Majitel auta

Od: Datum: 05.01.16 02:25 odpovědí: 6 změna: 05.01.16 15:58

Mám dotaz,pokud jsem majitel auta a to auto provozuje někdo jiný a ten má na sebe uzavřenou zák.pojistku a stane se dopravní přestupek ( rychlost - fotka ) komu přijde složenka na pokutu? Můj názor je, že mě jako majiteli auta. Druhá strana tvrdí opak s tím že to jde za ním jelikož prý podle pojistky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cicko*
Datum: 05.01.16 04:01

Jsou-li v evidenci uvedeni jak vlastník, tak provozovatel, tak podle konkrétní situace je odpovědný někdy vlastník (specifické případy) a jindy provozovatel ( v běžné většině, např. právě pokuta za rychlost).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 08:51
avatar

Jak už napsal rádce přede mnou, pokuta přijde na provozovatele. Provozovatel je většinou stejný jako vlastník, liší se to pouze např. pokud je auto na leasing - tam je vlastník leas. společnost, provozovatel ke ten, kdo má auto pronajaté (splácí leasing).
Ve vašem případě tedy přijde pokuta, pokud nebude zaplacena na místě, na vaši adresu, na vás. Pokud vás napadne, že zkusíte změnit provozovatele (tj. nového majitele necháte zapsat jako provozovatele), zkuste se na to na evidenci zeptat, ale myslím, že vám to neudělají - beru to pdole své osobní zkušenosti, kdy jsme se takhle chtěl nechat zapsat jako provozovatel já k cizímu (papírově . auto jsem si koupil já na jiného vlastníka) a bylo mi řečeno, že to provádějí jen u leasingovek a že to takhle nejde, takže auto mám, pojistku platím já, ale majitel je jiný a když něco budou honit jeho, což se mi sice nelíbí, ale nic s tím nenadělám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 15:58

Jak zeptat? Vyplní se žádost, předloží se požadované dokumenty a úřad je povinnen zapsat do TP změnu provozovatele vozidla. Pokud se úředník vylmlouvá na to, že to dělají jen u leasingovek, tak si na něj stěžovat u vedoucího, že je nekompetentní nebo že lže.

Tady je postup:

http://www.olomouc.eu/zivotni-situace/obecne-informace/3

Kdysi jsme to dělali při prodeji Felicie, abychom se vyhli placení ekovýpalného a žádný problém nebyl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.16 09:02
avatar

Provozovateli vozidla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 05.01.16 09:04
avatar

Změna provozovatele by měla být s podpisem provozovatele stávajícího a za přítomnosti nebo s plnou mocí majitele. Pojištění (POV nebo HAV) je naprosto jiná databáze než evidence vozidel, PČR je úplně jedno, kdo je pojištěn a kdo to platí. Pokuta je na oficiálně uvedeného provozovatele - tj. toho pána v TP kolonka "Provozovatel".

Ještě může být varianta, že vyfotili řidiče, který má smluvně dané užívání - například kvůli vysokým částkám za přepis se sepsala smlouva, kdy vlastník pronajímá za jednorázovou částku vozidlo druhému. V této smlouvě se "provozovatel" může zavázat k mnoha věcem - hrazení POV, pokut, likvidace při nehodě atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 05.01.16 14:53

vlastníkem mlže být kdokoliv, i dítě

odpovědný je ten, kdo je k autu zaregistrován, registr vozidel je seznamem-informačním systémem, sloužícím mimo jiné i pro potzřeby policie a přestupkových orgánů

pokud je jinýn zájkonem "zakotvena" objektivní odpovědnost registrovaného provozovatele, je pro tyto potřeby "provozovatelem" ten, kdo jen jako provozovatel oficiálně zapsán

s povinným ručením toi nijak nesouvisí, a názory typu ..."koupil jsem si auto na cizí osobu" mi připadají trochu nelogické, naše právní úprava nezná vlastnictví na cizí osobu, jen různé snahy lidí nikde nefigurovat, vyhnout se exekuci, insolvenci nebo platit nižší povinné ručení...

Ohodnoceno: 4x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.