Vydání potvrzení k ŘP na 1 rok - je mi 77let

Od: Datum: 04.08.15 08:26 odpovědí: 33 změna: 15.08.15 08:29

Lékař mi nechce vystavit potvzení na 2roky k řidickému průkazu je mi 77 i když zákon říká že je platnost 2roky.Vystavil na 1rok je to proto že potřebuje inkasovat každý rok.Je to v jeho pravomoci?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: nuttŽ
Datum: 04.08.15 08:31
avatar
Zdravim,
otázka je zda lékař není na tolik důsledný a nemá pocit že za rok byste už ŘP neměl vlastnit ze zdravotních důvodů. Upřímně a to se nezlobte bych řidičáky v tomto věku zakázal úplně, bez urážky.
.
Hezký den NutT
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mila5*
Datum: 04.08.15 09:17

Musím s Vámi nesouhlasit mám ZTP na páteř a nohy.CHytráku budete mě všude nosit?

Bez auta jsem nemožný!

Datum: 04.08.15 09:25
avatar

Lékař má opravdu právo, Vám způsobilost omezit. To, že jste nemožný bez auta, bohužel není argument proto, aby se Vás lékaři "zželelo".

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nuttŽ
Datum: 05.08.15 00:48
avatar
Zdravim,
2x jsem do odpovědi napsal abyste se neurazil ale stejně jsem CHYTRÁK a to je ten důvod proč důchodce na silnici vidím nerad. To že bez auta jste nemožný je sice smutné ale lékař nemá dávat pouze razítka ale hlavně posuzovat Vᚠzdravotní stav. Z vašeho pohledu je Vᚠlékař špatný z mého dělá svoji práci tak jak má.
.
Hezký den NutT
Ohodnoceno: 1x
 
Od: lupin*
Datum: 05.08.15 10:28

ztp na nohy? To už asi moc dobře nemusíte dobrzdit a někoho přejedete.

nosit vás může pečovatelská služba jako ostatní jedince

avatar
Upozornění od sys milancukrar 05. 08. 2015 11:20:43
Prosím, nekomentujte zdravotní stav tazatele. Jsou řidiči i bez nohou a jezdí s auty. Tazatel se ptal na něco jiného.Děkuji
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.15 08:36
avatar

Lékař zná Vᚠstav lépe jak mi. Byl jste u jiného lékaře? Má právo Vám omezit platnost zdavotní způsobilosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mila5*
Datum: 04.08.15 09:20

Jiní lékaři nesouhlasí s rozhodnutím lékaře.Mám ZTPčko na páteř a nohy

Datum: 04.08.15 09:23
avatar

ZTP neopravňuje nikoho nezpůsobilého k řízení vozidla. Ostatní lékaři sice mohou nesouhlasit, ale zodpovědnost je na tom, kdo potvrzení vystavuje.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mila5*
Datum: 04.08.15 10:07

o.k.

Datum: 04.08.15 10:48
avatar

Tak a vám to napíše ten co s tím nesouhlasí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uskaŽ
Datum: 04.08.15 11:04

Mílo, neřešte to. Lékaž může omezit délku potvrzení o způsobilosti.Máte důchod,možná i nějaký příspěvek na invaliditu a z toho jednou za rok jistě našetříte na další kontrolu u lékaře. Když budete moc vyskakovat, tak se může stát, že příští rok nedostanete potvrzení o způsobilosti vůbec. Přeji hodně zdraví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.15 12:17

Hellou nutt vynikající postřeh, vezmeme si matičku Prahu která je vzor ČR v loni 17 tisíc nehod nejvíce nehod piloti korábů ve věku 30-39 let-24% další piloti 40-49 let 14%, následují piloti 25-29 let 11%, poté piloti do 24 let 10% a nad 60 let 7%, tudíž dle statistik je na silnici méně ohrožující řidič nad 60 let, než mladý zdravý, bleskový postřech, vynikající sluch a zrak, jenom občas narván marjákou a spol, případně s vypnutým mozkem

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 04.08.15 18:23
avatar

Ta statistika je pěkně na prd. Bylo by třeba porovnat, kolik je v dané věkové kategorii aktivních řidičů, aby to o něčem vypovídalo. O tom, že starší řidiči mají zpomalené reakce (ve škole bezpečené jízdy nám tloukli do hlavy, a to bereme tak, že nemají žádné), zbrklé neadekvátní reakce, neradi předjíždí, často jezdí méně než předpisovou rychlostí atd., není pochyb. A právě proto jsou zákonem stanovené povinné lékařské prohlídky.

Máme jednoho známého, kterému je přes sedmdesát a ještě stále umluvil svou lékařku, aby mu potvrdila způsobilost i přesto, že si myslím, že je nebezpečný sobě i ostatním nejméně posledních pět let. Že nezabil sebe nebo někoho, považuji za zázrak. Po okreskách si jezdí svých 65 - 70, nepřiměřeně brzdí a když měl zastavit před přechodem pro chodce, zahamtl to až za ním, i když jel pomalu. Já jen doufám, že to je jen výjimka, která potvrzuje pravidlo a lékaři jsou jinak důslední..

doplněno 05.08.15 07:48:

Hejkale, já tu nehaním automaticky všechny důchodce a nezastávám se mladých. Ani náhodou. A s tím známým - já vím, že je nebezpečný sobě i ostatním. Jen si nejsem přesně jistá, kdy to tak začalo být. Proto jsem psala, že myslím, že posledních cca pět let. Je to takový ten křehký 75ti letý dědeček, který se pomalu hýbe, zapomíná a špatně slyší. Já s ním v tom autě jednou jela. Víckrát jsem odmítla. Asi 3x nás dostal do velmi nebezpečné situace a přísahám, že jsem se v životě s nikým v autě tak nebála. Já nepřeháním - opravdu to tak bylo. Ta paní doktorka s ním nikdy v autě neseděla a nikdy ho neviděla řídit. Nikdy neviděla, jak se chová v provozu. Proto si myslím, že to povinné absolvování zkušebních jízd, jak už tu někdo zmiňoval, by třeba mohlo být řešení.

doplněno 05.08.15 07:50:

Hm bezva.. jak to tu tak čtu, tak nᚠznámý bohužel opravdu asi výjimka nebude.. *plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.15 05:07
avatar
Coklit,
Zato ti mladí řidiči bleskurychle vyhodnotí situaci, rádi vletí při častém, většinou zbytečném předjíždění do každé, by malé mezery, bez uvážení, a pak jsou překvapeni, jak ten protijedoucí (debil důchodce) jede vlastně rychle. Ohrozí jeho i předjížděného. I sebe, Mistra volantu. Často si ho prohlížím, když stojíme vedle sebe před nejbližším semaforem...
Není pochyb o tom, že ten mladý řidič si značku o MAXIMÁLNÍ povolené rychlosti zaměňuje za příkazovou značku PŘEDPISOVÁ RYCHLOST a často jezdí ještě rychleji.
Jezdím pomalu půl storočí. I já ale nemám rád ty extrémně pomalé řidiče. Způsobují na frekventovaných cestách kolony a ty mají za následek "dostihy" těch rychlých, kteří "musí dodržovat předpisovou rychlost" a za každou cenu musí předjet. Preferuji plynulou jízdu přiměřenou rychlostí.
Někdo si ovšem libuje třeba v hodinovém čekání, než policajti a hasiči uvolní cestu po havárii toho blázna, který nás před chvílí v zatáčce bez dostatečného výhledu předběhl nepřiměřenou rychlostí, zabil sebe a protijedoucí... Ten nebrzdil vůbec.
Na mnohých okreskách je ta 70 km rychlost přiměřená stavu a povaze vozovky...
Lékařka myslela a vyhodnotila zdravotní stav a schopnost toho staršího pána jako vyhovující. Ona o něm zřejmě ví více, než si někdo myslí. Někdy myslet znamená...
Cituji: ...často jezdí méně než předpisovou rychlostí... )
...starší řidiči mají zpomalené reakce... :( ... zbrklé neadekvátní reakce... :(
Ohodnoceno: 1x
 
Od: nuttŽ
Datum: 05.08.15 00:42
avatar
Zdravim,
ta statistika je špatná, když to vezmete v poměru počtu řidičů v každé kategorii tak se starší lidé najednou dostanou na jiné místo tohoto žebříčku. Ale já mluvím ze své zkušenosti měsíčně najedu po ČR cca 15 000km a setkávám se stim každou chvíli starší lidé mají pomalé reakce, jezdí neúměrně pomalu tudíž zdržují provoz, dělají si na silnici co chtějí, zastavují kde chtějí. Samozřejmě těch hovádek v superbech apod je více ale když jedu po dalnici tak je pro mě méně nebezpečný pirát který jede 150 km / hod nežli důchodce který jede 80 km / hod.
.
Hezký den NutT
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.15 17:09
avatar

Lékař má na toto právo!Jinak já bych ještě zavedl povinně i kontroly-zkušební jízdy se skušeným instruktorem z AŠ zda je ten který důchodce schopen udržet se v provozu a nebýt ani pohromou pro ostatní-a to a již bezdůvodně pomalou jízdou nebo tím,že ani nezná současná pravidla a tím,že není schopen sledovat provoz hlavně za sebou nebo i vedle sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.15 17:24

Vždy máte možnost se zaregistrovat u jiného lékaře, který Vám potvrzení na 2 roky vydá. Já jsem svého času odešel od obvodní doktorky - podnikatelky s lidským zdravím, která chtěla za vyhotovení potvrzení k řidičáku 600,-Kč. A to ještě každého hnala na EKG, ušní, oční, RTG plic a všechna tato vyšetření se musí zaplatit, VZP to nehradí ! Tak jsem přešel k jiné paní doktorce, která mi v ordinaci překontrolovala zrak a sluch a vystavila potvrzení na 2 roky za 250,- Kč. Někteří doktoři jsou opravdu nenažranci !

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 05.08.15 01:08

1 Jděte k jinému lékaři
2 Načtěte si zákon, co může lékař! Pak s ním diskutujte.
3 Zde nikdo potvrzení nevystaví a problém nevyřeší
4 Můžete jít k soudu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kokina
Datum: 05.08.15 05:38

Souhlasím s dieslem. Mám v rodině podobnou zkušenost. Můj táta má parkinsonovu chorobu, je slepý na jedno oko, diabetik.

Když je mu dobře dojde na procházku,když zle nenamaže si ani chleba,protože neudrží nůž. Včera si byl u lékaře pro potvrzení o zdravotní způsobilosti.K mému údivu si ho donesl. Tak se ho ptám jak to, udělali ti všechna vyšetření, které jsou potřeba? Ne neudělali, ani tlak mu paní doktorka nezměřila. Měla hodně lidí a tak spěchala...táta jí jen řekl že se cítí zrovna " dobře" tak dostal razítko a mazal... Takže asi tak...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.15 08:32

Správně pane coklit, každý zvláště senior by měl podle zák. č. 361/2000 Sb., § 5 odst. c, v dalším odst. 2 za c, posoudit i bez lékaře zda má provozovat vozidlo či nikoliv. Máme v zaměstnání 25 letého mistra volantů, který má názor, i na silnicích 2 a 3 tř. zakázat jízdu méně než 70 km, mopedistům, cyklistům, chodcům, traktoristům a vykácet v okolí silnic stromy. Taulda mu zakoupil žihadlo za meloun dvakrát vypadl ze silnice do zelené přírody, jednou ve 140, podruhé ve 120 potřetí ve 100 trefil menší stromek a jelikož byl nahulen má glejt na držení volantu v čistírně, aby netrpěl, tak jej maminka vozí do zaměstnání a zpět aby byl in. Jinak asi třetina řidičů od počátku do vyššího věku je odpovědná a vynikající, třetina se to naučí a zbytek je od mládí do 80 ti kopyto.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.08.15 09:27
avatar

Slečna.. ;) Konkrétně nᚠznámý, není schopen sám odpovědně zhodnotit svůj zdravotní stav. Ve svých očích, je totiž ještě mladík a žádné problémy si nepřipouští. Od toho, by měl být právě lékař a jak vidíme, i ve zdejších příspěvcích, i ti přistupují k tomuto velmi různě ne/zodpovědně, což je to, oč mi tu běží.. Víc bych si už jen snad přála, vymýtit ze silnic feáky a alkoholiky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stano123456
Datum: 07.08.15 11:01

A dělá dobře. Všem nad 70 let bych řidičáky okamžitě sebral. To co předvádí důchodci toho věku je dopravní katastrofa. Mimo obec jedou 50, prý bezpečně ! V zácpách na křižovatkách stojí a čekají asi na sklizeň brambor nebo na co. Špatný odhad odstupu , riziko srážek neskutečně vysoké, což jsem minulý týden viděl před sebou a hned bych tomu dědovi spálil řidičák.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uskaŽ
Datum: 07.08.15 11:41

Stano - vy jste odborník na posuzování řidičské způsobilosti? Já znám pána, je mu 72 let a málokterý padesátník mu sahá po kolena. Ve všem. Dodnes podníká ( a dobře), běhá maraton, denně si udělá 20 km na kole, v zimě lyžuje jak mladík, dělá instruktora lyžování a vede lyžařskou školu atd. Taktéž s řízením vozidla nemá sebemenší problém. Tak proč by měl odevzdat řidičák? Stano, stačil byste na něj? Včem jste lepší?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stano123456
Datum: 07.08.15 19:48

Jestliže je mám před sebou každý den, tak jsem odborník. Vy se nedíváte na auto před sebou a co tam řidič vyvádí? To je divné. A jestliže se stává pravidlem, že co řidič důchodce, to je nějaký problém, je důvod s tím něco dělat. Co je platný jeden z 50? Nedělám přestupky ani nijak nikoho neohrožuji rychlou nebo pomalou rychlostí, držím si rozestup. Tak v tom jsem lepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.15 14:09

Stano jistě máte pravdu, jak někdo zdržuje je to katastofa, jsem také nervozní poněvadž čas jsou peníze a černý havrani potřebují také kšefty když občas odvážejí piloty a mistry rychlosti, ale obdivuji piloty co za jízdy telefonují, svačí, píši SMS a.p., ovšem měl jsem možnost náhlédnout na výsledky psychotestů několika desítek mistrů vybodovaných umělců co drželo volanty, než glejt odevzadali do čistíren a ten jejich výtvor lékař komentoval, některý senior je o 100% lepší, než ta hrůza co se pohybuje po silnicích

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gwmjt
Datum: 07.08.15 11:50
Máte ZTP na páteř a nohy. Me by moc zajímalo, jestli dokážete včas zabrzdit, když vám před auto vlitne třeba nějaké dítě. To vás netrápí? Jste v pohodě, ze jedete, ale já to, co můžete způsobit, vůbec nemyslíte? Být doktor, tak si hodně rozmyslim, jestli dám 77 letému (čili s přirozeně zpomalenymi reflexy) a ještě k tomu ZTP na páteř a nohy (takže se zpomalenym pohybem) povolení řídit. Asi bych si to na triko nevzala.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: stano123456
Datum: 07.08.15 19:48

Přesně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.15 04:57
avatar
Stano, dá se s Vámi souhlasit s tím tvrzením, že lékař by měl zodpovědně vystavit potvrzení.
Ovšem Vaše výčitky vůči důchodcům se dají s úspěchem paušalizovat vůči řidičům všech věkových kategorií! Jsou řidiči zodpovědní a ti druzí.
Stačí nahlédnout do těch nehodových statistik a věkových kategorií.
Jezdím dost dlouho a dost často.
Za to, co vidím okolo sebe, bych podle Vašich kritérií musel pálit řidičáky mnohým od 15 do nekonečna.
Všichni děláme chyby. Někdo nevědomě, někdo úmyslně.
Zdá se, že Vy jste nekriticky zaměřený jen na starší.
A nezapomeňte, i Vy budete starší...
Pokud Vás třeba nějaký nedočkavý třicetiletý borec pilot Mistr světa při předčasném vystartování už na oranžovou nesejme...
To už mám radši pomalejšího třeba i důchodce, který po padnutí zelené nechá projet i ty rychlíky, co jedou už/ještě na červenou.
Buďme objektivní, a také tolerantní. I naše chování za volantem se nemusí někomu líbit.
Také by jsme v kterémkoliv věku mohli přijít o papíry.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.15 14:10

Jednoduchý recept pro ty, kdož jezdí pomalu. Jakmile mě dojede nějaké auto, tak jede zřejmě rychleji než já, takže při nešjbližší příležitosti ( volný protisměr) házím blinkr doprava a pouštím ho !

Ohodnoceno: 2x
 

 

Datum: 08.08.15 16:04
avatar

Lékař má právo posoudit Vᚠzdravotní stav a vydat povoleni na dva roky V případě že se vám zdravotní stav zhoršuje vydá povoleni jen na rok.Je za Vás zodpovědný V ublížíte-li pří řízeni někomu a zjistí se že lékař vám dal povoleni neoprávněně bude mít i on problémy.Být Vámi jsem zticha a jsem rád že zas rok můžu jezdit. Lékař Vás může i poslat na nějaké odborné vyšetřeni,posouzeni Vašeho stavu a kdo-ví zda by Vám řidičák zůstal.Jinak přeji ještě mnoho kilometru bez nehody.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.15 10:06
Pane stano, podívejte se na nehody za pátek a sobotu Fábie, BMW, v jaké věkové kategorií předvádí mistři volantů a plechovek své umění - soused má názor v Banánové republice Česko. I když jsem pro někoho starý bude mi 30 jar, a sice z důvodů při nákupu v super obchodě do vozíku najel až jej převrátil opálený jura a já mu pravím - dávej pozor mladej, a dostal jsem odpověd, - trhni si nohou ty plesnivej dědku. Přesto nemohu mistry volantů a jejich názory pochopit, můj známý černý havran má názor, když ty zbytky nakládám a odvážím již nikdo nespěchá.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: stano123456
Datum: 15.08.15 07:36

Otázka byla na téma vysoký věk a vydání potvrzení lékaře.

Co se týká kohokoliv za volantem, který je hovado, tak to snad ani není třeba se rozepisovat. Bez pardonu řidičák navždy odebrat. Pak by byl pořádek na silnicích. Jeden důchodce psal o tom, že jede po hlavní silnici sice pomalu, ale bezpečně. Sice je za ním kilometr kolona ale jede " bezpečně ". Tak proto je lépe, aby někteří důchodci jezdili autobusem. Pro bezpečnost jiných...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.15 08:29
avatar
Stano, musím opakovat:
Vaše výčitky vůči důchodcům se dají s úspěchem použít vůči řidičům všech věkových kategorií! Jsou řidiči zodpovědní a ti druzí.
Pomaleji než podle Vaší představy jezdí nejen někteří důchodci, ale i začátečníci, někteří pokročilejší, někteří bojácní, někteří se zkušenostmi, a další, co vědí, že toho blázna, co musí za každou cenu předjíždět, stejně dojedou na nejbližším semaforu. Teda se neplaší a jedou bezpečně.
Bezpečněji než mnozí ti mladí či staří piloti, závodníci, zakomplikovaní s odporem k důchodcům.
I pomalejší auto se dá předjet, na správném místě a ve správný čas. Ovšem piloti na to čas zřejmě nemají. Proto je tolik problémů při předjíždění a při rychlé jízdě.
Jsou podstatně delší kolony, když se čeká na odvoz mrtvoly pilota a odstranění vraků.

Autobusy jsou pro všechny... I některé mladší.
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.