Odstoupení od smlouvy při koupi auta?

Od: Datum: 26.05.15 21:00 odpovědí: 8 změna: 27.05.15 20:13

Dobrý den, před týdnem jsem prodala už celkem staré auto, u kterého končila technická. Kupovala jej jedna paní s tím, že byla seznámena se stavem vozidla a že tento stav odpovídá také stáři tohoto vozidla. Tato paní se mi nyní ozvala, že požaduje odstoupení od smlouvy a navrácení peněz, protože auto neprošlo technickou kontrolou. Přitom jsem ji sdělila, že jde o starší automobil, který má své mouchy, ale přitom je pojízdný. (Já s ním žádné problémy neměla). Dle rady známého jsem do smlouvy zanesla také raději větu, že kupující stojí automobil jak stojí a leží. Prosím, chtěla bych se zeptat, jestli má tato paní nárok na odstoupení a vrácení peněz. Jelikož já auto prodávala z důvodu koupi nového a nevyužívání právě tohoto starého a to, že automobil neprojde technickou kontrolou jsem já nemohla očekávat. K tomu, když paní se vším souhlasila a ještě jsem ji nabídla smluví slevu s ceny. Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.05.15 21:47

Ono je to složitější - záleží, zda se jedná o skrytou vadu. Pokud neprošla stk z důvodu opotřebení vozidla - např. špatné tlumiče, brzdy, atd. odstoupení bych zamítnul. Pokud je vozidlo opravdu hodně staré a má hodně najeto, dá se tento typ závad prostě očekávat, s technickým stavem byla seznámena.

Ohodnoceno: 0x

Od: buss®
Datum: 26.05.15 22:14

Kopretino první, napřed si ujasněte pojmy právo a nárok, o odstoupení od smlouvy se dočtete v OZ. Též o prodeji...
Dle rady známého jsem do smlouvy zanesla také raději větu, že kupující stojí automobil jak stojí a leží. Známý kecááá. Místo toho tam měl být řááádný popis vozu, vady, ty mouchy, aby to kupující měla na papíře. Důvod vašeho prodeje auta nikoho nezajímá. Budete se hádat, soudit, pokud bude kupující na tom trvat.

Datum: 26.05.15 22:41

1. Ustanovení o prodeji jak stojí a leží je neplatné. Nejde o věc prodanou úhrně.

2. Pokuď neprošla STK pro vadu, která není běžným opotřebením, tak má právní nárok na odstoupení od kupní smlouvy. Taková vada je např. jiný typ motoru, chybějící katalyzátor a nebo třeba právní vada, která jí znemožnuje využívat věc. (vozidlo je kradené, atd...)

3. Pokud neprošla např. pro ojeté kotouče, tak v případě starého vozidla, nelze jednostraně od smlouvy odstoupit. (teda pokud nemáš ve smlouvě, že jsou nové)

doplněno 26.05.15 23:15:

Tohle je všechno jen "omáčka" každé kupní smlouvy, která ale sama o sobě nic neříká a tedy nic neřeší. Kdyby to tam nebylo, tak je vlastně situace úplně stejná.

Od: kopretina1
Datum: 26.05.15 23:08

V kupní smlouvě mám jasně uvedeny tyto 3 body:

1) Kupující tímto prohlašuje, že byl podrobně seznámen s technickým stavem osobního vozidla, jeho obsluhou a že si ho důkladně prohlédl. Kupující přebírá osobní automobil ve stavu, jak si jej osobně či prostřednictvím jím určené osoby prohlédl, s vědomím, že se jedná o automobil použitý a opotřebený úměrně stáří. Se stavem vozidla, který odpovídá stáří a opotřebení vozidla, kupující bezvýhradně souhlasí.

2)Kupující přebírá osobní vozidlo od prodávajícího ve stavu a jakosti, v jakém se nachází v okamžiku jeho prodeje, tj. tak jak stojí a leží, s vědomím, že se jedná o automobil použitý a kupující je seznámen v plném rozsahu s jeho technickým stavem.

3)Prodávající výslovně prohlašuje, že kupující byl upozorněn a seznámen se všemi vadami, teré osobní automobil vykazuje ke dni převodu a které jsou prodávajícímu známy.

A jediným důvodem proč auto neprošlo technickou kontrolou může být nevyhovující stav vozidla (tím myslím, některou z jeho součástí). Jelikož já s autem problémy neměla, jak při jeho koupi, tak při následné technické. A soudně bych to nerada řešila, jelikož šlo o auto v hodnotě 10 tisíc a ještě jsem poskytla slevu, jak zmiňuji.

Od: mot
Datum: 26.05.15 23:27
At vam presne sdeli, proc neproslo technickou...takhle to mohla byt praskla zarovka.

Datum: 27.05.15 06:29

Kopretino, jsem přesvědčen, že nemá právo na odstoupení. Vy zjistěte důvod, proč neprošla technická, a jako reklamaci, můžete dobrovolně navrhnout odstranění závady.

Co je za závadu?

Od: kopretina1
Datum: 27.05.15 20:13

Paní mi řekla, že prý ji technickou neprodloužili ani o 30 následujících dní k vyřešení oprav, jelikož jde prý kompletně celá zadní náprava zhnitá a řekli ji, že by auto mělo jít přímo na likvidaci, že jej na cestu nepustí. (A to prý má dokonce známého na STK.) Požadovala tak po mě odstoupení od smlouvy, že prý na něj má nárok do 14ti dnů, s čímž já rozhodně neslouhlasím. Dále mi říkala, že šlo o vadu, o které já jsem musela vědět a mnoho dalších věcí...já s autem jezdila ale nepřišlo by mi, že se jeho stav až tak rapidně změnil. Nevěděla jsem jak dál pokračovat, tak jsem se domluvila na likvidaci s tím, že ji část peněz za auto...dle ní vrak pošlu zpět. Myslíte, že jsem udělala správně? Nerada bych měla nějáké problémy a tahanice.

Datum: 27.05.15 13:32
Ja bych se s pani vubec nebavil lidi si kupujou stara auta a ocekavaj ze budou jezdit do smrti bez investit
Smlouvu mate pani ji podepsala a hotovo preci neprodam nekomu auto abych mu nasledne platil opravy kde to sme

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.