Kdo má přednost?

Od: Datum: 07.11.15 11:06 odpovědí: 36 změna: 08.12.15 20:21

Zdravím, potřeboval bych radu. Sice už jezdím nějaký ten pátek a kupodivu jsem jezdil do nedávna několik let jako řidič MKD, ale dnes mě zmátla jedna křižovatka, konkrétně nad náměstím ve Vrchlabí, jestli ji někdo zdejší zná.
Zelené auto jedoucí po hlavní, které odbočuje vlevlo na vedlejší, má přednost před žlutým vozidlem, které přijíždí z vedlejší nebo ne? Z obrázku snad bude situace jasnější. Dle mě mám přednost samozřejmě já, ale kolege řidič řítící se k hlavní byl názoru jiného. Objasnil by mi, prosím, někdo, proč si lidé myslí, že zde platí pravidlo pro odbočování vlevo? Dle mého je zde běžná situace odbočování na vedlější pozemní komunikaci.
Takže já, jako zelené auto, mám předost a žluté auto musí dát přednost jak autům zprava, tak mě, jelikož přijíždím z hlavní.
Je to tak? :D Děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 07.11.15 11:10
avatar

jedná se o jednu křižovatku, zelené je na hlavní silnici, má přednost před žlutým


doplněno 07.11.15 13:33:

Ten žlutý musí stát ještě před křižovatkou - pokud tedy zelený někdy dává přednost, pak je to z důvodu, že ten žlutý vjel blbě až do křižovatky a zelený nemůže odbočit do své ulice. Není to tedy žádný klam, ale nutné zlo u srážky s blbcem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pelikus
Datum: 07.11.15 11:13

Tam mi to práve přijde trochu sporný, protože se právě může zdát, že jde o křižovatky dvě :)

Datum: 07.11.15 11:24
avatar
Pokud má i ten žlutý před sebou dodatkovou tabulku s vyznačením tvaru a přednosti, tak jako má vozidlo na hlavní ulici, potom se jedná o jednu křižovatku a měl by dát přednost zelenému. Grafika tabulky před zeleným autem ten shluk ulic značí jako jednu křižovatku.
Pokud ale nemá žlutý tu dodatkovou tabulku, tak se mi to značení na křižovatce vůbec nelíbí.
Já osobně (podle tvaru té křižovatky) bych po odbočení tomu žlutému přednost pro jistotu dal.
Pár sekund mne nezdrží. Čekání na pomocníky a ochránce trvá déle. O nákladech na opravu nemluvím...
doplněno 07.11.15 11:35: Doplnění GPS nebo aspoň jména ulic by pomohlo. Koukli bysme Street View...
Pochybuji, že tam je jen jedno náměstí.
doplněno 07.11.15 11:50: Vidím nám. Míru, nám. T.G M.,
Nevíš jméno aspoň jedné z těch vedlejších ulic?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pelikus
Datum: 07.11.15 11:30

to je právě ono, já nevím, jestli tam značku s vyobrazením křižovatky měl či nikoliv, uvidíme, jestli se vyjádří někdo, kdo křižovatku zná ze všech stran :)
Ale ano, pokud bych se měl říit dle značky, tak mám přednost já a jedná se o jednu křižovatku.

Od: pelikus
Datum: 07.11.15 12:09

Náměstí Míru. Ulice by měla být Krkonoššká. Dole je odkaz na mapy.

Datum: 07.11.15 11:34
avatar

asi se zde rozpoutá diskuze,zda se jedná o jednu nebo dvě křižovatky (jako zde),nebyl by odkaz na mapy,ať ta diskuze má cenu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 12:18
avatar
Jezdím tam několikrát týdně, ale abych řekl pravdu, jak tam jsou dodatkové tabulky, to z hlavy nevím.
Ovšem tak za dvě tři hodinky tam pojedu, tak si to řádně prohlídnu a večer to sem napíšu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pelikus
Datum: 07.11.15 12:20

Dobrá, děkuji :)

Od: bbbb
Datum: 07.11.15 13:10

Podle dodatkové tabulky je Krkonošská ulice hlavní a Husova a ta odbočka vedlejší.A jak vidím had to stihl dřív

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 12:57
avatar

Jestli jsem podle foto na správném místě, mělo by jít podle značení o jednu křižovatku s danou předností jízdy.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.11.15 14:13
avatar
Koukal jsem na Street View, v Husově ulici, odkud jede ten žlutý, je před hotelem Svatého Vavřince dopravní značka Dej přednost! Pod ní jsou dvě dodatkové tabulky, bohužel nejsou k přečtení, Google tam nejel.
Takže při odbočení jako zelený bych v Husově ulici viděl (sice zezadu, ale tvar je jednoznačný) ceduli Dej přednost, proto bych ji od žlutého očekával. Ovšem dal bych bacha. Platí to na konci mého prvního příspěvku. Pár sekund mne nezabije...
Není nad čím spekulovat. Obě značky jasně upravují provoz.
doplněno 07.11.15 14:26: had dal bezva obrázek, na té vrchní dodatkové tabulce je, jak jsem předpokládal výše, totožné znázornění tvaru a přednosti.
Takže je to jedna križovatka a tazatelův kolega by si měl trochu osvěžit pravidla. Nebo doplnit peněženku.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 07.11.15 14:23

Náčrtek nic moc neříká, kde je hranice křižovatky, kde probíhá hlavní komunikace, prostorové rozmístění, značky z vedlejší, opustilo už zelené auto hlavní, postavení vozidel? Tak jak jsou na náčrtku žlutý vidí, že zelený jen odbočuje, vyjíždí, že odbočuje znovu pozná až podle najetí zeleného a to už mohou být v sobě..


doplněno 07.11.15 14:28:

Podle foto od had bude zelený už mimo hlavní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 07.11.15 14:44
avatar

?

je to jedna křižovatka! Mimo hlavní silnici bude kde přesně?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 16:19

Tazatel nakreslil křižovatku špatně. Podle fotky od nicka hada se obě vedlejší silnice nesbíhají a nevzniká tak velký prostor v křižovatce, jak nakreslil tazatel. Ve skutečnosti obě vedlejší silnice jsou normálně zaústěny do hlavní a řidiči jedoucí po těchto vedlejších silnicích dávají nebo mají normálně přednost ZPRAVA.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 17:06
avatar
Alois, nesouhlasím.
Koukni na to Náměstí Míru zvrchu a je to náčrt přesně podle skutečnosti. Husova ulice končí dále od hlavní cesty, teda ústí do náměstí, potom dále vpravo je do náměstí připojena Zámečnická ulice, od ní potom pár metrů je teprve hlavní - Krkonošská ulice.
Na fotce hada jsou dvě značky, jedna v prostředku foto, a jedna u pravého okraje foto. Dostatečně čitelná po zvětšení.
"Normálně zaústěny" jsou jen na prostřední značce, ve skutečnosti jsou mezi těmi třemi ulicemi metry a metry.
V životě jsem tam nebyl. Ovšem více Pohledům na webu dává dobrou představu o skutečnosti.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 23:48

Pravda je, že to zaůstění těch vedlejších silnic do křižovatky je trochu rozšířeno. Foto je však pořízeno z protisměru jedoucého zeleného auta na náčrtku tazatele. Jinak je křižovatka zcela přehledná a řidiči přijíždějící po vedlejších silnicích vidí dobře to zelené auto jedoucí po hlavní, takže mu musí dát přednost až do bezpečného odbočení a opuštění křižovatky. Navíc mají dodatkové tabulky, které jim tvar křižovatky přibližují.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 17:40
avatar

takže,než budete pokračovat v diskuzi,projeďte si tu cestu podle náčrtku ve směru zeleného: není tam žádná značka hlavní ani označení křižovatky, takže podle mne platí pravidlo pravý ruky a přednost protijedoucím,značka uvedená na náčrtku je na druhý straně náměstí ! tím pádem má přeci žluté přednost...a křižovatka je také označená z druhé strany...


doplněno 07.11.15 23:19: nenašel jsem na tom směru ani dodatkovou ceduli - @alten:" Z toho jasně vyplývá, že zde diskutovaná křižovatka má tvar a uspořádání ( pokud se týká se přednosti v jízdě) přesně podle doplňkové tabulky a není rozhodující, zda hlavní silnice je či není označena značkou "hlavní silnice".> toto tvrzení je tedy pasézde Kdo má přednost se řešila také jedna křižovatka,doporučuji přečíst,hlavně to o označení vedlejší ulice a ne hlavníjedu po silnici,která vypadá jak hlavní,ale od předchozí křižovatky,která zrušila hlavní již není nijak značena> co z toho plyne?...
doplněno 07.11.15 23:25:

@jenyk: s tou dodatkovou tabulí je problém,je norma,která přesně stanoví,pod jakým úhlem a jak se zakresluje tvar křižovatky,až ji dohledám,dodám...


doplněno 07.11.15 23:28:

zde slíbeno,zdroj:http://kds.vsb.cz/mkk/krizovatky-znacky-1.htm

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 22:47
avatar

Tvrzení , které uvádíte ( "není tam žádná značka hlavní ani označení křižovatky, takže podle mne platí pravidlo pravý ruky a přednost protijedoucím) zdánlivě má svoji logiku, ale pouze zdánlivě. Ve skutečnosti jsou v praxi křižovatky, kde je sice označena trojúhelníkem povinnost dávat přednost ( z vedlejší silnice ) , ale na silnici s předností v jízdě není značka "hlavní silnice". Z toho jasně vyplývá, že zde diskutovaná křižovatka má tvar a uspořádání ( pokud se týká se přednosti v jízdě) přesně podle doplňkové tabulky a není rozhodující, zda hlavní silnice je či není označena značkou "hlavní silnice". Pravidlo pravé ruky platí pouze na křižovatkách, které nejsou označeny dopravními značkami - to ale tato křižovatka nesplňuje, protože vedlejší silnice v této křižovatce jsou opatřeny značkami "dej přednost v jízdě". Zelený vůz bude mít tedy přednost v jízdě před žlutým. Každopádně se však nejedná o jednoduchou a zcela "jasnou" situaci a pro případ, že by se přece jern u některého z řidičů "chybička vloudila" je zde na místě zvýšená pozornost. Situace, kterou tazatel popisuje ( tedy, že řidič jedoucí z vedlejší si vpodstatě "vynucuje" přednost ) může nastat, ale nemyslím si, že se jedná čistě o jeho úmysl, vynutit si přednost, záleží hodně na rozhledových poměrech při výjezdu z vedlejší silnice a rychlosti vozidla, které přijíždí po hlavní a do vedlejší odbočuje. V jednom příspěvku zaznělo něco o "srážce s blbcem" - vpodstatě je to pravda, ale je také možné, že onen "blbec" k tomu přijde nevinně,jako slepý k houslím ( rozhodují rychlosti a rozhledové poměry).Nejlépe to asi posoudí ten, kdo tudy často projíždí a místo dobře zná.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.11.15 23:41
Altene, to se moc mýlíte, pokud tvrdíte, cituji : Pravidlo pravé ruky platí pouze na křižovatkách, které nejsou označeny dopravními značkami - to ale tato křižovatka nesplňuje, protože vedlejší silnice v této křižovatce jsou opatřeny značkami "dej přednost v jízdě". Právě řidiči, kteří přijíždějí do křižovatky z vedlejších silnic se musí pravidlem pravé ruky řídit ! Podle čeho by se jinak určilo jejich pořadí k vjetí do křižovatky, když by přijeli na hranici křižovatky současně?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.15 22:55
avatar

Ano, souhlasím, vyjádřil jsem se nepřesně- špatně.Chtěl jsem jen říci, že pravidlo pravé ruky se v tomto případě pro zelený vůz, který odbočuje z hlavní na vedlejší silnici, neuplatní .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.15 22:59
avatar

nojo,ale jak ví zelený,že je na hlavní,když tam nemá žádnou značku (neberu logiku,že ostatní maj "dej přednost",to u cajtů neobstojí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.15 13:30
avatar

mcmerkurion - Otázku chápu, ale odpověď neznám. Faktem je, že takovéto křižovatky ( kde vedlejší silnice má "trojúhelník - dej přednost v jízdě" a hlavní není označena vůbec) existují .( Několikrát jsem se s tím v praxi setkal - většinou málo frekventovaná silnice. Značka žádná, jedu a dávám přednost zprava a ejhle - na té silnici zprava je trojúhelník ). Jestli je to "normální" stav, nebo např. dílo vandala ( svévolné odstranění, zničení dopravní značky ... ), netuším.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.15 13:38
avatar

Je to naprosto normální, páč když dodržíte pravidla, k nehodě nedojde. Ale když dojde k nehodě, někdo něco porušil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 22:36
avatar

Přátelé.

Tak jsem se tam byl odpoledne podívat. Věc se má tak, jak zde již zaznělo, že ve směru od náměstí T.G.M. není žádná značka, která informuje o křižovatce a kde by byl vyznačen tvar křižovatky. Na ostatních třech směrech značky jsou i s vyznačením tvaru křižovatky. Druhá dodatková tabulka v Husově ulici je označení slepé ulice (Zámecká).

Problém je, že dodatková tabulka s vyznačením tvaru křižovatky je prostě namalovaná blbě.

Při odbočování jsi už vlastně kousek na vedlejší ulici (Husova) a z ní odbočuješ do Zámecké. Ale je to takový dost sporný.

V každým případě, to je dost blbá křižovatka a je na ní potřeba být jako ostříž a radši zastavit, než čekat s načechranou fasádou na pomahače, kteří tedy sídlí opravdu nedaleko. Jak státní, tak městský.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 22:55
avatar

Vaše zjištění je zřejmě správné, ale řidič musí respektovat dopravní značení ( takové, které tam je ) a pochybuji o tom, že by v případném vyšetřování, nebo u soudu byl váš pohled na situaci respektován.Jinak samozřejmě, s vaší poslední větou -souhlas na 110 procent.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 23:35

Ta fotografie je dobrá, ale je to foceno v protisměru než jede tazatelovo zelené auto ! Hlavní silnice je rovná a zelené auto odbočuje doleva na vedlejší silnici. Obě vedlejší silnice mají značky Dej přednost !, takže auta zde musí vždy počkat, až zelené auto spolehlivě odbočí ! Nevidím žádný problém*ua*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.11.15 12:51
avatar

aloisb - Souhlasím, teoreticky žádný problém - to však nemusí odpovídat praxi v provozu na daném místě.Posoudit to může jen člověk, dobře znalý místních poměrů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.15 00:17

Potíž je, že na náměstí je hodně místa a díky tomu je křižovatka nepřehledná. Google a zřejmě i správce komunikace mají jasno, podle nich má tazatel křižovatku namalovanou špatně. Proto souhlasím s Altenem, že je lepší tam být velmi opatrný a raději ustoupit než bourat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.15 17:28

Přednost má řiditč v zeleném


doplněno 15.11.15 17:30:

Ale křižovatku bych vyřešil možná tak, že žlutý by měl mít možnost najet až k hlavní, a pokud by zelený chtěl jet zmíněným směrem, tedy ostře doleva, mohl by objet žlutého zleva (zevnitř)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sararachell
Datum: 16.11.15 18:01

zelenej jede, zlutej dava prednost :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jirinovak
Datum: 08.12.15 18:40

Dobrý den, také jsem dnes projížděl městem Vrchlabí a trochu mě zmátla situace, která nastala při vjezdu na parkoviště u Lidlu. Jel jsem z kruhového objezdu na parkoviště Lidlu a proti mně jelo auto od Železářství Šír. Auto mi dávalo přednost avšak já si myslím, že přednost mělo právě pritjedoucí auto jedoucí ke kruhovému objezdu, kterému jsem křížil cestu. Objasnil by mi prosím někdo situaci? Vřelé díky.
https://www.google.cz/maps/@50.6203094,15.619657,3a,75y,313.75h,92.14t/data=!3m7!1e1!3m5!1sEfCiNLShFowkydj1fI7wvA!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DEfCiNLShFowkydj1fI7wvA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D357.48633%26pitch%3D0!7i13312!8i6656!6m1!1e1?hl=cs

Datum: 08.12.15 19:20
avatar

Domnívám se, že vozidlo vyjíždělo z místa ležícího mimo vozovku, tedy Vám muselo dát přednost. Vyjížděl z toho místa, co je zákaz vjezdu?


doplněno 08.12.15 19:25:

To je jinak, takže jste sjel z kruháče, minul vjedz do autobusového nádraží, přejel přes přechod a vozidlo přijíždělo z prava a vy jste jel rovně na parkoviště?

On měl přednost, páč byl vpravo.


doplněno 08.12.15 20:24:

Jenyku, pravidla a zvyk jsou někdy od sebe odlišné. Já vždy říkám, že v podobných situacích neplatí předpisy, ale rozum, ohleduplnost a úcta k druhému.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirinovak
Datum: 08.12.15 19:22

Nenene, vozidlo vyjíždělo od železářství, která je hned za Lidlem, cesta podél modrého zábradlí :)

Datum: 08.12.15 20:21
avatar

Ano, Milane, je to tak. Vozidlo jedoucí od železářství má přednost. Ovšem, skoro nikdo si to neriskne tam vjet. Neboť pravděpodobně touha nakupujících být co nejdříve mezi regály je neuvěřitelně velká a každej tam z kruháče projede jak Chiron. Nekoukajíc napravo nalevo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.