Vrácení pronajatého auta od soukromé osoby

Od: Datum: 20.01.16 09:09 odpovědí: 6 změna: 20.01.16 14:50

Dobrý den, prosím poradíte někdo?

Dne 17.7.2015 jsem s jedním svým známým uzavřela smlouvu o pronájmu motorového vozidla, kde se píše že měsíční splátka za pronájem činí 2 tisíce korun měsíčně. Můj syn ten den složil jistinu ve výši 10 tisíc korun pro případ nemožnosti zaplatit splátku. V prosinci bohužel tato situace nastala, požádala jsem tedy o prozatímní uhrazení z této jistiny, ovšem známý mi řekl, že tohle nehodlá akceptovat, protože se nejedná o jistinu, ale první splátku. Peníze od mého přítele taktéž odmítl převzít.

Nyní v lednu jsem chtěla zapltit jak splátku za leden, tk i tu dlužnou za prosinec, ovšem v pozdějším termínu, protože se posunul výplatní termín, načež známý oproti smlouvě požaduje 1 tisíc korun penále, ve smlouvě toto sjednáno není.

Po dlouhých dohadech jsme se dohodli tedy na vrácení auta s tím, že já požaduji zpět peníze za přeplatek, tedy 6 tisíc korun, což odmítá s tím že vrátí maximálně 2 tisíce. Je tedy nějaké rozumné řešení, nebo jak bych měla postupovat abych o část jistiny nepřišla?

Děkuji, hezký den.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.01.16 09:12
avatar

Jde o to jak byla sepsána smlouva, měla by obsahovat veškeré možnosti ke kterým by mělo dojít a to i případné sankce za nezaplacení nebo pozdní splacení, rovněž tak by měla obsahovat způsoby ukončení oběma stranami. Bez ní se nedá posuzovat a ani poradit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 09:38

Smlouva byla v podstatě sepsána výhradně na mou žádost, abych případně nemusela policii zdlouhavě vysvětlovat jakým titulem to auto užívám a podobně. Tedy nejspíš nemá vše potřebné, nicméně je sepsána na dobu 20 měsíců, žádné penále v ní uvedeno není a vypovědět lze z důvodu hrubého porušení, což by bylo například kdybych auto pronajala další osobě.

Od: jmlc®
Datum: 20.01.16 09:48
avatar

Jelikož máte smlouvu, kde nejsou žádné penále uvedeny, v podstatě není žádný problém. Vůz vrátíte a budete požadovat jistinu zpět. Vše písemně a s informací, že pokud tak nebude provedeno, můžete k soudu. Ovšem soudy v těchto částkách jsou často natolik nevýhodné, že k nim moc lidí nepřistupuje...


doplněno 20.01.16 15:11:

a co tak se s ním domluvit na doplacení té částky ihned a vůz případně prodat do bazaru?

Domluva je vždy lepší než běhání po soudech. I když člověk vyhraje, nemusí nic dostat (kde nic není ani smrt nebere).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 09:58

Omlouvám se, chtěla jsem tento původní dotaz smazat, domnívala jsem se, že je vložen do nesprávné podrubriky.

avatar
Upozornění od sys hejkal 20. 01. 2016 10:49:45
Stane se. Máte možnost pomocí Nahlásit požádat moderátory (admina) o smazání či úpravu
Od: mzxy*
Datum: 20.01.16 12:21

Rozumné řešení je domluvit se, požadujte rozumný přístup od známého

Jediné správné řešení je oboustranně dodržet smlouvu, vyžadujte tedy dodržení smlouvy a v případě sporu to zkuste řešit dohodou mimosoudně, a pokud se nedohodnete a trváte na svém, můžete se soudit

Navíc nikdo z nás neví, kdo z vás se k čemu zavázal, protože smlouvu neznáme, proto nemůžete očekávat žádnou konkrétní odpověď

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.16 14:50

Děkuji za reakci. Smlouva byla sjednána na 20 měsíců s tím, že po uhrazení poslední splátky přejde auto do mého vlastnictví.Dále jsme měli hradit případné opravy, což jsem také udělala - oprava výfuku. Jinak já osobně bych smlouvu nevypověděla pokud by byla možná rozumná dohoda se známým. Domnívám se totiž, že jsem měla situaci ošetřenou předem, složením jistiny.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.