Je to kuželový nebo půlkulatý tvar šroubu?

Od: Datum: 21.06.15 11:59 odpovědí: 13 změna: 21.06.15 19:55

Dobrý den,

mám hned 2 otázky:

1) Jak se měří délka šroubu? Když mám šroub M14x1,5x48mm, tak délka je 48mm-je to pouze délka závitové části nebo délka závitové části včetně hlavy? Myslím si, že je to délka včetně hlavy šroubu, ale normální šroubky se prý počítají na délku bez hlavy, tak se chci raději ujistit.

2) Na obrázku jsou 2 šrouby. Potřeboval bych vědět, jaký tvar dosedací plochy tyto šrouby mají-jestli kuželový nebo kulatý. Šroub rezavý byl na autě několik let, s těmito šrouby jsem auto i kupoval. Rozhodl jsem se je vyměnit za nové a v obchodě s autodíly mi prodali ty nové nazinkované.

Nejsem si jist, jestli je tvar dosedací plochy (někdy též tvar sedla) stejný ani nevím, jestli je to kužel nebo koule. Paní to objednávala podle toho, co je to za auto, jiný šroub prý stejně není na toto auto. Jedná se o VW Golf IV. 1,6 16V. Disky mám od firmy Dezent a na zimu normální plechové.

Co jsem tak už vyčetl z internetu, tak na originální VW disky by měla být dosedací plocha kulatá a na neoriginální (tudíž se to týká i mě, když mám Dezent) by měla být dosedací plocha kuželového tvaru.

Prosím, poraďte, jaké tvary plochy to jsou a jaké bych tam měl mít.

Mockrát děkuji za informace.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.06.15 13:19

Délka šroubu se měří bez hlavy , v tomto případě jen závit - jak píšete -- délka závitové části.

Je to jedno, tady jde o to, aby tam byl ten náběh a vystředil se šroub v místě.Jiné se asi stejně nedělají, a z obrázku je patrné, že jsou stejně totožné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.06.15 14:33

tak v tom případě si někdo uvádí rozměry, jak se mu zachce, protože rozměry šroubů na obrázku jsou M14x1,5x48mm, ale délka závitové části je 24mm. pokud se podívám na autokelly.cz, tak tam najdu taky označení M14x1,5x48mm.

nejlepší asi bude vybrat šrouby z netu a před objednáním kontaktovat prodejce, co je vlastně podle něj délka šroubu.

ale stále nevím, jestli koupit kužel nebo kouli, chtěl bych bezpečnostní šrouby, ale nevím, které vybrat. Musí být správná délka šroubu a správný tvar dosedací plochy, tj kuželový nebo kulatý (spíše polokulatý). snad to podle obrázku někdo pozná, co je to za tvar, ono je to tak nějak mezi. nikdo z nás doma to neví jistě, tak proto se ptám tady na poradně. díky

Datum: 21.06.15 16:13

M14x1,5x48 -

M je metrický závit o průměru 14mm, stoupání 1,5mm na závit, délka 48mm - tak ho někdo zkrátil pokud je opravdu original

tak to značí norma

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nnikdo
Datum: 21.06.15 13:59

Je to jak píše pilivoj, s jednou výjimkou. I s hlavou se měří šrouby se zapuštěnou hlavou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 21.06.15 14:24

Zdravím, máte oprávněné obavy. Na plechové disky používá koncern většinou půlkulatou dosedací plochu, do ALU jsou šrouby většinou jiné a to jak délkou, tak dosedací plochou. Třeba firma Renault používá kuželové šrouby, tak tam je to skoro jedno, ale správně by ke každé sadě disků by měla být sada šroubů. Být Vámi zjistil bych co ty ALU Dezent mají za dosedací plochu, či pokud nevíte, tak kontaktujte zastoupení firmy Dezent. Pokud ale byla již použita nesprávná dosedací plocha na šroubu, tak mohou být dosedací plochy v discích zničeny a šrouby se budou povolovat.

P.S.: Podle fotky se starý šroub již trochu stržený, tak raději zkontrolujte i ostatní a vyměňte je. Zkontrolujte i závity v nábojích, zda nejsou poškozeny. Při dotahování pracovat s citem (žádná skákání-stačí klasika rukou skrze křížový klíč) a na ALU nejlépe s momentovým klíčem!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.06.15 14:46

šrouby se chystám vyměnit všechny, mám jich už doma plnou krabičku, jen nevím, zda mám ty správné.

Od: xccal
Datum: 21.06.15 14:35

jestli je šroub jinak stejný jen ta plocha je kulatá nebo kužel tak se může dát obojí.Jen bych si dal pozor,jestli dosedací kulatá nebo kuželová plocha šroubu opravdu sedne na díru v disku.A občas dotahoval

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.06.15 14:50

no tím si nejsem tak jistý, protože někteří prodejci zdůrazňují, že je potřeba vybrat správný tvar dosedací plochy.

Datum: 21.06.15 17:02
avatar

"...jestli je šroub jinak stejný jen ta plocha je kulatá nebo kužel tak se může dát obojí."
*sok* To ale nemyslíte vážně, že ne? Ta dosedací plocha šroubu musí být stejná, jako plocha na disku. Když není, hrozí v podstatě 2 věci: Povolení šroubů za jízdy a zničení dosedeací plochy na disku (a tím prakticky celého disku).

Jinak ty šrouby na fotce vypadají jako kulovité, i když u toho starého bych za to ruku do ohně nedal.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.06.15 15:59
avatar

Zkuste konfigurátor disků DEZENT, je k tomu i označení příslušných šroubů, i bezpečnostních...které disky máte? podle nich dohlédáte označení šroubů

http://www.alcar.cz/AlcarKonf…ator/index.php?lcs=zly4htfjss

nebo tady

http://shop.bestdrive.cz/alu-…ent-rb-7x17-5x100-et38-60_1mm

něco jsem zkoušel zadat, ale nevím rok výroby vašeho vozidla...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.06.15 18:01

první odkaz dost pomohl, našel jsem podle obrázků typ disků. bezpečnostní šrouby uvedeny nejsou. jsou ale uvedeny u 17tipalcových kol, takže podle mě by mohly být stejné jako na 16tipalcových kol, ale nerozumím tomu, tak si nejsem jistý.

Datum: 21.06.15 17:51
avatar

Je to půlkulatá hlava.Kužel je úplně jinej.Koukni na šrouby škoda 120 atd jsou s tou dosedací plochou stejné.Jinak v prvním pneuservisu ti řeknou.Co a jak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 21.06.15 19:55

Která 120 měla kolové šrouby?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.