Může stát dopravní značka i na levé straně?

Od: Datum: 10.01.16 20:22 odpovědí: 16 změna: 11.01.16 23:27
avatar

Jedná se o výjezd z parkoviště kde šířka vozovky je jen na jedno auto,na levé straně stojí značka.Platí tato značka nebo platí značka která je běžně na pravé straně silnice?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.16 20:25

Ano může.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.01.16 20:26
avatar

Ano, platí. Právě proto, že je šířka vozovky pouze na jedno auto.


doplněno 10.01.16 21:06:

Tazatel však uvádí, že se jedná o výjezd.


doplněno 10.01.16 21:10:

Právě proto, že výjezd je také silniční komunikace!


doplněno 10.01.16 21:14:

A navíc! Co je vlastně na té dopravní značce? Stopka, přikázaný směr atp. Až se to dozvíme, bude jasno!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pepr®
Datum: 10.01.16 20:53
avatar

To bych si nebyl tak jistý.

Vyhláška č. 30/2001 Sb. v §5 říká:

(2) Svislé dopravní značky se podle svého významu obvykle umísťují při pravém okraji vozovky nebo nad vozovkou; pro zdůraznění jejich významu mohou být značky umístěné při pravém okraji vozovky opakovány i při levém okraji vozovky nebo nad vozovkou.

Ale záleží na konkrétní značce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 10.01.16 21:08
avatar

@Strejc: Výjezd není vozovka? Má snad jiná pravidla pro umisťování značek? Tazatel nepsal že je to jednosměrka. Jen že se tam vejde jen jedno auto.


doplněno 10.01.16 21:20:

@strejc: Právě proto, že výjezd je také silniční komunikace!

Tak jaký vidíte rozpor z mou odpovědí resp. zmíněnou vyhláškou?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.16 21:20
1) slovo "obvykle" neznamena porad
2) existuji i dalsi predpisy na technicke provedeni dopravniho znaceni, ktere se na internetu najit nedaji
3) napr. na dalnici se bezne DZ v levem pruhu umistuje obvykle vlevo, neboť vpravo by ho jen těžko dali a bavime-li se o dvou pruzich, mozna jsem neco necetl nebo spatne pochopil, znacka vpravo plati pro pravy pruh, proto se znacky davaji do obou pruhu, nebo to zdvojeni je jen jako zdurazneni? Otazkou by pak u me asi spatne teorie bylo, co by platilo u tri jizdnich pruhu?
doplněno 10.01.16 21:29: A Lada se nam ted bude smat jak se tu dohadujem a nebude z toho stejne nic :-D .
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 10.01.16 21:41
avatar

1. No samozřejmě. Proto píšu, že záleží na konkrétní značce.

3. Zákazové a příkazové značky, které se vztahují k provozu v příslušném jízdním pruhu, se umisťují nad tímto jízdním pruhem.

Značky upravující zastavení nebo stání se umisťují při tom okraji vozovky, ke kterému se vztahují.

Viz Zasady pro dopravní značení na pozemních komunikacích

Další viz má citace vyhlášky výše: ...pro zdůraznění jejich významu mohou být značky umístěné při pravém okraji vozovky opakovány i při levém okraji vozovky nebo nad vozovkou. Ale zase to určitě neplatí vždy a u všech.

Ale to jsme jinde, než byl původní dotaz.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.01.16 21:51
avatar

vyhláška 30/2001 Sb. je již neplatná, nicméně značka vlevo stát může

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 10.01.16 22:24

Od 1.1.2016 už nám říká NIC.


doplněno 11.01.16 01:50:

ondra a to podle čeho?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 23:11

Co podle čeho?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 10:45
avatar

Byl to výjezd z parkoviště,ale dali tam "zákaz vjezdu všech vozidel" a na druhou stranu dali "jednosměrný provoz".Tak jsem to špatně popsal pardon Ladislav.

Datum: 11.01.16 23:27

Tedy značka zákaz vjezdu je na levé straně a jednosměrný provoz na pravé? Je-li to tak, potom pro směr výjezd platí, to, co je vpravo, pokud tam něco je. Ta značka zákaz vjezdu platí pro směr vjezd, vjezd tam není, když je to jednosměrný výjezd, jediné vysvětlení je, že tu značku po levé straně někdo otočil o 180stupňů. Správně by to měla být značka zákaz vjezdu jakoby do jednosměrky, tedy kruhová značka s vodorovným bílým pruhem na červeném podkladu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 10.01.16 20:51
avatar

a to je na obousměrné cestě nebo v jednosměrce?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 01:35

Je ta značka viditelná lépe, z větší vzdálenosti, než kdyby byla na pravé straně? Jestliže ano, pak to je ten důvod, proč ji dali vlevo od vozovky - např. pokud je ten výjezd z pravotočivého oblouku a zároveň přikázaný směr vpravo nebo něco podobného. Není to zrovna standard, ale asi je toto umístění odůvodněné. Tato značka platí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 09:28
avatar

Lada,

značka může být i na levé straně. Pokud je to jednosměrka, tak může být jen na levé straně. V jiných případech nikoliv jen na levé straně.

Pochopila?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.16 10:05

Přihřeju si svoji polívčičku a rozvinu Láďův dotaz. Podle @peprem vloženého odkazu to znamená, že vlevo lze umístit jen konkrétní značky. U nás takto zvěrsky osázeli (k mé nevoli) půl obce. Jediný důvod byl ušetřit za materiál. Konkrétně je u nás umístěna vlevo značka konec zóny s dopravním omezením IP25b, která by vlevo ale být neměla (narozdíl od IP26b, kde je to daný dokument připouští) - mám pravdu? Při umísťování značek se místní odborníci opírali právě o slova "obvykle vpravo" s tvrzením, že co není zakázáno, je povoleno. Značky tam tedy jsou nějaký ten pátek a nemohu vyloučit, že byly umístěny již před rokem 2002, ale to na věci nic nemění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 11.01.16 10:32

"Svislé dopravní značky se umísťují při pravém okraji pozemní komunikace nebo nad vozovkou; pro zdůraznění jejich významu mohou být značky nacházející se při pravém okraji pozemní komunikace zopakovány i při levém okraji pozemní komunikace. "
IP 25, 26 néni, ani termín obvykle vpravo..

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.