Zapsání tažného do tp

Od: Datum: 19.10.15 18:09 odpovědí: 14 změna: 20.10.15 07:39
Zdravim uvažuji nad tím že si dam na auto kouli. Chtěl bych sehnat z vrakáčé za přijatelné peníze. Jak by to bylo se zapsáním tz z vrakoviště? Někde na netu jsem četl že po samomontáži nasleduje evidenčka a potom se to dá zapsat. Máte s tím někdo skušenosti.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.10.15 18:51

Legálně nelze. K TZ musíte doložit typový list, který asi vrakáč nedodá. Takže nové, stojí to pár korun. Se starým byste si jen a jen přidělal starosti. Může mít "malou" opotřebovanou kouli a bude vám to pořád mlátit. Opravdu to za to nestojí. Šetřete na jiném místě.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.10.15 18:56

Lze i legálně!

doplněno 19.10.15 19:08:

Samozřejmě za jistých podmínek!

Datum: 19.10.15 18:59

Davide, za to, co dáš za tažný na vrakáči si ho koupíš nový , se vším a bez starostí. Já tomu taky nevěřil a 2x jsem to takhle udělal, poprvé jsem k němu sehnal od výrobce nový štítek i typový list, nechal jsem to na STK projít evidenční kontrolou a na úřadu dodal typový list. K druhému jsem si musel typový list sehnat, kdy jsem ho měl i potvrzený a zašel rovnou na úřad.

Podle typu auta koupíš TZ, na jedničkovou oktávku se dá sehnat okolo 2 - 3,500,-Kč a máš to se vším všudy. Budto namontuješ sám, pak musíš na evidenčku a s papírem z evidenčky a s typovým listem pak na úřad. A nebo necháš namontovat, potvrdí ti typový list a s ním půjdeš už rovnou na úřad (nemusíš na evidenčku).

Od: mzxy
Datum: 19.10.15 19:00

stačí se podívat na stránky MDCR...tažné zařízení je podle platné právní úpravy konstrukční částí, každá konstrukční část musí být schválena

Schválení se dokládá typovým listem nebo jiným podobným dokladem

Pochybuji že k tažnému z vrakáče dostanete od někoho typový list

STK je podel zákona věcně příslušná posoudit správnost montáže mechanické a elektrické části TZ, ale neposouidí zda se jedná o schválený výrobek či nikoliv...k tromu je podle zákona oprávněna pouze technická zkušebna TUV nebo DEKRA...

Proto samotná evidenčka nestačí a nenahradí typový list...mimochodem v tisku před pár lety proběhla informace o výrobci neschválených tažných zařízení který k nim vyráběl i typové listy, myslím že nakonec skončil ve vazbě protože šlo o nebezpečno výrobky...

Závěrem...jiné členské státy EU až na pár výjimek nemají v technickém průkazu ani kolonku na zapisování tažného zařízení, a EU legislativa ani nepočítá u vozidel kategorie M1 (osobní auto do 3,5 tuny) s dodatečným zapisováním TZ, ani s jeho eviddencí v případě kdyby auto bylo vybaveno TZ z výroby...Řeší se to jen ČR a po prostudování stránek MDCR šlověk dospěje k závěru že nejvyšší orgán státní správy by udělal lépe, kdyby kopíroval EU zvyklosti a neřešil zapisování TZ u vozidel M1, protže evidentně neví co s tím...

Ohodnoceno: 3x

Od: paw®
Datum: 19.10.15 19:23

Kdyz je debata, rpidam se se svym dotazem. mam montovane autorizovanym servisem, mam i typovy list. Jenomze urednik chce po me schvaleni vyrobcem tazneho, ze servis muze montovat nebo musim zajit na evidencku. ma nekde pro to oporu v zakone pozadovat ono schvaleni vyrobcem rpo servis (v podstate autorizace servisu na tazne)?

Datum: 19.10.15 19:26

Ať se stará servis, který dostal zaplaceno.

Datum: 20.10.15 07:33

Potvrzovat typový list může jen oprávněný servis, který má od výrobce atest nebo nevím jak se to odborně řekne, laicky povolení k montáži tažného, takže se předpokládá, že technik co TZ montuje prošel u výrobce nějakým školením. Pokud by bylo TZ namontováno jiným, než "schváleným" servisem, musí se jít ještě na evidenčku. Je to to samé, jako kdyby sis ho montoval sám.

Od: regis24
Datum: 19.10.15 19:52

Ahoj,

poprosím o radu s řešením problému. Koupil jsem na inzerát auto, takovou starší popelnici. Na autě je tažné zařízení, ale není zapsáno v TP - při koupi jsem se na to prodávajícího ptal, prostě mě tvrdil, že je tam odjakživa a navíc má auto 2 měíce starou STK. U tohoto byl i svědek - z mojí strany. Auto jsem koupil, smlouva je napsaná podle nějakého vzoru z netu. Nicméně nikde se tam nepíše o nezapsaném tažném. Objednal jsem se na regist na přepis (čekal jsem 3 týdny) a v den objednání jsem jel na evidenčku. Tam jsem samozřejmě neprošel, protože tažné není zapsáno v TP. Navíc na něm ani není štítek, prostě je to někde z vrakáče.

Toto jsem prodávajícímu přeříkal do telefonu, po pár dohadech došlo k dohodě, že já mu vrátím auto a on mě peníze, To by šlo. K tomuto mělo dojít dnes, ale prodávající prostě otočil, tvrdí že jsem vše věděl a vlastně ho chci podvést - že jsem si pojezdil s autem a už ho nechci...

Podle mě se jedná o "skrytou vadu", on to při prodeji věděl a úmyslně to zatajil.

Nemátě někdo podobnou zkušenost a radu s řešením?

Díky

Od: buss®
Datum: 19.10.15 20:15

Vy se přiznáváte, že jste to věděl, že není v KS jste věděl, nemusel jste s ní souhlasit. Takže jaká zatajená vada, úmysl? Vy jste auto neviděl, neprohlédl? V KS předpokládám, že to bylo uvedeno a vy jste podepsal. Měl jste TZ sundat a byl pokoj, pak dát zpět. Je cena auta závislá na TZ? Za blbost ...
Odstupte od smlouvy, poslední instancí je soud.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.10.15 20:32

Auto kupuji cca jednou za 6-8 let, mezitím velký TP nevidím, nepotřebuji ho. Proč bych měl být natolik znalý a vědět co v které kolonce má být uvedeno? Dle mého za toto ručí prodávající, ta věc je jeho, on musí vědět co tam je a není. Co kdyby tam místo motoru 1,6l byl 2,0l? Taky to musím poznat?

Když TZ sundám a pak dám zpět, pořád není zapsáno v TP a nic to neřeší, jen že problém jednoho se přesunul na hloupého kupce. Myslím, že právě toto řeší občanský zákoník.

V kupní smlouvě je uvedeno doslova:" Prodávající před podpisem této smlouvy upozornil kupujícího na vady osobního automobilu, zejména na ---" (to znamená na nic).

Datum: 19.10.15 20:36

Hezky to píšete ale nemáte nárok na reklamaci tohoto-věděl jste to,koupil jste to tak a to,že jste neviděl TP je jen výmluva-jak jste pak kontroloval identifikátory?Dle slov prodávajícího že je VIN auta 123456789123?

Jinak toto není závada na odstoupení od smlouvy!Jednoduše sundejte a hotovo!

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.10.15 20:42

Pravdu asi úplně nemáte, závada na odstoupení od smlouvy to je, protože mě brání v nabytí vlastnického práva. TP jsem viděl, nevím kde jste přišel na to, že jsem jej neviděl. Že není v TP zapsáno tažné zjistil technik na evidenční prohlídce.

Datum: 19.10.15 21:26

regis, vy víte, že to je závada na odstoupení, tak klidně od smlouvy ustupte. Záleží taky na prodejci, zdali s Vámi bude souhlasit. Poradci sdělují, že nikoliv, já se k nim přidávám. Vy pak můžete požádat soud, aby zrušil smlouvu.

Skrytá vada není to, co špatně zkontrolujte.

Pak dejte vědět, jak jste dopadl.

Datum: 20.10.15 07:39

Vážený pane, podle toho, co tu píšete, tak všechno víte, tak potom nevím, proč se na to tady ptáte? Jak Vám tu již správně odpověděli, to že TZ není zapsané jste věděl před koupí, v převodu vlastnického práva Vám brání Vaše nedbalost, kdyby jste se ptal dříve (proto se říká dvakrát měř a jednou řež), než jste kupoval, nebo TZ sundal, tak jste tento problém neřešil. Takže pokud jste s autem jinak spokojený, tak TZ buďto sundejte a nebo si němu sežeňte od výrobce typový list (pokud je tedy obšem vůbec schválené na Vaše vozidlo).

Pokud jsou pro Vás 4 šrouby takový problém a i přes to, chcete vozidlo vrátit prodávajícímu, tak jelikož jste se nedohodly, nezbývá Vám nic jiného, než podat žalobu a soudit se. Mezitím to, co zaplatíte na soudních poplatcích, jste mohl investovat do zlegalizování TZ a mohl jste mít klid. Soudní řízení se může táhnout několik let a výsledek je ve Vašem případě nejasný (dle mého názoru pro Vás prohraný). Ale třeba se pletu ...

doplněno 20.10.15 07:41:

Jinak předpokládám, že reakce na dokončení TZ legální cestou bude, že to nemá štítek. V tom případě do prodejny TZ, zeptat se, co je to zač a zkusit vykomunikovat s výrobcem, zda Vám pošle nový štítek i s typovým listem. Nebo opět nejjednodušší a nejrychlejší varianta ... hadr na zem, sundat nárazník, ráčnu ořech a sundat 4 šrouby.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.