Jízda na červenou při pouštění sanitky

Od: Datum: 02.07.15 13:29 odpovědí: 23 změna: 05.07.15 16:50

Hezké čtvrteční odpoledne, vážení rádci.

Obdržela jsem dopis, podle něhož jsem se měla dopustit v kvěntu tohoto roku jízdy na červenou. Na červenou nikdy nejezdím, nicméně si pamatuji, že onen den jsem vjela (odbočení doprava) na červenou, protože za mnou stála houkající sanitka. No a nyní mě zajímá,

lze dohledat (kamerový záznam, apod.), že jsem skutečně pouštěla sanitku? Nebo byl můj postup špatný a měla jsem počkat normálně na zelenou?

Děkuji všem za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mzxy*
Datum: 02.07.15 14:05

vozidlu s právem s předností v jízdě se dává přednost v jízdě tak, že zajedu co nejvíc vpravo k pravému nebo co nejvíce vlevo k levému okrji vozovky ( při souběžné jízdě) a zastavím, navíc dávám znamení o změně směru jízdy aby řidič sanitky věděl že sanitku vidíma uvolňuji jí cestu

určitě se nedává přednost v jízdě tak že pokračuji dál v jízdě, a už vůbec ne na čevenou

kamerový záznam je snad důkazem a žádejte jeho předložení ve správním řízení

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.15 14:34
avatar

Podobnou situaci jsem zažil (jako nezúčastněný divák) v Olomouci. Na červenou stály v obou pruzích dvě auta, vlevo nástupiště tramvaje se zábradlím, vpravo nesjízdný trávník, zezadu přijíždí RZP. Jeden z těch dvou se rozjel a taky projel červenou, aby uvolnil prostor sanitce. Podle mě legálně - zákon výslovně nařizuje řidičům ostatních vozidel umožnit volný průjezd, zejména křižovatkou. Ale připouštím, že je to dost na hraně a kdyby třeba svým manévrem způsobil nehodu, bylo by to na něm.

Pokud byl přestupek zdokumentovaný kamerovým systémem, měla by na něm být i ta sanitka.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: anonym0
Datum: 02.07.15 14:39

Jak dokazete s autem uhout stranou aniz by jste popojet dopredu mi neni jasne.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.07.15 14:42

No jak, přece vystoupím auto odtlačím do strany...

Nicméně pokud jste křižovatku projela celou, tak podle mě jste přestupek udělala.

Měla ste jen popojet o tolik aby sanitka mohla projet.

doplněno 02.07.15 15:25:

neřikám najet do prostřed křižovatky. samozřejmě záleží jaká křižovatka a kde to byla...

třeba na obrázkou nahoře, by stačilo popojet jen na přechod

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.07.15 14:59

Ano - a zablokovat křižovatku do doby, než její auto odtlačí nějaká Tatra s pískem ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 02.07.15 14:49

Musela jste umožnit průjezd sanitce a jinak než projetím červené to nešlo. Dbala jste zvýšené opatrnosti. Pak jste křižovatku opustila aby jste nedělala překážku v provozu (riziko nehody). Couvat zpátky bylo nebezpečnější než odjet pryč.

Bez záznamu vám přestupek neprokážou, a na záznamu by měla být i ta sanita...

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 02.07.15 15:12

Když to tak vezmu, tak odbočení doprava je nejméně riskantní manévr v křižovatce.

Logicky a lidsky jsi udělala jedinou správnou věc v tom okamžiku.

Takže když budeš někde na úřadě vysvětlovat co se stalo, tak to tam svými slovy popiš a pak už musíš doufat, že to úředníci přehodnotí a nebudou se v tom patlat.

A kdyby přece, tak jedině použít argumenty, které jsou v příspěvcích ostatních rádců. Akorát nesmíš začít arogantní obranou, ale spíše pokornou obranou. I úředníci jsou jenom lidi a musí pochopit, žes tu červenou projela právě kvůli sanitce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: wenzel
Datum: 02.07.15 16:09

V případě, že umožňuji průjezd vozidlu IZS se zapnutými majáky, mohu se zvýšenou opatrností projet na červenou nebo vjet do křižovatky na červenou a tímto činem umožnit co nejrychlejší a nejsnadnější průjezd vozidlu s majáky. Kdyby stál za křižovatkou příslušník, nemůže mě za toto jednání pokutovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: trtr
Datum: 02.07.15 18:11

Zdravím, pokutovat Vás může, protože rozhodující je nehrozit na životě nikoho jiného v provozu a to včetně sebe.

Je to situace od situace a jen tazatel ví, jak přesně to tehdy bylo a jaké byly možnosti. Pokud by za mnou houkalo třeba 10 sanitních vozů, tak bych v žádném případě bezhlavě na červenou neprojel či nenajel do křižovatky, pokud bych ohrozil život svůj či jiných. Při průjezdu vozidel IZS se má logicky doprava zklidnit až po případě zastavit a to tak, aby byl průjezd maximálně bezpečný. Ti co zůstali stát najetí v křižovatce a mají již zase červenou se musí s ohledem na situaci z této situace nějak dostat (většinou čekají na další signál volno či pokud je někdo všímavý a chápávý, tak je zpomalením pustí).Je to ale také na vlastním řidiči vozidla IZS či osobě obsluhující sirénu a majáky jak dané signály používá. Najet pod světly někde z nepřehledna a zahoukat až v křižovatce je trestuhodné a takový lidé v daném voze nemající co dělat. Jednou jsem již byl ohrožen řidičem sanitního vozu, ale vzhledem k jejich nasazení jsem to přehlídl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.15 21:24
avatar

Osobně jsem několikrát vjel v Pardubicích do křižovatky na červenou, abych umožnil průjezd sanitě. Vůbec v tom nevidím problém. jen dokazování bude složitější, ale dobrý právník Vás z toho vyseká.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.15 15:09
avatar

Jak pročítám Vaše příspěvky, vy jste toho zažil asi hodně *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 02.07.15 22:04

Nechte to na rozhodnutí příslušného orgánu, že vás pochopí, zda uzná, že vaše jednání bylo zaviněné. Na červenou se do křižovatky nejezdí. Můžete se i odvolat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.15 15:14
avatar

Pokud jsem to dobře pochopil, jedná se o kamerový záznam městských lopaťáků. Na to nepotřebujete právníka, pokud to bude posuzovat rozumě uvažující člověk. Proti případnému rozsudku se odvolejte, třeba postupně až k nejvyššímu soudu. Myslím si že řidič sanitky neměl zapnuté výstražné modré světla a sirénu zbytečně. Jste povina sanitku pustit a na tom trvejte. Mohlo jít o infarkt nebo cokoli jiného k ohrožení života. Jen trotl by vás pokutoval. Nic neplatit a odvolávat se!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.15 15:44

Nemocnici mám nedaleko, tak podobnou situaci vídám. Někdy takhle sanitka křižovatkou protlačí i víc aut. Většinou opatrně odbočí vpravo (kam většinou nechtějí) a po obkroužení nejbližšího kruháku se vracejí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 03.07.15 18:41

a kde je asi chyba?


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.15 20:31

Rozdíl je v kamionech, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.15 20:33

kde je chyba? v tom že v brně jsou jen 3 pruhy a tak nemaj kam uhnout

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 04.07.15 10:15

Zdravím, řidiči jsou povinni před úplným zastavením (kolona) vytvořit patřičnou mezeru. Kdo to ale dělá? Je to jako s pravidlem zipu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.07.15 16:50

Dva osobáky se se sanitkou do dvou pruhů vejdou. U nás i v Rakousku. S kamionem ne.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: sebrle
Datum: 05.07.15 15:52
Chyba? U nás jaký je trest? A v cizině? Tam je zakopaný pes
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.15 20:45

Ve Vašem případě bych se odvolal na krajní nouz (a další příslušné § zákona o silničním provozu - přednost vozidel s právem přednosti v jízdě) i a požadoval provedení důkazu prostřednictvím kamerového záznamu na kterém Vás zachytili, aby si přehráli i několik vteřin po Vás, kde projela sanitka. Hodně štěstí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.15 15:18
avatar

Zase ale musím říci, že ani projektanti silnic moc nepřejí rychlejšímu průjezdu vozidel s právem předností jízdy. Všude se staví kruháče, zpomalovací ostrůvky zužují silnice a pak se skutečně není kam uhnout. Cílem všech projektantů je zpomalit vozidla na silnici aby každý jel +- stejně a pak na to doplácejí řidiči s modrými majáky, komplikuje to zimní údržbu atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.15 15:34
avatar

Asi bych (pokud situace dovolila) udělal totéž.Pak prosím Otko písněte jak jste dopadla!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.