Přepis vozidla - nezletilí

Od: Datum: 06.02.16 20:13 odpovědí: 6 změna: 07.02.16 19:32

Dobrý den,

je možné přepsat vozidlo na osobu, která není plnoletá? (příští měsíc jí bude 18 let, ale je potřeba to udělat nyní)

Případně jak by to bylo s povinným ručením?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 06.02.16 20:55

Ano, je to možné, už nasciturus může vlastnit. Vizte OZ. Zájmy dítěte zastupují zákonní zástupci. Jisté úkony schvaluje soud, tam učiňte dotaz.


doplněno 06.02.16 21:03:

Pojistku může hradit každý kdo je ochoten.


doplněno 06.02.16 21:58:

cicko, čtěte záákon!


doplněno 06.02.16 22:12:

Protože povinnosti nám určuje jen záákon, víme?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.16 21:18

Jen dodám, že dle rozsudku NS je potřeba pro vlastnictví auta nezletilou osobou souhlas soudu.

Proč to nelze udělat za měsíc?


doplněno 07.02.16 16:34:

V právní teorii a soudní praxi jsou za neběžné majetkové záležitosti, které schválení soudu vyžadují, považovány uzavření dědické dohody, odmítnutí dědictví, nedovolání se neplatnosti závěti za nezletilého, nabytí či převod motorového vozidla (nikoli běžného jednostopého), nabytí nemovité věci, popř. jejího podílu nezletilým, uznání dluhu a postoupení pohledávky učiněná za nezletilého, prodej akcií v majetku nezletilého a nakládání se stavebním spořením nezletilého (srov. rozhodnutí uveřejněná ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek pod č. 59/1966, 67/1970, 46/1977, 31/1990, dále s. 96 - 98 příručky Řízení ve věcech práva rodinného před soudy prvního stupně, uveřejněné pod sp. zn. Cpj 228/1981 ve zvláštním čísle Bulletinu Nejvyššího soudu ČSR v r. 1981 a rovněž v databázi ASPI, rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 24. 1. 2012, sp. zn. 28 Cdo 4740/2010, jakož i Švestka, J., Spáčil, J., Škárová, M. a kol. Občanský zákoník I. § 1-459. Komentář. 2. vydání. Praha : C. H. Beck, 2009, s. 296 a násl.). Právní úkon přesahující rámec běžné záležitosti při nakládání s majetkem nezletilého dítěte, který za něho učinil zákonný zástupce, aniž byl schválen soudem ve smyslu § 28 obč. zák. není perfektní a nemůže vyvolat zamýšlené právní následky (srov. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 24. 11. 2011, sp. zn. 21 Cdo 1433/2011).

http://kraken.slv.cz/25Cdo424/2011

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko
Datum: 06.02.16 21:32

Můžete zadat odkaz na tento "rozsudek"?


doplněno 06.02.16 22:09:

Pro "buss": který zákon a proč bych jej měl číst?

Můj příspěvek nepatřil na Vás, ale na odpověď s rozsudkem NS!


doplněno 06.02.16 22:19:

Nevíme! Proto si od těch "znalejších" necháme poradit či vysvětlit, který zákon mi nařizuje číst zákony a případně i srozumitelně odpovědět na můj původní dotaz!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko
Datum: 07.02.16 18:25

Děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: corsicka
Datum: 07.02.16 14:13

Ano můžete,také máme auto napsané na nezletilou osobu.Na dopravním oddělení po nás chtěli soudní souhlas .Takže jsme museli zažádat u soudu a teprve po jeho rozhodnutí nám to zaregistrovali na dceru.Trvalo to přes 2 měsíce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy
Datum: 07.02.16 19:32

přiznám se, že vůbec nechápu smysl úkonu "přepisu auta na nezletilou osobu"

pokud je podmínkou vyplacení příspěvku na pořízení dopracního prostředku "přepsání na nelzetilého", je to státní buzerace

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.