Platí zde pravidlo pravé ruky?

Od: Datum: 24.06.15 20:40 odpovědí: 35 změna: 09.07.15 18:10

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli tady platí pravidlo pravé ruky,a nebo to místo napravo je místo mimo pozemní komunikaci.děkuji

https://www.google.cz/maps/@49.278991,17.007363,3a,28.5y,234.98h,80.92t/data=!3m6!1e1!3m4!1s8SFs1MaRNakP8EFLpKOjIg!2e0!7i13312!8i6656


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: slon
Datum: 24.06.15 21:30

Pravidlo p.ruky ne, je to místo mimo pozemní komunikaci

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.06.15 21:33
avatar

Ne neplatí toto pravidlo,

doplněno 25.06.15 07:06:

Vsadím řízkovou pochoutku, že tam není pravidlo pravé ruky, že 99,99% řidičů jede po ulici Tyršova jako hlavní. Tuto odbočku považují jako výjezd z místa mimo...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.06.15 15:20

Dobrý den pane Milane. K vaší (ponencionálně volné) oblíbené řízkové pochoutce:

Souhlasím s Vámi, že s nejvyšší pravděpodobností zde neplatí, při pohledu do mapy bych si nedovolil tvrdit, že jde o místo ležící mimo pk (Což Vy taky netvrdíte).

Otázkou tedy zůstává, zda jde o křižovatku. Jinými slovy, jak uvádíte v příspěvku níže, zda jde o komunikaci (jde) a zda jde o účelovou nebo jinou komunikaci. Pokud by šlo o místní komunikaci, platilo by pravidlo pravé ruky, že?

A teď: Místní komunikace musí být ve vlastnictví obce, státu. Což pohledem do mapy KN je (vlastník: město Vyškov). Čistě teoreticky je tedy možné, že by se jednalo o místní komunikaci, tedy i o křižovatku. Zda je, či není bez pohledu do pasportu komunikací nikdo nezjistí.

Je to tak, jak píšu a nabídka řízkové pochoutky je pouze Vaší sázkou na jistotu (99,9%) nebo máte ještě jiné eso v rukávu?

Ona nejistota při průjezdu kteroukoliv vískou (zda mne někdo zprava nesestřelí a k tomu oprávněně) mě pěkně séˇe, ale s tím se asi mnoho dělat nedá (tedy kromě prášků na nervy a chození pěšky).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nw
Datum: 24.06.15 21:33

Ano, platí pr. p.r. Je to běžná komunikace.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: slon
Datum: 24.06.15 21:52

S chutí bych si počkal, až z toho chodníku vyjedeš a pak ti tam vjel. Penízky by se sypaly ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.06.15 22:35
avatar

z jakého chodníku? Myslíš ulici osazenou značkou slepá ulice?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.06.15 22:11

Na komunikaci vpravo jsou dočasně umístněny přenosné dopravní značky (zákaz vjezdu a zákaz zastavení s nějakým omezením), pak by tedy mělo jít o nějakou vnitřní, sídlištní, ale přesto komunikaci. Není-li osazena značkou o přednosti v jízdě, platí zde pravidlo pravé ruky. Ale vím o jiné perličce : na příjezdu do areálu nákupního centra je další příjezdová komunikace také zprava. Jde o výjezd od benz. pumpy a servisu. Tato komunikace je osazena značkou "Dej přednost v jízdě." Ovšem na hlavním příjezdu k nákupáku není značka žádná. Pak jsem tedy povinnen dát vozidlu z prava přednost a on zase mě, neboť tam má značku o dání přednosti v jízdě. A tak tam stáli a stáli a...

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 25.06.15 09:00
avatar

salamon,

je osazena značkou "Dej přednost v jízdě."
Ta značka tam je proto, aby si uvědomil ten co vyjíždí z místa ležícího mimo silnici (účelové komunikaci), že musí dát přednost.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.06.15 21:29

Ale ono se jedná o celý areál, který včetně zmiňované komunikace tvoří i parkoviště, tedy také účelová komunikace, kde platí pravidlo pravé ruky. Krom příjezdu a výjezdu do a z areálu nákup. centra (křižovatka s hlavní a vedlejší silnicí), který je osazen značkou, jinak žádná, mimo zmiňované u benz. pumpy není, tedy se zde všichni řídí předností zprava.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.06.15 22:24
avatar

Ano, platí zde pravidlo pravé ruky.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.06.15 08:23

Pokud je na silnici z výhledu před příjezdem umístěna značka hlavní silnice není co řešit, jinak 99% to bere jako hlavní, ovšem jakmile zprava vyjede vychytrálek, který má právo tam vjíždět a nedá přednost začne se čecháčkovsky kroutit, tak nastane a bude problém

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 08:39
Ne neplati, misto mimo pozemni komunikaci
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 09:26

Na této křižovatce platí pravidlo pravé ruky. To, že se jedná o pozemní komunikaci bych dedukoval i z toho, že je označena pevnou značkou jako slepá ulice. Konec konců, můžete to v praxi vyzkoušet a až z ní bude někdo vyjíždět, vjeďte mu tam. Dopravní policie vám to následně objasní i s příslušnou taxou.

To samé je třeba na parkovištích u obchodních řetězců, kdy z jednotlivých parkovacích uliček auta vyjíždějící na okrajové sběrné komunikace také mají přednost podle pravidla pravé ruky. V tomto případě jsem viděl asi pět bouraček, kdy řidič na té sběrné komunikaci nedal přednost a byl hrozně rozčílený, jednou se chtěl i prát a pak se divili, když jim dopraváci vysvětlili, že nedávali v autoškole pozor. Podotýkám nebyl jsem účastník, jen jsem se nachomýtl a samotného mě zajímalo, jak to policajti vysvětlí. Pro jistotu když z takové uličky vyjíždím, a vidím, že si auto přijíždějíci zleva starosti s předností nedělá, raději přibrzdím. Ale taková situace je jako dar z nebe pro toho, kdo potřebuje vyměnit zdarma levý přední blatník.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: trtr
Datum: 25.06.15 13:43

Zdravím, vzhledem k tomu, že nejsem návěstí před slepou pozemní komunikací na tuto upozorněn, řídil bych se tím, že jedu po hlavní. Má to ale jedno ale. Vzhledem k tomu, že místní poměry neznám, jedná se o lokalitu bytovými domy, přizpůsobil bych jízdu tomu, že kdykoliv může třeba ze dvora vyjet couvající popelářský vůz či se může objevit míč a za ním dítě. Tak asi tak. Pokud není jinak dáno, maximální rychlost odhaduji na 30 km/h.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 17:27

Hmmm, to bude pěkná rána...:-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 25.06.15 20:09

Zdravím, nebude, přečtěte si odpověď. Pokud ovšem reagujete na mě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.15 10:51

Bude, vím to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 26.06.15 22:10

Nevíte, já si vždy počínám maximálně bezpečně, ale protože mě neznáte, tak to nemůžete vědět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 17:56
avatar

To je názorů...

ale zkusme se na to podívat očima zákona..

Křižovatka dle zákona 361/2000 říká:

w) křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují; za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci,

Takže kolegové, jediný rozpor může být, o jakou vozovku se jedná, znali účelová komunikace, nebo jiná pozemní komunikace.

Dneska jsem obvzláště hlídal podobné "křižovatky" a když se každý budete koukat po vesnicích či sídlištích, najdete spoustu podobných křižovatek, a nebudete dávat přednost zprava...

Páč to bude účelová a jiná komunikace..

Tazatel by se měl podívat, jak se chovají ostatní řidiči, v tomto úseku a jsem přesvědčen, že většina řidičů nedává přednost zprava v tomto případě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 21:41

Nechce se mi studovat definici "Jiné účelové pozemní komunikace," ale předpokládal bych, že by se mělo jednat např. o výjezd ze dvora, z pozemku domu nebo kdy je komunikace byla označena "Dopravní obsluze vjezd povolen." Ono je nejlépe přibrzdit a klidně se nechat druhým řidičem označit za pitomce, než si rozbít auto, ale také mě zajímá řešení podobných problémů. Jak vůbec v běžném (neznámém) provozu rozpoznám, že se jedná o účelovou komunikaci?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 21:47
avatar

Já bych souhlasil, ale ne za podmínky která je zde, a tou je označení slepé ulice.

doplněno 25.06.15 21:57:

Co je ovšem zvláštní na tyršově ulici je to, že pokud bych vyjížděl z této slepé ulice do leva, směrem na kruohvý objezd, pak po pravé straně mám ulici,která je při výjezdu označena Dej přednost v jízdě. Tyršova ulice ovšem v této části není označena jako hlavní silnice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.15 07:06
avatar

majstrejoe,

"která je při výjezdu označena Dej přednost v jízdě. Tyršova ulice ovšem v této části není označena jako hlavní silnice."

Ale to je normální...páč stačí dát značku Dej přednost na silnici nižší třídy, aby upozornila řidiče, že jede z vedlejší. Tím je zaručeno, že se nestane nehoda.. Je to logické a časté řešení..

Tím se rozlišuje učelová a jiná komunikace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 21:43

Ahoj. Už ten rantlík mezi asfalty naznačuje, že to napravo, je prostor mimo. Není to klasická křižovatka s přednostmi PP.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 26.06.15 09:41

Rantlík nic neznamená. Záleží jak je ta odbočka vedená = jestli jde o křižovatku nebo ne. Spíše to křižovatka není, ale klidně být může. Pár podobných pastí znám, dokonce ta odbočka ani nemusí být asfaltová. Prostě polňačka zprava, vyjede z ní auto a bum. Pak se zjistí že to je křižovatka s předností zprava a viník je ten co do něj naboural.

Milane pokud na "hlavní" není značka a na "vedlejší" je značka dej přednost, tak je to špatně. Ten kdo jede po "hlavní" nemá žádnou značku, tedy nejede po hlavní silnici a pro něj platí že musí dát přednost zprava. Ovšem ten zprava má ceduli dej přednost. Při nehodě by to byl zajímavý spor... Občas to je vidět, ale je to špatně. Prakticky to je stejný případ jako kdyby na obou byla značka dej přednost...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.15 09:55
avatar

asd.

Každý máme svůj názor, já tvrdím, že to tak není jak píšete. Je třeba se bavit, zdali je to křižovatka dle zákona a podle ní úak se určuje přednost.

Křižovatka kde je výjezd z ovytné zony nemá cedule o přednosti a dává přednost ten co vyjíždí z místa mimi silnici..

Asd, prosím, zkuste sledovat situace ve Vašem okolí, kde je nějaké křížení cest, zdali tam (ne)jsou značky a řidiči dávají přednosti...

Je mnoho napojení silnice "nižší třídy na vyšší třídu" bez značek a není tam pravidlo pravé ruky.

doplněno 26.06.15 13:06:

Pane asd, právě jsem se vrátil z cesty. Jel jsem ze Sopřeč do obce Břehy- Bahníkova ulice. Hned jsem si vzpomněl na Vás, kde jsou křižovatky a jen při výjezdu z vedlejší je dej přednost, nebo stop.

https://www.google.cz/maps/@50.055964,15.573933,3a,75y,150.61h,80.99t/data=!3m6!1e1!3m4!1sJ4qNFWonohGh1W7HusWFSw!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

Vy budete dávat přednost z prava, nebo klidně pojedete dál do 50km/hod?

Díky za názor a přeji hezký víkend.

Dejte gps místa luxusní křižovatky. Když jsme již u špatného značení, tak v Pardubicích máme rarity, kde jedna křižovatka je řízena značkami, přes den se zapnou semafory a část křižovatky jede podle světel, druhá část jedné křižovatky dle značek, které ale nemají přednost před semafory, páč semafory jsou nadřazeny značkám..

doplněno 26.06.15 13:41:

i toto je možné...

http://olomouc.idnes.cz/nehod…626_112931_olomouc-zpravy_stk

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 26.06.15 11:27

Milane, pokud to je křižovatka podle zákona a je bez značek, tak na ní platí přednost zprava. Až vám někdo vjede před čumák a nabouráte tak se budete divit že jste viník.

Místo mimo komunikaci - nejde o křižovatku

polní a lesní cesta - nejde o křižovatku

účelová komunikace - nejde o křižovatku

Jiná pozemní komunikace - jde o křižovatku a bez značek paltí přednost zprava. Źe řidiči neví že jde o křižovatku a dávají přednost i když jí mají - ano jezdí se tak. Dokud se nic nestane tak to funguje, ale když někdo nabourá tak čumí jak puk.

To vaše napojení "nižší třída na vyšší třídu" - obě jsou pozemní komunikace = křižovatka = bez značek pravá ruka.

Jednu luxusní past vám můžu vyfotit - až budete potřebovat LP blatník tak tam stačí vystrčit čumák, 99% řidičů to do vás naboří, s klidem zavolají policii a ta jim vysvětlí že nedali přednost protože to byla křižovatka. Ta "hlavní" je 7 metrů široká asfaltka, zprava se připojuje šotolina 2m široká, ovšem je vedená jako komunikace (není to účelová) a jde o křižovatku, není to výjezd z místa mimo silnici ani polní/lesní cesta a je to bez značek...

Někdy jsou navíc špatně i čáry, ovšem křižovatka je jim nadřazená a čáry nakreslené jako "hlavní" přednost zprava neruší.

Ta Tyršovka a odbočka k panelákům - z fotky nejde určit jestli to křižovatka je nebo není, je třeba nahlédnout jak je ta odbočka vedená... Úžasné předpisy ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.15 15:23

Správnou odpověď Vám dá odvolací soud.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.15 21:37

Pane twister97, kterou odpověď berete za správnou

Ohodnoceno: 2x
 
Od: twister97
Datum: 27.06.15 14:54

no to je těžké ale myslím si,že je lepší vždycky radši zastavit než řešit nehodu.Dneska se mě stalo že jsem jel do Olomouce a viděl jsem,že mi auto přijíždí zprava, tak jsem zastavil a on taky a ted jsem se maličko rozjel abych viděl do křižovatky a uviděl jsem ,že vyjíždí z parkoviště takže jsem projel první.Takže je lepší zastavit tam kde to neznám a přesvědčit se. A taky musíte předvídat.

Ale zašlu ještě jednu místo kde přednost zprava platí,řekla mě to přímo instruktorka z autoškoly věk cca 60.

https://www.google.cz/maps/@49.473027,17.128742,3a,90y,42.12h,65.67t/data=!3m6!1e1!3m4!1sFXIr-FRD-3ASZAzfAT8qCg!2e0!7i13312!8i6656

Datum: 27.06.15 22:20
avatar

Nejde mi ten odkaz, nehodnotim pravdu instruktorky, ale jednou mne poučoval instruktor , když jsem ho požádal, aby to našel v zákoně, tak to nenašel. Takže ne vždy má instruktor pravdu.

doplněno 29.06.15 07:07:

Nevěřím tomu, že instruktroka sdělila, že vozidlo bude dávat přednost vozidlu zprava, které vyjíždí z místa ležícího mimo silnici.

Zde se nedává přednost zprava.

Za víkend jsem projel několik křižovatek, kde nebyla značka a nedávalo se přednost z prava..ale beru to jako samozřejmost, páč to je letitá zkušenost řidiče.

Sami si častěji kontrolujte, kde (ne)dáváte přednost zprava..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.15 09:25
avatar

Twister97 nevím jest-li ta instruktorka má pravdu, ale já bych tam přednost nedával jsem přece na hlavní, značení na předešlé křižovatce

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: twister97
Datum: 28.06.15 21:46

Po každé křižovatce musí být nová značka.

Datum: 29.06.15 08:37
Parkoval jsem u supermarketu, široká průjezdná vozovka, zprava užší výjezd. Počítal jsem jenom do sta, 61 řidičů dalo přednost zprava 39 možná také řidičů nikoliv a to ještě některý z 39 ti kroutil hlavou a ťukal na čelo, 39 odborníků bylo různé kategorie, mladík s kšiltem dozadu hudba hip-hop, dáma držící telefon a možná volající s ponzorovi, starší pán, důstojný pán v nejlepších letech s plechovicí přesahující milion a další. Jedinná výhoda řidiči vyjíždějící zprava ve střehu a předpodkládali co někteří piloti předvádějí a vzdali se dobrovolně přednosti. A to je na příjezdu cedule - platí přednost zprava- ovšem část zákazníku toto nestačí přečíst, ani zalovit v paměti vyhlášky, poněvadž již se vidí mezi regály plných dobrot a kvalitních e-ček.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.15 18:10

Proboha! Předpokládám, že si děláte legraci...Jinak pánbůh s těmi, kteří s vámi budou mít v provozu na silnicích tu čest...*zed**zed**zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.15 18:10

Sword: Proboha! Předpokládám, že si děláte legraci...Jinak pánbůh s těmi, kteří s vámi budou mít v provozu na silnicích tu čest...*zed**zed**zed*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.