si zalomíš šroub v náboji,pojedeš do servisu,když to nebudeš moct povolit,pojedeš do servisu. když budeš mít zničený závit,pojedeš do servisu..Za to když to poctivě a správně mažeš tak se ti nic takovýho nestane.

Šrouby se nemažou olejem,ale vazelínou,olej rychle vyschne a dopadlo by to hodně podobně jako by se to nemazalo,nejleší je grafitovka a mažou se i dosedací plochy disku,aby nepřireznul disk na náboj. Při dalším sundávání kola se původní zxidované mazivo poctivě vytře,šrouby vykoupat v benzínu a dá se nové

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 27.03.16 21:43

Šrouby v závitu a dosedací plochu kola lehce namaž grafitovou vazelínou,nepřilne ti kolo na náboj a bude se ti to líp povolovat.

Závit jsi samozřejmě nezničil,šrouby při utahování podobné zvuky dělaj

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.16 01:14
avatar

Normálně to můžeš stříknout i WDečkem. Celej šroub, závit, dosedací plochu. Pokud nejsi Robocop, tak klíč na kola je konstruován na cca příslušný utahovací moment ruky normálního člověka, když fest zabere.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.16 11:56
avatar

kolové šrouby se mazat nesmí, nicméně někteří lidé je mažou a ještě nikdy jsem neslyšel, že by se šroub povolil. Také jsem nikdy neslyšel, že by se kolový šroub zalomil. Pokud se šrouby dotahujou jak mají (na správný moment nebo alespoň přibližně) tak nikdy nemůže nastat problém s povolením šroubů. Pokud si to někdo dorve co to jde, tak se pak nesmí divit. Ten moment páni ing. nevypočítali jen tak pro srandu králíkům.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 28.03.16 12:16

V domácích podmínkách stejně ten moment musíš jen odhadnout,těžko si někdo kdo neopravuje auta bude kupovat momentový klíč jenom kvůli kolům. To mazání je zakázáno z dvou důvodů-ten první je čistě ekonomický,když si zarveš šroub,nebo zničíš závit tak pro ně je to kšeft. A druhý je právě kvůli tomu momentu,namazaný šroub se utáhne jinak než nenamazaný a jinak se utáhne třeba namazaný jen olejem nebo namazaný pocitvě grafitovkou,výrobce by musel dělat spoustu testů na jaký moment by se to muselo utahovat a to se jim logicky nechce tak to zakáží.

Problém s povolením nenamazaných šroubů nastat právě může,nědko kdo moc nejezdí má zimní pneumatiky celoročně,třeba za 4 nebo 5 roků je sjede a to už je pak velký rozdíl jestli nějaké mazivo použil nebo ne,za tolik zim to zarezne vážně poctivě a jednou už se mi stalo že jsem šroub ulomil,a jak to na těch nábojích drželo,padlo skoro celý VDčko abych dostal ty disky od nábojů, Banální věc jako přezutí pneumatik mě tak netrvala 20 minut,ale hodinu a půl i s výměnou těhlice

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hahahaha
Datum: 28.03.16 16:30
Co takhle preventivne kazdej rok povolit a utahnout? Nestoji to nic max 3 minuty casu jednou rocne
Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 28.03.16 16:37

Když se ti to chce,tak proti gustu..ale stejně problém to moc neřeší,stejně budeš mít přirezlý disk,stejně by jsi to musel preventivně to kolo sundat a nasadit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 28.03.16 16:42

Fakt verite te kravine s ekonomickym duvodem? Kolik miliard (nebo snad bilionu) USD rocne podle Vas "sroubovy byznys" vydela?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 28.03.16 17:00

Ono by jsi se možná divil,to je jedna věc ke druhý a ta údržba nových aut se kvůli tomu dostává do částek kterým by jsme se za časů škodovek 120 a favoritů vysmáli. Třeba dám jeden příklad,termostat na takovou 120,dělitelný domek a vložka stojí v originále do 200 korun,oprava na 10 minut i s oškrabáním starýho těsnění. Dneska všechno zatavený v plastu,musíš to koupit celý,kvůli tomu rozebrat pomale polovinu motoru a stojí to támhle desetinásobek jenom za díly a kde je ještě práce. Na samotných šroubech asi moc nevydělaj,ale když podobný pasti vymyslí na celým autě tak už je to slušný byznys

Přičti si k tomu lidi co ví o autech jenom to že mají kola a volant,píchnou a hnedka volají značkovou asistenci...to jsou potom kšefty..ještě když jim nakukaj že se tam něco podělalo,třeba že se strhl závit a musí to vzít na dílnu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 28.03.16 18:47

Pokud neuvazujeme nejakou "problematickou" motorizaci ci celkove nepovedeny model, tak bude cena bezne udrzby v prepoctu na km plus minus stejna. Samozrejme u S120 usetrite za naklady na udrzbu komfortni vybavy (klima, posilovac atd.). Srovnani plati samozrejme pro "bezne" vozy segmentu B+C, exoticka auta ci neco luxusniho nechme stranou...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 28.03.16 19:36

Problém je že těch problémových motorizací přibývá kvůli ekoteroristickým normám. Výrobci jsou nuceni kvůli nesmyslný honbě na gramy CO2 hnát motory až na samou hranici možností,nacpat je problémovými komponenty a aby to vůbec nějak jelo tak na to nasadit pořádný turbo

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.16 17:36

Mně se šrouby povolovaly, když jsem je namazal vazelínou (kolo začalo vibrovat, musel jsem zastavit a dotáhnoutněkolik šroubů asi o čtvrtinu závitu). Pak jsem je vyčistil a odmastil a od té doby vše OK.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.16 16:20
avatar
Šrouby se mají před montováním stříknout max mědí ve spreji proti reznutí. Jinak Ti to třeba v servisu dotáhnou, podle normy, ale protože to budeš mít namazané, tak to bude dorvané mnohem víc a hrozí zničení disků(kuželové plochy pod šroubem).
Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 28.03.16 16:39

To si trošku odporuje,protože i ta měď má určité kluzné vlastnosti,určitě ne takové jako třeba mazivo,ale stejně se ten utahovací moment třeba proti zarezlému šroubu hodně změní

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 28.03.16 18:18
avatar
Ale mělo by to být nejblíže nemazanému šroubu. Já teda nemažu vůbec, ale měním 2x ročně kola, tak to nestihne zareznout na fest.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 28.03.16 18:35

Nechci se hádat nebo někomu vnucovat svůj názor,ale jestli myslíš tohle

http://www.autokosmetika-tect…pasta-ve-spreji-400-ml-karton

Tak v tom je taky mazivostní složka,až teď mi to došlo,tohle používám na závity svíček nebo na šrouby výfukovýho potrubí

To už pak ten předpis nechápu absolutně,protože ten utahovací moment bude naprosto stejný jako třeba s grafitkou

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.16 21:52

Proč by se neměla mazat dosedací kuželové plocha u hlavy šroubu a ani otvory v disku? Protože disk je vytvarován tak, aby při utažení šroubů působil jako pružná podložka a vyvinul příslušnou velikost měrného tlaku v dosedacích plochách šroubů, který vyvolá u čistých kovových ploch tak velikou třecí sílu, že se šroub působením otřesů kol nepovolí. Závit šroubu bych však kvůli lehčí demontáži mazat doporučil a to grafitovým tukem G3.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fyfa
Datum: 29.03.16 22:48

Mažu to grafitovou vazelinou 40 let a ještě se mi nestalo,že by se mi povolilo kolo.Když se to nebude mazat tak se to za chvíli úplně vydře a zarezne.Olej nebo vazelina nevadí,naopak to konzervuje.Vadí Resistin,který uschne a pak se často strhnou závity,protože má pak velkou viskozitu a ztratí se cit při utahování závitu.Resistinem nikdy nemazat závity.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.