Zrušení povinného ručení

Od: Datum: 20.03.16 09:29 odpovědí: 6 změna: 20.03.16 18:47

Dobrý den, Prodávám auto po bouraččce ale na pojišťovně mi řekly, že chtějí kupni smlouvu nebo mi to nezrušej.Pojištění jsem sjednal před měsícem. A chci se zeptat jestli bude stačit kupní smlouva kde bude moje jméno, jako prodávájící ale v TP je vlastníkem někdo jiný.Jestli mi to vezmou a nebo budou chtít kupní smlouvu s jménem vlastníka vozidla. Vlastník je na dovolený ještě měsíc a auto si chce vzít pán co nejdřív. Tak musím čekat až přijede vlastník z dovolené nebo auto můžu prodat na moje jméno? a pojišťovna mi to vezme.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.03.16 09:50
avatar

Karla, náš právní řád umožnuje kupní smlouvu uzavřít ústně. Tak jim ústně sdělíte, že kupec je ten a ten a v souladu se zákonem 168/1999 :

§ 12

(1) Pojištění odpovědnosti podle tohoto zákona zaniká

a) dnem, kdy pojistník, jeho dědic, právní nástupce nebo vlastník vozidla, je-li osobou odlišnou od pojistníka, oznámil pojistiteli změnu vlastníka tuzemského vozidla,

V tomto předpise nenajde nikdo, jak máte doložit změnu vlastníka, pouze jen oznámit.

Pokud úřednice nebude chtít ukončit smlouvu, povolejte jeho nadřízeného a stále se odkazujte na zákon..

(bylo by dobré ho trošku nastudovat, aby Vás neutřeli "polppravdou")


doplněno 20.03.16 10:29:

...ústně podle toho zákona tak by to mělo MUSÍ stačit? !

Ohodnoceno: 2x
 
Od: karelbordmladsi
Datum: 20.03.16 10:02

Takže když pánovi prodam to auto, tak pujdu do pojišťovny to hned nahlásit (kupní smlouvu budu mít u sebe pro jistotu) a řeknu jim to ústně podle toho zákona tak by to mělo stačit? :) to by mi ulehčilo celou situaci.A někde jsem ještě četl že od uzavření povineho ruceni do 2 měsícu mam pravo odstoupit tak by to snad melo vyjit

Od: harley
Datum: 20.03.16 10:30

+ doplním p. Milana - v prvních 2 měsících lze vypovědět bez důvodu ,

ale řidte se co píše p. Milan

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.16 10:48

Jen doplním...

1. Z pohledu zrušení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla není důležité, jak se kupní smlouva uzavírá, protože i kdyby bylo stanoveno písemné vyhotovení, nic to nemění na meritu věci.

2. Oznámení pojistiteli o změně vlastníka bych určitě doporučoval podat písemně. Ústní podání bych následně asi těžko dokazoval.

3. Pokud nemám souhlas s poskytnutím osobních ůdajů nového kupujíciho, tak i ústní zdělení pojišťovně je v rozporu se zákony.

Pro tazatele: Trvej na zrušení pouze na základě oznámení. Kdo si není jistý, že na pobočce ustojí argumentaci, tak ať raději toto zašle poštou.


doplněno 20.03.16 14:36:

Pojišťovna bude chtít asi přesně určit osobu(osobní údaje), jinak by je její snažení nedávalo smysl. Samotné iniciály prakticky nebudou osobní údaje, jen pokud by dle nich šlo přesně určit osobu.

Proto se ptám, mohu komukoliv sdělovat např. rodné číslo kupujícího a nebo mají pojišťovny nějakou výjímku?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.16 13:49
avatar

andělíčku,

Pokud nemám souhlas s poskytnutím osobních ůdajů nového kupujíciho, tak i ústní zdělení pojišťovně je v rozporu se zákony.
asi myslíte úřad na ochranu osobních údajů. Po osobním zkušenosti s dotazy na tento úřad, doporučuji jim zaslat dotaz a uvidíte, že jste neporušil předpisy. když pojištovně sdělíte iniciály kupce, kdo to koupil.

Ale není nutné sdělit pojištovně tyto informace.


doplněno 20.03.16 15:57:

Nějaká vyjímka se vždycky najde, záleží jak si kdo a co představuje s nakládaním o osobních údajů. Myslíte si, pane kolego, že když někomu ukážete třeba techničák při prodeji vozidla, že tím porušujete zákon, když tam vidí iniciály minulého vlastníka?

Ono to není tak žhavé, jak se často říká o osobních údajích.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy
Datum: 20.03.16 18:47

podle zákona o povinném ručení je vlastníkem vozidla jeho skutečný vlastník podle občanského zákoníku

podle zákona 56/2001 Sb. je pro potřeby evidenčních úkonů vlastníkem vozidla ten, kdo je jako vlastník zapsán

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.