Vlastník jiný než provozovatel vozidla

Od: Datum: 24.09.15 21:19 odpovědí: 8 změna: 26.09.15 09:42

Dobrý večer, vím, že téma povinného ručení se řeší pořád dokola, ale nenašel jsem odpověď na otázky níže.

Koupil jsem nové auto, kupní smlouva je na mě. Vozidlo bude provozovat + povinné ručení bude na přítelkyni. - Vím že tato varianta je možná..

Pokud by se nedejbože něco stalo, tak je jasné, že škody se hradí z povinného ručení. Má ale jedinou odpovědnost opravdu pouze provozovatel anebo existují i nějaké případy, kdy může být nějak popotahován vlastník vozidla?

Bohužel jsem při koupi auta zapoměl na fakt, že auto má být napsáno na přítelkyni a do kupní smlouvy jsem uvedl své údaje.

Dále by mě zajímalo, zda může být havarijní pojištění(včetně GAP) na auto napsáno také na přítelkyni? (povinné ručení vyjde levněji společně s havarijním, než oba produkty zvlášť) Kdyby se stala nějaká nehoda, tak předpokládám, že škodu by pak pojištovna hradila tomu, kdo havarijní pojištění uzavřel? Anebo by byl problém v tom, že vlastník vozidla jsem já a smlouvan a havarijko je na přítelkyni?

Děkuji za ujasnění...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 24.09.15 21:50

Neorientujete se. Kupní smlouva v tomto případě může být per huba. Pojistku může hradit kdo je ochoten. Čtěte zák. č. 168/1999, pojistné podmínky (ty musí být v soudu se zákonem) a pojistel by je měl znát, podepsal je. Co myslíte, je pojištěn řidič, nebo vozidlo a kdy?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 08:42
avatar

Je velice důležité, kdo je zapsán v techničáku. Podle Vašeho sdělení by vlatník byl zapsán na Vaše jméno, provozovatel Vaše přítelkyně.

Domnívám se, že to tak nemáte zapsáno v techničáku, přítelkyně vozidlo jen užívá a platí si pojištění. Je to tak?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pojistkanaaut
Datum: 25.09.15 09:24

Techničák ještě nemám, pro auto si teprve půjdeme v úterý (možná dnes - pokud jim dojdou včera poslané peníze). Každopádně bych rád dne šel uzavřít povinné ručení + havarijní pojištění, tak mě zajímalo jak to je, protože se v tom vůbec neorientuji. Každopádně kupní smlouva je na mě, ale provozovat auto bude pítelkyně + chci aby z tohoto důvodu byla psána pojistka také na přítelkyni.

Datum: 25.09.15 10:35
avatar

I když se smlouva na Vás, nechte do registru zapsat přítelkyni. Je po problému. Kuní smlouva se nepředkládá na registr.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 25.09.15 13:02

také nedchápu co řešíte,. pokud je auto přítelkyně, buden pojistka na přítelknyni a auto bude přihlášeno na přítelkyni...že to vbyřizujete za ní nic neznamená, je to stejné, jako kdyby jste jí dal do ruky hotové peníze qw ony by si koupila auto a udělala pojistku sama

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karel123*
Datum: 25.09.15 22:57

Muzes se nechat na registr zapsat jako vlastnik vozidla a pritelkyni zapsat jako provozovatele vozidla,ktery ma povinost platit pojisteni a veskera odpovednost z provozu vozidla je na ni.Jednoduche jako facka,neni na tom nic k nepochopeni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 23:36
avatar

Jak píše "mzxy", jaký smysl má toto rozhodování - kdo je pojistník a kdo je majitel? Spíš mě zaujalo, že řešíte levnější pojistku a bojíte se už dopředu, že se něco stane. Levnější zpravidla znamená horší. Vybírejte si kvalitní pojišťovnu, tedy podle toho, co vám nabídne. Já mám několik aut a moto, ne u každého mám havarijní (troufám si říct, že nebourám a ani u nového supersportu jsem havarijní nesjedával), ale zákonnou beru vždy tu nejlepší. Zásadně tu, která mi i v případě poruchy zajistí odtah až domů. Nebo vždy podle mého požadavku. Dnes většina pojišťoven praktikuje odtah do nejbližšího servisu, což v případě, že jste na druhým konci republiky nebo ještě dál, může být poněkud nevhodné (zvláště v noci).

Jinak jako vlastník vozidla můžete být popotahován za špatný technický stav a v podstatě za vše, co souvisí s autem. Havarijní vám bude případně řešit umění, resp. NEumění řídit u Vaší přítelkyně - a to na vašem (jejím) autě. Auta cizí, která evetuelně poškodíte řeší zákonná pojistka.

A s tím komu hradí pojišťovna snad také není problém. Pokud budete mít auto na lízačku, pojišťovna stejně bude plnit leasingovce. Tam musíte požádat o uvolnění vinkulace ve váš (nebo přítelkyně) prospěch. Jestli máte auto za hotovku (asi jo, protože píšete, že budete majitel) a nedej Bože budete čerpat plnění pojistky, stejně prachy půjdou na účet servisu (to je běžná praxe), protože za vás všechno vyřídí servis.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 26.09.15 09:42
Kdybych koupil auto pro sebe, bylo by moje a zaregistroval a pojistil bych jej na sebe, kdybych auto koupil pritelkyni a byl by to darek, bylo by auto jeji a ona by se mele k autu prihlasit...kdybych koupil auto, ktere bych pritelkyni nechtel dat a chtel bych jj zabranit aby bez meho vedomi auto prevedla na jinou osobu, nechal bych se registrovat jako vlastnik
a pritelkni jako provozovatele. Nema to zadny jiny smysl, jen ten, ze bez souhladu vlastnika nelze suto preveset, nezaklada to vlastnicke svzrshy . Pojistku bych uzavrel ck nejvyhodnejsi, ale k posouzeni vyhodnosti neuvadite zadne vstupni udaje, reste to na pojistovne.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.