Dítě vepředu?

Od: Datum: 20.08.15 12:43 odpovědí: 12 změna: 21.08.15 10:38
avatar

Dobré poledne všem!

Chtěla bych se zeptat. Jeden známý vozí dítě na podsedáku (nemá ještě 150 cm) na sedadle spolujezdce, je to ze zákona povolené? Když tedy pomineme jiné věci (že je pro dítě bezpečenějí sedět vzdadu a tak dále..) prostě čistě podle předpisů. Na internetu se diskuze většinou shodují, že ano, je to opravdu tak?

Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.08.15 12:53
avatar

Určitě najdete i rozpoluplné informace. Správnou odpověď najdete v zákoně, různé interpretace najdete všude. Musíte pochopit znění zákona 361/2000, konkrétně §6.

V tomto předpisu se píše o zádržném systému, dále je popsáno co je zádržný systém. Nikde nenajdete, že může být podsedák. Jen autosedačka. Pokud to policista toleruje, je to jeho věc.

Ve Vašem případě nemůže sedět na podsedáku, ani bez něj, i kdyby měl více jak 36 kilo. Výška 150cmje důležitý argument pro sezení na předním sedadle.

Stručně, ve předu může sedět menší osoba jak 150 cm, jedině v autosedačce. Kdo má jiný právní názor, prosím, poučte mne, odkud čerpáte. Děkuji

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.08.15 12:56
avatar

takže můžu vedle mě (řidiče) posadit 6letého syna v dětské sedačce? Raději se ptám.

Airbag by měl být zapnutý, protože bude sedět ve směru jízdy... že jo? :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 20.08.15 13:13

V dětské autosedačce může, s vyplým airbagem i proti směru jízdy. Se zapnutým bagem jen po směru jízdy a je dobré sedačku posunout dozadu.

Autosedačka je i samotný podsedák, tuším skupina III od 22 kg a 6 let (?). Samozřejmě dětská sedačka je lepší než podsedák - ochrana hlavy při bočním nárazu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.15 14:13
avatar

claymane, ano klidně,

asd, pokud je Váš názor, že autosedačka je to samé jako podsedák, v pořádku, respektuji Váš názor, ale právně tomu tak není. Můžete to, prosím, doložit nějakým dokumente. Nikoliv jen rozšířeným názorem.

Vím, že vyprovokuji debatu, o schválování podsedáků do auta, ale o tom není řeč. Jen o tom, zdali je podsedák právně jako autosedačka ve smyslu uvedeného zákona.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.15 15:09
avatar

Když ještě byly moje děti malé, měl jsem autosedačky, u kterých bylo odnímatelné opěradlo. Samozřejmě byly homologované, a podle návodu použitelné s opěradlem i bez něho. Já z toho soudím, že autosedačka bez opěradla, pokud má pro takové použití homologaci, je pořád autosedačka se všemi důsledky, i když se pro ni používá lidový název podsedák.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 20.08.15 15:14

Milane, pokud "podsedák" má homologaci (atest) jako dětská autosedačka tak to je autosedačka (skupina III, od 6 let a 22 kg).

Pokud "podsedák" nemá atest jako autosedačka, tak to je podsedák a použít se nesmí.

http://www.ibesip.cz/cz/aktiv…pani-besip/detske-autosedacky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.15 16:27
avatar

Chlapci, souhlasím s Vámi, že pokud má podsedák schválení jako autosedačka, pak není o čem mluvit. Není to podsedák, ale autosedačka.

Jsem ale přesvědčen, že podsedák má schválení pro provoz ve vozidle, že může být používáv atd., ale nikde nenajdete ve schválení, že tento podsedák je schválen jako autosedačka, proto se může používat ve smyslu zákona 361/2000...

O tom vedu polemiku.

To že se dává často podsedák, je fakt, já přeji každému ať neplatí sankce. Jen budu nadále tvrdit, že homologace autosedačky není pro podsedák. Nebo mne přesvědčíte argumentem?

Děkuji za slušnou debatu.

doplněno 21.08.15 12:26:

asd, po doplnění, správně, pokud to co je na obrázku je schváleno jako autosedačka, tak to je správně, pokud je to podesedák, nesmí to být.

Jde o papírové války, a kdo si co nechá homologovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 21.08.15 09:58

Např.: http://www.rozbaleno.cz/sedak…ak-ferrari-dream-booster-2014

homogace podle ECE R 44-04 tj. tenhle podsedák je autosedačka.

http://www.romershop.cz/co-je-norma-ece

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.15 14:27
avatar

milancukrar: zákon 361/2000 nezná pojem "podsedák" ... to, čemu říkáme obecně "podsedák" může být klidně autosedačka pro dítě přizpůsobená jeho hmotnosti a tělesným rozměrům...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.08.15 23:37

Syna zastavili cajti a tak se jich na to ptal. Nedokázali odpovědět, zda jo či ne. Další jeho známý polda taky neví, musel by to nastudovat. Dopraváci by to asi měli vědět

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar
Datum: 21.08.15 04:43

Nedavno zde byla podobna otazka. V odpovedim jsou odkazy na konkretni paragrafy zakona.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.15 10:38
avatar

Díky moc za odpovědi! :) O podsedákách je taky mraky diskuzí na internetu, ale nevím tedž, když sedačky jsou do max. asi 35 kg? Nebo se pletu? :) potom tedy ty podsedáky ;)

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.