Jízdní pruhy město přednost

Od: Datum: 18.11.15 20:12 odpovědí: 8 změna: 19.11.15 11:16

Ahoj, měla bych dotaz. Jsem po autoškole (neřešte prosím, proč mi to nevysvětlili) a není mi jasná jedna věc. Pokud jedu ve městě, kde jsou dva jízdní pruhy, tak kdo má přednost, když jedu v pravém či v levém?

Situace:

Jedu v pravém a musím se nacpat do levého, abych se na křižovatce dostala do odbočovacího doleva. Mají mě auta pustit a nebo klidně mi zablokovat cestu a nepustit mě?

Další věc je, když jedu v levém a chci do pravého, abych sjela na benzinku. Mám přednost, nebo musím vyčkat na mezeru a současně jet a nezastavit v levém pruhu jak trouba a čekat, ažř se uráčí mi někdo udělat v pravém mezeru?

Když budu pořád popojíždět 30km/h a nikdo mě v pravém nepustí, tak je pozdě. Vím, že si mám cestu naplánovat dopředu a nedělat unáhlená rozhodnutí na poslední chvilku, ale ty přednostiu mě zajímají. Abych věděla, kdo je pak při nehodě viník.

Díky za podrobné popsání a prosím zdržte se jiných odpovědí.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.11.15 20:18

Mají mě auta pustit?

Nemají .

Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.

doplněno 18.11.15 20:42:

šebrle - co bereš? Už to neber .

O zipování se jedná jen a jen když jeden pruh končí takže se dva pruhy sbíhají v jeden .

Ohodnoceno: 2x

Od: sebrle
Datum: 18.11.15 20:33

Zdravím,přednost má řidič v průběžném pruhu (ten co jede ve svém pruhu),ale je jeho povinnost umožnit se zařadit,tzv.zipování.Dám blinkr,zpomalím,najedu ke středu vozovky a čekám,pokud jsou to imbecilové,tak zastavím a čekám,až mě pustí,to že za mnou bude kolona mě nevzrušuje.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.11.15 21:02
Přednost má ten, který jede ve svém průběžném pruhu. Viník v případě nehody, byste tedy byla Vy. Pokud kolona pojede rychle, je třeba vyhlídnout si VČAS mezeru. Pokud bude popojížďet, dát blinkr dříve, než zpomalíte nebo otočíte volantem, pak pojedete blíže středové čáře a sledujete reakci řidiče za Vámi, zda zvětšuje mezeru nebo i blikne, že můžete jet. Pokud se rozhodne Vás nepustit, musíte počkat na někoho, kdo to udělá. Vy nesmíte omezit ani ohrozit řidiče v pruhu, do kterého přejíždíte.
Pokud jeden průběžný jízdní pruh končí a dále vede již jen jeden, zařazujte se až na konci toho končícího pruhu. Řidiči jedoucí v tom pruhu, který pokračuje, Vám musí umožnit napojení - nicméně pokud Vám to neumožní, Vy budete předpokládat přednost a dojde ke střetu, bude to nejspíše spoluvina.
Vždy dávat včas blinkr (před tím, než vůbec zpomalujete nebo točíte volantem, to už je pozdě) a sledovat a odhadovat reakce ostatních řidičů.
Pokud najedete do špatného odbočovacího pruhu, pak je ve vyhlášce uvedeno, že již musíte odbočit tím směrem a počítat se zajížďkou.
Vše bylo v testech utoškoly - vše je ve vyhlášce - zákonu o provozu na pozemních komunikacích.

Datum: 18.11.15 21:09

Já nevěřím, že máš řidičák, pokud ti ho někdo dal, tak by zasloužil pořádně nakopat pr... :( Fakt si neděláš srandu?

Každý kdo má v plánu vjet do jinného pruhu, tak musí počkat, až tam bude volno, pokud dojede až ke konci možnosti řazení, tak zastaví a počká až ho nějaký dobrák pustí, ale přednost NEMÁ.

Jiné to je pokud je značka střídavé řazení, pak se řadí cik cak.

Datum: 18.11.15 21:17

Téééééda...

Podle toho, co píšete, ani řidičák nemáte.!

Jinak by jste tak zásadní věci neřešila.

Nebo snad dnešní autoškoly vychovávají "analfabety" na silnice..?

Faktem je, že už dnes jezdím autem jen nerad. Kdysi jsem si to užíval a byla to

svým způsobem pro mě zábava. Dnes už z toho zbyla jen nutnost. *bum*

Od: martaa*
Datum: 18.11.15 22:00

Dneska je to už opravdu o penězích. Nic moc nevysvětlovat, hlavně že žák platí a platí za kondičky. Podojíme jí a pak ať si to provoz přebere.

Smutné to je, nicméně se ptám a studuji dál. Ani zdravověda nebyla. To dnes už není nutné?

Od: trtr
Datum: 19.11.15 11:16

Zdravím, bych pro zastavení činnost dané AŠ, stačí podat podmět na asociaci autoškol. Takové to základní a životně důležité věci prostě musíte umět. Je Vaší povinností ovládat zákon 361/2000 Sb v aktuálním znění+ související předpisy, ve vlastním zájmu za auto nesedejte dříve, než se vše doučíte a někdo znalý (ideálně jiná a prověřená AŠ) provede přezkoušení. Takto to může bolet njen Vás, ale někoho úplně cizího a nevinného.

Od: buss®
Datum: 18.11.15 23:56

Já bych se vsadil že vysvětlili a ještě jste to projížděli, pokud jste řidičák nedělala v horské obci. Ale i autoškola má předepsáno, co má učit. Ostatně to je i v testu. Podívejte se na Jízda v jízdních pruzích. Co to je za výraz "zablokovat"?
Přednost přejíždění z pruhu do pruhu? To chcete před benzínku najet z levého prudu v bezprostřední blízkosti? Bůh vám žehnej!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.