Parkování před domem

Od: Datum: 01.06.15 07:35 odpovědí: 19 změna: 02.06.15 06:40

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, jakým způsobem mám řešit parkování u vlastního domu. Před štítem domu máme zatravněnou plochu cca 7 x 9 metrů. Před touto plochou není chodník ani obrubníky, které by vyznačovali vjezd. U uvedené zatravněné plochy stávají sousedé, co bydlí naproti (dům je na konci obce, není tam skoro žádný provoz a nikdo jiný tam neparkuje). Pokoušeli jsme se s nimi rozumně domluvit, aby parkovali kousek dál, aby nám nechali místo k vjezdu, ale bohužel marně. Proto se snažím najít jiný způsob, abychom toto místo mohli bezproblémově užívat k parkování (oplocení vč. vjezdové brány je pro nás finančně náročné). Děkuji za Vaše rady.

doplněno 01.06.15 10:10:

Děkuji za vaše odpovědi. Doplňuji tedy moji otázku. Pozemek je náš a posílám i fotky. V prvním obrázku je vyznačená černě zatravněná plocha, kterou mám na mysli a červená čára znárorňuje místo, kde sousedé parkují. Na druhém obrázku je štít domu a částečně jde vidět jedno auto sousedů.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.06.15 07:43
avatar

Dobrý den, ten pozemek před domem je Váš? Nešlo by vjezd vytyčit pomocí velkých kamenů nebo po okraji pozemku vysadit keříky? Zdravím!

doplněno 01.06.15 08:36:

Podstatné je, komu ten pozemek patří. Je-li Váš, tak konejte jako se svým majetkem. Je-li obecní (nebo jiného vlastníka), tak je možná "free", resp. je to věcí obce (toho vlastníka).

doplněno 01.06.15 10:42:

lenka92 - pozemek je Váš, tak nevidím důvod, proč si nevyznačit vjezd k domu dle toho, co už jsem psal - nebo jiným viditelným a nepřekonatelným způsobem. Jinak, vzhledem k prostoru jde spíše o malichernost a řešení nějakého sousedského sporu. Kdyby Vám šlo pouze o vjezd k domu, tak už to dávno vyřešíte. A místa je tam všude na několik aut. Tak, jestli si nepřejete parkování na Vašem pozemku, musíte si ho vytyčit (ohradit). Určitě to jde levně. Jenom si dejte pozor, kde je přesně hranice pozemku a kde už začíná pozemek veřejný (obecní).

doplněno 01.06.15 11:13:

lenka92 - nejlevnější varianta by byla dohoda. Nebo nabídka, aby sousedé autem takto neparkovali (podélně), ale parkovali šikmo a "čumákem" do Vašeho pozemku - tím tam bude více prostoru. Jinak, jak radí kolega, dřevěné kolíky a páska nebo provaz (mělo by to být vidět i v noci), keříky, smrčky nebo kameny. Také si ten vjezd můžete vytyčit vrakem nějakého auta, které tam bude "parkovat" stále. A jak již bylo zmíněno, tak je rozdíl mezi veřejnou komunikací a Vaším pozemkem - takto můžete "tvořit" jen na svém.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lenka92
Datum: 01.06.15 10:59

Dobrý den. Jde mi pouze o vjezd. A máte pravdu, místa je tam až až, ale když se tam oni postaví oběma auty, tak už se tam já nedostanu (z jedné strany je plot od sousedů, z druhé strany antoníček a kdybych to chtěla projet stranou od domu na fotce v levo, tak bych si akorát poničila auto, jaké tam jsou hrboly - na mapě to vidět nejde). Především bych chtěla poradit s nějakou co nejlevněší variantou vyznačení vjezdu. Oplocení je moc drahé a naši by ho prý ani dělat nechtěli a tak právě nevím, jak to jinak vyřešit aby to i ti sousedé "pochopili"...Když jsme se snažili s nimi nějak domluvit, tak měli plno hloupých řečí, sice odjeli ale den na to to bylo nanovo...

Od: anonym0
Datum: 01.06.15 11:12

Nejlevnejsi je zatlouct kul s ceduli "NEPARKOVAT - VJEZD". Stavet brana nebo oplocovat se nic nemusi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenka92
Datum: 01.06.15 13:40

A kdybych tam tedy chtěla nějakou tu ceduli, musím k tomu mít souhlas od obce nebo to tam můžu udělat bez jejich vědomí?

Od: anonym0
Datum: 01.06.15 14:22

Dopravni znacku nebo ji podobnou tam davat nebudete. Bude to jen cedule na vasem pozemku, takze ji tam muzete dat bez souhlasu. Berte to tak, ze je to upozorneni pro lidi (sousedy), kteri maji asi deravou pamet a zapominaji, tak aby si to mohli pokazde precist.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 01.06.15 14:43

Na váš pozemek bez vašeho souhlasu nesmí. Hranici pozemku musíte vyznačit, stačí kolíky a provázek nebo jen cedulka "soukromý pozemekt", nebo třeba "neparkovat vjezd". Pokud tam přesto bude stát tak to jde řešit dál. Stejně tak poškození toho označení.

Sousedům bych kromě slušně oznámil "mám tam vjezd, neparkujte tam. Pokud tam budete potřebovat zaparkovat tak není problém, ale jen s mým souhlasem a musí k tomu být důvod"... Pokud tam budou stát, tak hned výzva k vyklizení, neodjede volat policii ať ho nechá odtánout atd. - cizí vozidlo na vašem pozemku.

Pokud stojí na obecním tak je to trochu jiné, ale na zeleni stát nesmí, před vjezdem taky ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 01.06.15 17:50

V první řadě by bylo vhodné zjistit, kde přesně máte zkolaudován přístup z Vašeho pozemku na veřejnou komunikaci (pokud to sami nevíte). Tuto informaci lze získat na silničním správním úřadě pod který spadáte nebo snad i na obecním úřadě. Jinak vynucovat si přístup na svůj pozemek kdekoli po jeho obvodu mimo "schválený vjezd" je poněkud zvláštní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 01.06.15 07:49
avatar

řešil bych to dotazem na radnici, zda je možné zajistit značku-značky pro dané místo

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radejine
Datum: 01.06.15 14:49

Jo a radnice zjistí že se jezdí po zeleni, značky zamítne a místo nich dá pokutu :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.15 08:31
avatar

Možná by to chtělo gps souřadnice, ať se můžeme podívat, jak to tam vypadá, ten popis není moc konkrétní. Ale pokud sousedi nic neporušují, tak je lze těžko nějak omezovat.

doplněno 01.06.15 10:59:

Pokud podle obrázku sousedé parkují v místě červené čáry na okraji vozovky, resp. na krajnici, nevjíždějí na váš pozemek a i jinak dodržují pravidla silničního provozu (volný pruh...), tak je to v pořádku - silnice patří všem. Jestliže vjíždějí na váš pozemek, vyznačte si hranice (kameny, sloupky...).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anonym0
Datum: 01.06.15 08:34

Pokazke kdyz bych potreboval zajet, tak bych na ne zazvonil at si popojedou. Pokud by nebyli doma, zaparkoval bych pred jejich brankou/vjezdem. Urcite by si pak dali rict. Pokud nekoho takoveho premlouvate ke slusnosti stale jen slovne, obvykle to nema cenu, pokud ho to nezacne otravovat jinak. Nema cenu byt slusny k nekomu, kdo vam pridelava starosti.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: buss
Datum: 01.06.15 08:56

Je-li pozemek váš, což není jasné, tak se řádně braňte, pokud brání ve vjezdu. Oploťte, zábrany, něco složit, vykopat, zasadit... nechat pouze nutnou část na vjezd. Nechte konat obec. Zdá se, že jsou silnější nátury, než vy. Být to moje ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.06.15 09:05
avatar

Lenko, musíte zadat přesné GPS, nebo foto s místem. Jinak se bude jednat jen o spekulace.

...máme zatravněnou plochu cca 7 x 9 metrů...to je čí majetek Váš, nebo obce?

Na zatravněné ploše se nesmí parkovat, je to součást komunikace?

Neznám přesně kde to je, ale z popisu usuzuji, že tam parkovat nesmí nikdo.

...aby nám nechali místo k vjezdu, ale bohužel marně... vy nemůžete projet na svůj pozemek?

doplněno 01.06.15 10:58:

Lenko, po doplnění:

Pozemek je Váš, začal bych zatlučením kolíků, natažení pásky a požadavkem u sousedů, aby neparkovali na Vašem pozemku. Nebo jim z dobré vůle vyznačně místo, kde můžou parkovat.

doplněno 01.06.15 11:06:

Až teď jsem pochopil Vaše doplnění. Oni nestojí na Vašem pozemku, ale obecním, před Vaším pozemkem?

Pokud stojí mimo vozovku, porušují předpis, pokud není zbytek 6 metrů, což asi není, rovněž porušují předpis. Co s tím ale naděláte, že ten druhý porušuje předpis, když se to netýká Vašeho pozemku?

Nebo jsem nepochopil situaci?

doplněno 01.06.15 17:28:

Udělejte kvalitní fotku, páč se domnívám, že neparkují na Vašem pozemku.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lenka92
Datum: 01.06.15 11:05

Děkuji, asi to skonči u té pásky. Jinak ti sousedé mají kde parkovat, mají dokonce i místo u nich na pozemku, ale asi je pro ně moc obtížné otevřít bránu a zaparkovat si na svém. Jde mi hlavně o to, že když mám na svém pozemku tolik nevyužívaného místa, tak ho chci využít tím, že na něm chci aspoň parkovat, než abych já stála až kdesi vzadu.

Od: lenka92
Datum: 02.06.15 06:37

Oni parkují na obecním. Naše hranice je ten antoníček. Takže oni na náš pozemek nevstupují, ale tím, že parkují před ním - částečně na silnici a částečně na krajnici mi zamezují přístup autem na můj pozemek. Hledám řešení, jakým jiným způsobem než oplocením docílím toho, abych měla prostor pro zaparkování auta na svém pozemku.

 

Datum: 02.06.15 06:40
avatar

Takže Vám brání ve vjezdu po cestě na Váš pozemek, nebo sotjí jen před Vaším pozemkem.

Můžete dát foto místa?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.15 14:28
avatar

Zdravím,
z druhé fotky je vidět, že stojí mimo silnici, tj, asi na vašem pozemku. Pokud si nedají říct slušně, ohraničením páskou moc nezmůžete a moc si nepomůžete. S "blbem" se musí jednat jako s "blbem".
Takže možnosti
- nejmírnější - dejte mu za stěrač cedulku s nápisem "Pokud souložíš tak blbě jako parkuješ, nediv se, že tě nikdo nemá rád"
- až tam vám tam zase postaví auto, postavte jednou auto těsně před jeho vůz a jedno auto těsně za jeho vůz - tak by soused nemohl odjet (vyjet).
- pokud 2 auta k dispozici nemáte, použijet třeba jenom jedno - nacouvejte těsně před čumák sousedova auta tak, aby za a) soused měl strach, že mu auto couváním nabouráte b) aby musel z místa vycouvat a v tom mu tam bránil ten "antoníček"
- poněkud drsnější způsob domlouvání - na váš pozemek se snaží zajet "nepříliš šikovný" řidič ideálně se starým autem se závěsným zařízením a ocelovými nárazníky :-D a motá se s tím autem tak, že reálně hrozí, že sousedova auto prostě minimálně odře
- drsnější způsoby se dají docela stupňovat - např. traktor (náklaďák) zajíždějící těsně okolo auta souseda na váš pozemek a to i tak, že aniž by došlo k nějaké škodě, soused raději bude své auto stavět jinam
Je jen na vás, jaký způsob zvolíte...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zlejsoused
Datum: 01.06.15 14:47

Si to klidně vodři, aspoň mi zaplatíš nový lak ;)

Válku sousedů bych nedělal, lepší je jasně a slušně - bude potřebovat zaparkovat - není problém ale musí se zeptat. Je to můj pozemek a parkovat na něm bez dovolení nebude, jestli jo tak bude mít problém. Nenechat si na hlavu, ale neškodit...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.06.15 16:10
avatar
To jsou všechno rady dočasné. Přesvědčíte jednoho souseda, bude se tam stavět druhý, další...
Zákon říká, že před vjezdem je zákaz atd. atd...
Já navrhuji co nejdříve upravit pozemek tak, aby bylo jasné, že tam je vjezd. Potom můžete operovat ustanovením zákona; pokud soused nevyhoví, volat policii, že brání vjezdu a výjezdu a porušuje zákon. Vícenásobným opakovaným otravováním policie kdykoliv se tam soused postaví, dojde někomu trpělivost. Většinou policajtům. Dojde na pokuty. Potom rezignují další.
Pokud budete překážejícímu vypouštět gumy, blokovat odjezd a podobné kratochvíle, může se Vám to vrátit. On si bude po právu stěžovat, Vy zaplatíte pokutu a ještě za odtažení.
Kdo jinému jámu kopá, ...
Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.