Hasičák v Chorvatsku

Od: Datum: 19.06.15 00:04 odpovědí: 9 změna: 22.06.15 10:20

Dobrý den,

S kolegou v práci se dohadujeme, zda je v Chorvatsku hasicí přístroj v Chorvatsku povinný, nebo ne. Hledal jsem informace na internetu a někde tvrdí, že není a jinde zase že jo. Na stránkách UAMK je povinnost jen u užitkových aut.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ctenar
Datum: 19.06.15 04:39

Vsude, co jsem (krome UAMK) cetl, tak pisi, ze jen "komercni" auta (asi nakladaky a autobusy).

Povinnou vybavu stejne urcuji zakony Ceske republiky a ne toho ciziho statu.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 19.06.15 07:30
S tím určením povinné výbavy se ty názory taky liší, podle toho jak to čtu na internetu. Myslím si, že by měla být taková výbavy, v jaké zemi se nacházíte.
Od: jmlc®
Datum: 19.06.15 07:46

Povinnou výbavu musíte mít dle legislativy dané země - např. když pojedete přes Rakousko, musíte mít ve voze počet vest dle počtu osob a nesmí být zelenožluté! Musí být oranžové.

Najděte si návrhy a náměty, co s sebou vozit ve voze. Ne v dané zemi, ale obecně. Já mám 5 vest, startovací kabely, hasičák, nářadí (gola sada) 2 lékárničky,... ještě uvažuji o spreji na opravu pneu, byť rezervu mám.

Např. kabely jsem použil 4x - vždy se našel někdo, kdo potřeboval pomoc. Auto to uveze, náklad je třeba o 10kg větší..

doplněno 22.06.15 10:29:

Ještě přidám jednu maličkost - hodně lidí má výstražné vesty v kufru vozu. Pokud pojedete přes Rakousko a vylezete policajtovi ukázat vestu z kufru, rovnou vám napálí pokutu. Musíte ji mít poruce, nejlépe na sobě... To, že máte v kufru 10 vest nikoho nezajímá, pokud vylezete z auta bez ní.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.06.15 10:04
Jmlc-povinná výbava není dle podmínek země kde jedete ale dle místa registrace a nijak jinak! Osobně konkrétně v Rakousku jsem neměl problém jen s jednou vestou a dokonce ani s tím že byla žlutá.Ale sohlas s vaším závěrem-tyto věci nevozím protože musí být,ale pro svůj klid-co kdybych to potřeboval.perlička-když ještě u nás nebyla povinná jsem ji raz při poruše auta- okolo projíždějící na mne koukali jako na exota!
Ohodnoceno: 3x

Datum: 19.06.15 08:19

Honzo, na odkazu čtenáře je třeba si přečíst toto:

Věděli jste, že existuje takzvaná Vídeňská úmluva o silničním provozu, která byla podepsána už v roce 1968 a která mimo jiné také říká, že povinnou výbavu určuje země, ve které je vůz registrován? Nevěděli?

Vědět to nemusí ani policista, který vás zastaví, a tak bude lepší se na rozdíly ve výbavě připravit. Ano j- e tady ještě možnost se dohodnout a o Vídeňské úmluvě se zmínit, dokážete si ale představit co udělá policista, kterému naznačíte, že jste chytřejší než on.

Proto schvaluji radu jmlc. Osobně to taky tak dělám.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 19.06.15 13:07

Milane *palec* a jen bych si dovolil doplnit, že v některých případech se vyplatí přizpůsobit se předpisům navštěvovaného státu - typicky třeba v Polsku mít hasící přístroj v autě, protože Poláci dokáží být velmi nepříjemní a klidně auto odstaví ze silnice do doby, dokud nezaplatíte pokutu (jedno jestli oprávněnou nebo neoprávněnou) a k bankomatu pošlou řidiče třeba pěšky.
Jinak pozor na jednu zvláštnost, typickou pro Francii - tam je vyžadován test na alkohol pro řidiče. Ale nejedná se o výbavu vozu, ale povinnou výbavu řidiče, takže se na toto úmluva o povinné výbavě auta nevztahuje a prostě jako řidič test u sebe mít musíte vždycky.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.06.15 10:38
Souhlas...každý kdo absolvuje "náhodnou" kontrolu třeba na podezření z drog.deliktu,legálnosti původu.vozidla apod.pochopí ze vzit si s sebou do Rakouska o tři vesty víc je fakt rozumnější než trčet x hodin na odpočívadle...stejně jako hasiči přístroj...to auto(vase) to určitě uveze nemluvě o tom,ze nedejbože byste jej mohl někdy potřebovat-když něco jsou to desítky vteřin a auto je.v pr...(hoří fakt rychlé)co by spousta lidí dalo za to mít v tu chvíli v autě hasičak...
Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.06.15 06:51

Chlapci, svoji větu: "Proto schvaluji radu jmlc. Osobně to taky tak dělám."
jsem měl asi rozepsat podrobněji, popřípadě opakovat slova kolegy jmlc...přidat do vozidla pár drobností, co požadují v dané zemi. Vím o situacích, kdy hasičák v autě pomohl, ale i o situaci, že nestačil utíkat.

Datum: 22.06.15 10:20

Vídeňská úmluva je dohoda zemí,že sladí svojí legislativu, aby např. povinná výbava vozidla byla vyžadována dle registrace vozidla. U nás ústava stavuje, že tato dohoda je nadřazena nad naše zákony, takže by byla u nás právně vymahatelná, i kdyby jiný zákon stanovoval, že všichni musí mít třeba ten hasící přístroj. Nevím ale, jestli všechny země mají tuto úmluvu nadřazenou i nad svojí ústavu, nejsem odborník na mezinárodní právo. Ale jistě se najdou vyjímky.

Hlavně v některých zemích moc soudní nefunguje dle práva, ale dle jiných kritérií. A v neposlední řadě je třeba se podívat, jak jak bezzubé jsou jiné mezinárodní úmluvy třeba Ženevská. A zde již nejde o blbou lékárničku či hasící přístroj, ale o životy lidí.

Takže já kdybych jel někam do zahraničí, tak bych se snažil dodržovat zdejší zákony. Nedokážu si třeba v dnešní době představit, že bych se hádal s policií a následně soudně bránil např. v Rusku, že nebudu dodržovat jejich zákony, protože nemusím. Myslím si, že by to byl krátký proces s jistým výsledkem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.