Stání/zastavení na místě pro invalidy

Od: Datum: 24.11.12 20:07 odpovědí: 48 změna: 03.12.15 19:02

Ahoj, jak se dívá zákon na stání/zastavení na místě pro invalidy? Myslím nyní místo označené svislou dopravní značkou.

Měl jsem za to, že na tomto místě mohu zastavit/stát max. 3 minuty.

Se ženou jsem jel dnes po nákupu do masny, ta se nachází na sídlišti, bohužel zde nebylo žádné volné místo, tak jsem autem zajel na místo pro invalidy (byli tam dvě - druhé zbylo prázdné), manžeka skočila do masny a já čekal venku v autě. Hned na to, jela kolem MP a zaklepala mi na okénko, jeslti vím, čeho jsem se dopustil, nakonec mi pokutu nedali (ale podle nich jen proto že jsou hodní).

jak se k touto tedy zákon staví a jaké jsou postihy za porušení?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jardino555*
Datum: 24.11.12 20:09

na toto místo neinvalida nesmí vůbec zajet...hrozí pokuta 5000 KČ

Ohodnoceno: 0x

Od: 35cenda
Datum: 08.01.13 15:23

Omyl , na vyhrazeném parkovišti, a je jedno, jestli je to taxi nebo invalida, smí každý zastavit nebo stát po dobu max 3 minut, pokud tím neomezuje vozidla, pro něž je parkoviště vyhrazeno.

Od: miljan*
Datum: 24.11.12 20:25

Nemám nic proti invaliddům, ale před obchoďáky je cca 10% míst pro invalidy prázdných. Když je náhodou obsazeno, tak tam stojí většinou nějaké SUVéčko nebo auto od jednoho mega výš.

doplněno 24.11.12 20:26:

10% z celkového počtu míst na parkovišti.

Datum: 24.11.12 20:31

A u nás je právě opačná situace :-D Když přijedu na nákup před Albert, tak je všech cca 20 míst pro invalidy obsazených a ostatních nepostižených lidí je třeba 10 . Tak si říkám, že asi vážně každý může kartičku s vozíčkem získat :( Ale je to hrozně vtipný a nikdy se neudržím a směju se :-D :-D

doplněno 24.11.12 21:12:

Thomas100: No, tak už to holt bývá I když musím přiznat, že mi občas tenhle stát připadá, jako by tu byli všichni invalidní :-D

doplněno 24.11.12 21:13:

Miljan: No, taky jsem si to říkal, když vidím vystoupit z té BMW X6ky ženskou a dvě děti, jak si jdou koupit do MCdonalda happymeal :-D

Od: thomas100*
Datum: 24.11.12 20:39

:-D

No u nás má jeden označené místo. Kartičku za sklem. Přijede, Normálně v pohodě vystoupí a dokonce si může i nasadit svou botičku na auto (aby mu náhodou někdo toho Favorita neukradl). Asi těžký stupeň invalidity, že má nárok na vyhrazené místo.

Od: zabu
Datum: 25.11.12 10:10

thomas100: A nedošlo ti, že třeba má postižené dítě, nebo manželku, nebo někoho dalšího? Možná trocha ohledu k lidem kolem postižených by neškodila.

A k tomu parkování, vy všichni co tu brečíte, co jste udělali pro nápravu? Kolikrát jste zvedli telefon, a zavolali hlídku policie, když jste někoho viděli takhle parkovat? Vsadím se že ani jednou. Tak co tu naříkáte. Nechali jste nápravu zase na těch postižených, přestože si musíte moc dobře uvědomovat, že na to asi nemají energii. Na rozdíl od Vás, nemají čas na rozumování "jak by to mělo vypadat", musí prostě někde zaparkovat. A když už zaparkují, tak mávnou rukou, pomyslí si cosi o bezohledných řidičích, ale nikdo z nich nepůjde dotyčnému vypouštět ventilek, jako napadlo některé tady.

Datum: 26.11.12 13:51

Správně. V zájmu ochrany tradičních hodnot je potřeba práskat.

Od: kovpal71
Datum: 09.06.15 20:23

Ano ale toho invalidu musi mit ve voze, jinak nema co parkovat na vyhrazenem miste !

Datum: 24.11.12 20:41

cobrak, jestli to není tím, že skoro každý má barevnou tiskárnu. *klik*

Datum: 24.11.12 20:55

ono nejde jen obšlehnout v tiskárně invalidní terčík...tento terčík má svoje registrované číslo, které si policajt lehce ověří...pokud nesouhlasí s RZ vozidla...má dotyčný problém...

Datum: 24.11.12 21:14

Ano, je to tak, ale to by bylo velké štěstí. Museli by tam zrovna přijet a hlavně si prolustrovat zrovna jeho :´-( Bohužel to nedělají :(

Od: momo®
Datum: 24.11.12 20:26

Dobrý den. Místo pro parkování invalidů musí být označeno kombinací svislé a vodorovné dopravní značky. Pokud jedna chybí tak jedna samostatně neplatí (třeba vodorovné značení je zasněžené). Jinak na místě označené správně pro invalidy se nesmíte ani třeba otočit. M.

Datum: 24.11.12 21:28

to by mě teda zajimalo jak to je přesně v zakoně.. protože zastavení a zastaveni vozidla je rozdíl... a pokud nevypnu motor...

Datum: 24.11.12 21:32

? nedovedu si představit, jak "zastavíte vozidlo" na vyhrazeném místě pro invalidy. co se mění, pokud nevypnete motor? má to na něco vliv?

Od: buss®
Datum: 24.11.12 21:34

Zajímalo, člověče snad umíte číst a řidičák jste dostal za znalost zákona, né? Jinak ho vraťte. Pokud vám to neřekli, tak je to z. č. 361/2000 Sb.

Od: ladaadal*
Datum: 24.11.12 22:04

Pokud vím, tak běh motoru nemá absolutně nic společnýho se zastavením, zastavením vozidla ani stáním.*zed*

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.01.13 16:32

Jednoduše-výklad "zastavení " je takový: zastavení je na dobu nezbytně nutnou,tj nastoupení vystoupení osob či naložení a vyložení materiálu,žádně tři minuty nebo chod motoru!Naopak zastavení na Stopce znamená uvést vozidlo do kid vzhledem k vozovce!

Datum: 24.11.12 22:00

Za zastavení vozidla se bere situace, kterou řidič nemůže ovlivnit. Když například zastaví vozidlo před vámi, na semaforu je červená, míč se vykutálí do cesty, atd..

K tomu stání na místě pro invalidy. V zákoně 361/200 Sb. (silniční zákon) § 67 bod.č 8 je to řečeno zecela jasně. :

(8) Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání.

A ještě bych upravil nepřesnost. Invalidní terčík již není vázán na RZ vozidla, ale na majitele průkazu ZTP, či ZTP/P, který si o něj zažádá. Může jet s jakýmkoliv autem, pokud má u sebe ZTP, ZTP/P průkaz, tak hodí terčík za okno a jede, či se veze.

Od: nu*
Datum: 24.11.12 22:19

to že někteří dobytkové zastavují, stojí a a parkují na místech pro invalidy, protože mají težké zadečky a slabé ručičky i nožičky k tomu aby dotlačili nákupní vozík o 50 metrů dál, je jen odrazem morálního stavu naší společnosti a dokladem "úcty" k právu...a také dokladem jeho vymahatelnosti...jeďte se podívat do civilizvaných zemí , napříkald k sousedům do německa...tam si to dovolí akorát Čech...

Ohodnoceno: 2x

Od: 498
Datum: 24.11.12 23:43

Právě že tam často staví takový ti ořezaní všehoschopní mizerové,s auty za mega,které si našamonili všemožně pochybnýmy způsoby.Co jim tam dávat sirku do ventilkuy,aby se museli trochu zacvičit?*smich*

Datum: 24.11.12 23:45

Ti si zavolají taxi a nebo osobního řídiče a nebo servis.

doplněno 24.11.12 23:45:

řidiče

Datum: 24.11.12 22:34

prostě na místo určené pro invalidy nesmí jiné vozidlo, než invalidy s patřičným platným terčíkem...jiné auto tam prostě nesmí, ikdyby přijelo na střeše a mělo zapnutý motor třeba třikrát

Datum: 25.11.12 09:16

já jen že něco takového nam řikal učitel autoškoly.. ale spíš nemyslel že by tam někdo parkoval nebo zastavil. spíš přes to místo jen přejel nebo se otáčel.. tak to pardon.. jen jsem si na to vzpoměl..

Od: semir*
Datum: 25.11.12 09:44

Tak že jak tu už bylo citováno. Na vyhrazené řádně označené parkování pro invalidy můžete vjet tedy se případně přes toto stání otočit. Toto bylo novelizováno. Jinak zastavení a stání se již nepočítá do bodového ohodnocení a hrozí pouze bloková pokuta.

Datum: 26.11.12 12:46
Za to můžou vzít i papíry, ale spousta řidičů velkých drahých suv si z toho nic nedělá. Nejvíc může nasrat ,když takové auto zastaví v místě zakázu ,měšťáci jedou kolem a nic, když si tam zastaví běžné auto, měšťáci jedou zpět a už ho kasiruji .

Od: viesek
Datum: 26.11.12 13:44

Nechápu proč se diskuse o parkování pro invalidy nase v tónu: invalida = chuďas (dnes oblíbený výraz socka)? Kde je psáno,že invalida nemůže pracovat a nebo že nemůže mít peníze ..třeba i na SUV? Diskutující..pletete si pojmy s dojmy.!

Datum: 26.11.12 13:53

Což taky malinko neodpovídá, že? Když je invalidní a ubírá nám z našich peněz, tak jak je možný, že může pracovat. A to dokonce tak, že si pořídí auto za půl mega. Dělám od nevidím do nevidím, s neduhama ani k doktorovi nejdu, když to není na umření a zatím mám jen starší ojetitiny, není to kapku paradox?

Ohodnoceno: 2x

Od: koukolik
Datum: 26.11.12 14:22

Ne každý invalida ti ubírá ze tvých peněz, to jen tak pro upřesnění. A za to, že si nevyděláš na pořádné auto taky nemůže

Od: viesek
Datum: 26.11.12 14:26

Tak tomu já říkám závist!...to,že invalida "ubírá z Vašich peněz" ..co to je?

To jim tu invaliditu závidíte? Skočte třeba pod vlak,nechte si přejet nohy a budete invalida natotata...a uvidíte zda je co závidět! Buďte rád,že Vám asi zdraví zatím slouží (kdo ví co Vás třeba postihne zítra). To co zde píšete je ubohost.Myslím tím porovnávání hodnoty zdraví s plechovkama na kolech.

Datum: 26.11.12 16:29

Buď úplně v klidu, mám jen jedno oko a kulhám, přesto nedojím stát, protože se o sebe umím postarat. Nezávidím a vím, že mnozí invalidé si invaliditu zaslouží, ale pokud si pořídí vydělat víc než je životní minimum, měli by mu invalidní důchod sebrat, protože to je známka toho, že se o sebe taky umí postarat. Bohužel je stále veliké procento vyžírků, kteří pouze dojí a dojí. A bohužel znám lidi, kteří jsou opravdu invalidní a přesto jim invaliditu neuznaj, tak kde to žijeme.

Prostě nějak nechápu zákon, když je někdo invalidní a dostává peníze od státu, znamená to, že se sám nemůže uživit, tak jak je možný, že si vydělává? Čím? Jak? Kde? Když to pořídí, tak přece není natolik invalidní, aby se neuživil.

Datum: 26.11.12 18:54
Přemýšlel jsi někdy nad tím, ze ti invalidi dostali nějaké bolestné nebo ztrátu spol. uplatnění nebo jiné jednorázové dávky a za to si koupili třeba právě auto, aby mohli být mobilní? Ne? To ze ty jsi hrdina v tom, ze nic od státu nechceš není chvályhodné, za tebe to stejně vyčerpá nějaký politik, i když pochybuju, protože invalidní částečný důchod ti nebude stačit ani na bydlení. Pro stát to nejsou ani halíře, ale člověku, který nemůže dělat to, co by chtěl to pomůže a je to nějaká satisfakce.

Datum: 26.11.12 18:57

Bolestné, ztrátu spol.uplatnění? Za co? Stát je zmrzačil? Mě ne, proto jsem po něm nikdy nic nechtěl.

Datum: 26.11.12 19:07

chlapci, zdravím, otázka směřovala jinam...

Od: thomas100*
Datum: 26.11.12 19:29

Hezky napsáno. A k tomu jak si psal, že mnoho lidí jsou fyzicky invalidní, ale přesto jim to formálně neuznají, o tom bych mohl vyprávět.

Moje mamka je po operací obou dvou kyčelních kloubů a přesto nemůže dobře chodit, překorčit práh nebo nastoupit do auta je pro ni snad nadlidský úkol. Když si žádala o invalidní důchod, tak ji poslali před komisi, kde jí doktor měřil pravítkem něco s nohou a pak ji stejně vyrazili. A za týden na to jí došel dopis, že se má snažit využít jiný potenciál. jenže co to je? Sedět celou dobu při práci nemůže, stát už vůbec ne. No škoda mluvit. Od státu ani koruna. Ostatním inv. důchod nezávidím. Ale co mě štve jsou naši minoritní spoluobčané, kteří do práce nechodí. A to jsou ti chlapi často pořádní nabušenci, jenže se jim asi nechce. Když jim na přadu řeknou, že nemají nárok, tak řeknou diskriminace a vše dostanou. Takhle to u nás chodí.

Datum: 08.01.13 17:27

ladaadal-jen tak k témat-to,že někdo dokáže využít systém a získat vše co nabízí není k závidění-tu možnost máš stejně ty jako kdokoli jiný-pokud budeš schopen přifrčet na úřad se sedmi dětmi(je jedno zda svými nebo sousedovic) a :"...pání gádžová ,dejte nam na bydlení,topení a trochu na ó oblečení...",tak budeš mít třicet měsíčně stejně jako ti "opálenější",a to aníž by měli jakýkoli úraz,postižení nebo kdy odvedli státu kačku na daních...9.12. byl na ČT1 ve 168hodin kolega,který díky kreténovi,který na okruhu nečuměl, přišel o obě nohy-a dodnes(nehoda se stala 12.4.2012) nedostal ani tu blbou kartičku ZTP...,o odškodnění od pojištovny(z povinného viníka),natož přiznaných dávkách od státu ani nemluvě...prostě není jim co závidět,fakt ne-naštěstí je kolega psychicky v poho a nad věcí...*frajer* (no foot,no stress)

Datum: 08.01.13 15:47

Neda mi to a musim se zastat @ladaadal . Kolik invalidu nema narok ani na prispevek na hromadnou dopravu, kolik invalidu nema ani na to auto narok. A prece to jen potrebuji vice, nez mnozi "invalide" parkujici u nakupnich center.

doplněno 08.01.13 15:48:

To by me zajimalo, proc takto reaguji na dva mesice starou otazku *zed*

Datum: 08.01.13 21:36
To ze laadal nechce invalidní důchod, je jeho věc nebo jeho blbost. Nic s tim stejne nedokaze , ani kdyby se toho vzdali všichni invalide. Jen člověk naivní si může myslet, ze to dělá pro blaho všech, v republice, kde se ztrácí víc nez sto miliard ročně.

Datum: 26.11.12 14:37

thomasi, jak je to se zastavením vám již vysvětlili kolegové. Nesmíte ani na tři minuty.

terčík musí být do konce roku nahrazen novým průkazem s fotkou. Uvidíme, kolik lidí to vůbec zaregistruje.

(Zne)využití průkazu ZTP. Mám ve vozidle taky průkaz, pokud jedu bez tchýně, nezastavuji na parkovišti ZTP. Pokud jedu se tchýní (ona vlastní průkaz ZTP) zastavím na vyhraženém parkovišti. někdy ani nevystoupí, páč je unavená, ale já tam zastavím. jednou jsem jel na Praděd, nahoru na parkoviště. Pokladní mi sdělil, ...průkaz ZTP, tak to je 50% sleva. měl jsem protestovat. Držel jsem hubu a zaplatil polovic.

Švagr má dementní dítě, a má průkaz ZTP. Taky stojí ny vyhražených místech, i když synovec normálně chodí...nevím proč má ZPT, ale nezávidím mu ho.

Nemusel bych mít dálniční známku, ale klidně si jí koupím...

Od: dusales
Datum: 20.06.15 12:37
... Pokladní mi sdělil, ...průkaz ZTP, tak to je 50% sleva. měl jsem protestovat. Držel jsem hubu a zaplatil polovic.- na placených parkovištích ZTP platí parkovné - vždy záleží n amajiteli parkoviště,zda dá slevu, zadarmo apod. Pouze zákonně musí mít širší stání a určitý počet z nich, ale o nepalcení parkovného se nikde nepíše ani nevyžaduje. Prostě platí jako ostatní (často se slevou nebo zdarma)

Od: jyri®
Datum: 26.11.12 16:50

já nevím jak to přesně je ale podle mě jich dělají moc opravdu protože když přijedu k obchodáku tak tam je 7 míst pro invalidy a 32 míst pro ostatní jsme menší město proto měnšíí parkoviště ale vždy když přijedu tak jsou zabrané max 2 místa jednou sem tam viděl tedy 3 jo ale to byl snad zázrak nechápu proč jich dělají tolik jak kdyby ty invalidy zabylo 5 metrů to samé ty blbý parkoviště kde je na parkovacím místě nápis ženy jak kdyby nemohli nadřít ty svoje nožičky

Datum: 26.11.12 19:24

Tak s nápisem "ženy" jsem se ještě nikdy nesetkal, ale přisuzoval bych to něčemu jinému - nebyly ty pruhy třeba dvakrát širší*smich*

Datum: 26.11.12 19:28

Laa... na jiné poradně to řeší od minulého týdne.

je to kvůli bezpečnosti žen, aby po setmění nemuseli u obchodu chodit po neosvěleném nebezpečném parkovišti...

chápu je a souhlasím..

Od: suzi*
Datum: 26.11.12 19:35

nápis ženy je nově a parkovací místa jsou stejně široká jako normální místa bez nápisu pro ženy. Jedná se o jejich bezpečnost, protože to jsou místa blíže vchodu a měla by být osvětlená, takže ženám by nemělo hrozit nebezpečí ve formě přepadení atd.

Datum: 26.11.12 19:40

Aaaa, tak to je pro mě novinka. No, není to špatný nápad, občas taky trnu, co se manželce kde může přihodit. Ještě by obchoďáky mohli ven postavit nějakého vyhazovače. Když u nás vidím před Hyper... ožralý bezdomovce, tak manželce doporučím nákup v jiném obchoďáku.

Datum: 08.01.13 16:53

dericcastel dodal výklad zákona. Dovolím si jen dodat, že pokud jste vozíčkář jako já tak na parkovišti kde je obsazené místo pro invalidy nemáte šanci z auta vystoupit-neotevřete řádně dveře, nevytáhnete vozík jelikož vám v tom brání další zaparkované auto. Pokud v autě invalida není nemá tam ta značka co dělat. Já nemusím mít dálniční známku ale každý rok ji manžel kupuje i když sám jede po dálnici 5x za rok. Nejsem-li já v autě neplatí žádné úlevy, ano, tak to má být a já to považuji za správné.

Datum: 09.06.15 20:12

Vezu známé na autobus na Florenc,kde před budovou (Křižíkova) je pár míst pro invalidy.Mohu na takto označeném parkovišti zastavit pro vyložení pasažérů (zavazadel)?

Od: borond
Datum: 03.12.15 15:49

Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu)

§ 27

(1) Řidič nesmí zastavit a stát

o) na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno,

Od: trtr
Datum: 03.12.15 19:02

Zdravím, je to sice oživení starého, ale zorvna v tomto případě platí ustanovení silnější, které ruší Vámi uvedené ustanovení. Na parkoviště pro osobu pohybově postiženou nesmíte dle zákona ani vjet.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.