Kupní smlouva u ojetého vozu

Od: Datum: 02.02.16 18:47 odpovědí: 8 změna: 03.02.16 13:47

Dobrý den,

minulý týden jsem koupil vůz od soukromého prodejce. Dnes jsem s ním byl s servisu u známého, který se na atuo podíval blíže, něco tam rozebral apod.

Našel v motoru, že olej je plný karbonu, prý se o auto nikdo oc nestaral. Dolejval nekvalitní olej nebo ho vůbec neměnil. olej je tedy zhutnělý a motor se mlže tedy kdykoliv zadřít. Poradil mi auto vrátit, jelikož se jedná o skrytou vadu.

Ve smlouvě mám ale tyto věty:

Prodávající prohlašuje, že výše uvedené vozidlo přenechává kupujícímu jak stojí a leží (úhrnkem) a proto prodávající odpovídá jen za to, že věc nemá vlastnost o které prohlásil, že ji má, ebo že nemá vlastnost, kterou si kupující v této smlouvě vymínil.

Kupující si vozidlo řádně prohlédl, vyzkoušel při zkušebí jízdě a byl seznámen s jeho technickým stavem a bere na vědomí, že vozidlo je ojeté, bylo po celou dobu používáno.

Mám právo na odstoupení od kupní smlouvy?
Děkuji za odpověď,

Koukolík


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 02.02.16 18:53
avatar

Právo máte. Termín " jak stojí a leží" již byl soudem rozcupován. Ale jestli budete úspěšný, to tedy nevím... Musíte se snažit o dohodu, protože soudy jsou dlouhé a drahé bez valného úspěchu. Při nejmenším si vyhádáte slevu...

http://www.mesec.cz/clanky/do…ednosti-za-vady-prodane-veci/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.16 18:54
avatar

Z vět ve smlouvě je jasné, že se jedná o "šrot" Zavázal se snad k tomu, že je tam super kvalitní olej? a že ho po celou dobu používal?

Naopak zmiňuje, že vozidlo je ojeté a bylo celou dobu používané, což znamená že je hooooodně ojeté. Cos čekal? Fungláč? Mohl sis před koupi domluvit prohllídku v servise, když by ji odmítl věc nekupovat.

Podle mého odstoupení neprojde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.16 19:28

To je tak, když neznalý člověk kupuje starý střep! Proč jste si vozidlo řádně nezkontroloval, když jste podepsal, že jste se seznámil se stavem? Proč jste si nevzal toho vašeho rozuma mechanika, co vám ted radí auto vrátit? Pokud prodávající nepřistoupí na dohodu, tak zapláčete. Případný soud kvůli starýmu autu, kvůli tomu, že tam byl bordel z oleje v motoru je nesmysl!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stanislavk
Datum: 02.02.16 21:05

Nechápu komentáře typu, na to jsi měl myslet dřív a podobně.. proč to sem píšete? komplexy? Na vysvětlenou: Nabytí věci "jak stojí a leží" zmanená, že je zkrátka věc prodávána tak jak je a nelze uplatňovat odpovědnost za vady a to ani skryté, pokud tedy prodejce vysloveně neuvedl že tuto konkrétní vadu věc nemá a přitom by ji měla. Na druhou stranu slovo (úhrnkem) značí, že se jedná o prodej několika podobných věcí najednou (nebo souboru věcí). Mohu tedy koupit chatu jak stojí a leží se vším co je uvnitř a nemohu se pak dožadovat v podstatě žádných nároků při prápadných vadách. Nebo mohu koupit několik aut najedou (například spediční firma bude nabízet k prodeji vyřazená auta a já jakožto bazar je všechny - uhrnkem - koupím). U auta (jednoho) je to zkrátka sporné. I případné soudní řízení by mohlo dopadnou oběma způsoby.


doplněno 02.02.16 21:30:

Tak ještě jinak.. pokud je ve smlouva uvedena konkrétní věc, např. automobil zn. té a té, rok výroby takový, vin takové, prostě konkrétní auto, nemůže být prodáno úhrnkem, tudíž nemůže být prodáno tak jak stojí a leží, tudíž nemůže být prodáno bez odpovědnosti za vady, tudíž jste v právu. Pak jde ještě o to, jak moc je auto "znehodnoceno", protože auto bylo samozřejmě používáno a s opotřebením se musí počítat. Auto s najetými 250 tis. km může být zakarbonované až běda, způsobuje to například podtáčení motoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 02.02.16 23:01

Prodávající prohlašuje, že výše uvedené vozidlo přenechává kupujícímu jak stojí a leží (úhrnkem)
Toto je nesmysl a nelze to u auta použít, neplatné.
proto prodávající odpovídá jen za to, že věc nemá vlastnost o které prohlásil, že ji má, ebo že nemá vlastnost, kterou si kupující v této smlouvě vymínil.
Co tím autor myslel? Tak má nějakou vlastnost, či nemá?
Právo máte vždy, jen jestli to prodávající uzná. Olej vyměnit za kvalitní a je to, ne? Žádejte slevu. O vozidlo nebylo řádně pečováno. Do servisu se mělo před prodejem a utíííkat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stanislavk
Datum: 03.02.16 09:35

ano, je to neplatné, díky tomu úhrnku, jak jsem psal výše nelze prodávat věc jak stojí a leží. resp. můžete prodávat věc jak stojí a leží, ale jen pokud jde o úhrnek, což v tomto případě nejde. Ve firmě používáme kupní smlouvu úhrnkem, když se kupuje celý les.. nikdo nepočítá kolik je tam strojů a podobně, prostě se to koupí jak stojí a leží (úhrnkem), pokud kupujete konkrétní věc, nelze ji koupit úhrnkem, tudíž ji nelze koupit jak stojí a leží.

jinak ta věta, na kterou jste se pta, co tím autor myslel, je opis ze zákona. a autor tím myslel to, že nebude odpovídat za vady které kupující věc má a to ani za skryté vady. odpovídat by pouze za vady o kterých by prohlásil že je věc nemá a přitom by měla. např prohlásí "na tom autě jsem měnil rozvody minulý měsíc" a ony by vyměněné nebyli, odpovídá za to. ale jak jsem již předeslal, této odpovědnosti za vady se nemůže takto zříci. samozřejmě neodpovídá za vady na které upozornil, nebo o kterých nevěděl (nelze mu prokázat že věděl) a za vady způsobené běžným užíváním vzhledem k stáří vozidla.

prodávající se snaží všelijak vymanit z odpovědnosti za vady, dost často se ještě v kupních smlouvách uvádí, že vozidlo je v podstatě nepojízdné a je určeno na náhradní díly (u hodně starých aut), prodávající tak vlastně neodpovídá za žádné vady.

Doporučuji smlouvy číst a hledat odpovědnost za vadym a pokud se Vám cokoliv nezdá, probrat to s odborníkem nebo aspoň s někým kdo je obraze. obecně pokud odpovědnost za vady není ve smlouvě nijak specifikována, řídí se občanským zákoníkem, kde to ale pro prodejce není moc výhodné. Také je dobré vědět, že prodejce si zkrátka nemůže napsat do smlouvy co chce. pokud jakékoliv ustanovení ve smlouvě je v rozporu se zákonem, není platné a to ani pokud smlouva byla již řádně podepsáná. neznamená to obvšem, že smlouva zaniká, ale dané unstanovení se pak bude řídit dle zákona (nebo běžné praxe) a nikoliv dle smlouvy, zbytek smlouvy zůstane tak jak je

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 03.02.16 12:23

Fyzická osoba by si měla uvědomit především skutečnost, že překupníci nejsou sociální službou ani charitou a zdrojem jejich přijmu je přeprodávní vozidel s přirážtkou, která jim jde do kapsa...

Proto uzavírají jen smlouvy, které jim tento příjem zajistí...smlouvy se v průběhu času měnií, a to postupně tak jak se na světlo světa dostávají další nové judikáty soudů různých stupňů., zabývajících se obchodněprávními vztahy...

Samozřejmě máte právo odstoupit od každé smlouvy, protože každá smlouva je vypověditelná, otázkou je jak to odůvodníte...

Skrytá vada je vada, o které prodejce věděl a přesto jí zamlčel...on bude tvrdit že jste byl na vše upozorněn a ve smlouvě jste podepsaal že to bylo tak...

Takže nejde o skrytou vadu.

Tak co máte dál? jaké další argumenty pro vrácení? Brání vám něco v řádném užívání věci?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 03.02.16 13:47

Když už sis to takhle koupil, tak vyměň olej + filtr a jezdi.

Odstoupit těžko - řádně sis prohlédl a vyzkoušel.

Koupí starou plečku, pak žasne a diví se, že to je stará plečka...*zed*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.