Kupující si auto na sebe nepřihlásil!

Od: Datum: 23.05.15 15:19 odpovědí: 10 změna: 24.05.15 11:27
avatar

Dobrý den,

prosím poraďte, jsem z Ostravy a prodal jsem auto pánovi ze Zlína. Pán přijel, auto koupil, sepsali jsme kupní smlouvu (bral to na IČO ) a tvrdil mi, ať mu dám ověřenou plnou moc (ověřili mi ji na poště) a on že si v nejbližší pracovní den, znova do Ostravy zajede s evidenčkou a auto na sebe sám dohlásí. Tak jsme to provedli. Je to už více, jak měsíc a byl jsem se zeptat na úřadě a auto je pořád psáno na mě. Prostě to kupující nevyřídil. Když mu volám, tak to zvedne vždy nějaká paní, že je to omyl(i z jiného tel.).

Prosím, co teď s tím? Hrozí mi nějaký postih? Pokutu za nepřepsání do 10-ti dnů bych dostal já, jako prodávající, nebo ten, co auto koupil a je teď jeho majitel?

Myslíte, že mám jít třeba na policii a chtít, aby kupijícího kontaktovali, nebo tak něco?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 23.05.15 16:58
avatar

Problém přepisu se týká obou stran. V případě plné moci je dobré nechat na úřadě ověřit oba podpisy - kupující se pak nevylže, že nic neobdržel...

Vy máte smlouvu o prodeji. Správně jste si nechal ověřit plnou moc. Z vaší strany bylo učiněno vše dle zákona. Postih by šel za kupujícím. Někdy ale je celkem potíž s případným odcizeným průkazem, zapřením kupní smlouvy a podpisu... Buď se na to vykašlete a budete ve stresu, nebo můžete "naprášit" kupujícího na DI požadavkem na prověření převodu v zákonné lhůtě.

Někdy se najdou lidi radící nahlásit "odcizení vozu" - toto prosím nedělejte, v daný moment by prodejce jistě kupní smlouvu měl kdykoliv k dispozici a vy byste se dopustil podvodu.

doplněno 23.05.15 19:41:

Informace byla zjištěna od PČR - může toto řešit tímto způsobem nebo jít do soudního sporu...

doplněno 23.05.15 19:42:

http://www.dopravni-inspektoraty.cz/

zrušeny nebyly... jen je jiný způsob řešení věci...

doplněno 23.05.15 21:43:

Nechci tu do nikoho rýpat - ale všimli jste si, že ty 4 další příspěvky neřeší dotaz?

Možná není moje rada přímo jako od právníka - ale já bych se místo rad na tomto fóru dotázal na podatelně příslušného DI. Podobných situací je v r. 2015 stovky, možná tisíce. Nějaký postup je prostě nutný, úřady ho budou znát.

Psát, že tazatel je blb, protože toto byl blbý postup prodeje... Psát, že by se to mělo udělat tak a tak - když už je s křížkem po funuse... Promiňte, vážím si ochoty a mnohých rad, ale zkuste se sami zamyslet a opravdu poradit.

Řešit aktivně daný stav je nutné - snažíte se dodržet zákon a plná moc přeci je formou, kterou právní stát nevylučuje. Aktuální stav je jen kombinace nedokonalého systému a podvodného jednání kupujících. Pokud budu řešit aktivně a hledat cestu na úřadu, který toto řeší, musím se prostě dovědět, jak je to akceptovatelné podle jejich aktuálních metodik.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 23.05.15 18:16
avatar

Jmlc-žel píšete nesmysl Hlavní odpovědnost za přepis leží jen a pouze na prodejci a nikoliv na kupci-tím že dal PM sice splnil,ale jen část své povinnosti a je postižitelný.Tím že napráší na DI-to jako bude cestovat v čase aby ho tam mohl naprášit?DI byli již před dlouhou dobu zrušeny jestli jste na toto nepřišel!

doplněno 24.05.15 09:28:

Jmlc -opět odkaz na nějaký nesmyslný web jehož tvůrce ani neví že DI jako takový je zrušen ! Pro převod motorových vozidel je určen dopravní odbor-registrace MV daného místně příslušného úřadu!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 24.05.15 11:27
avatar

a proto radíte řídit se radou - napsat svému poslanci...

OK, raději toho nechám...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ola®
Datum: 24.05.15 08:07
avatar

Slečna na úřadě mi jen krčila ramenama, že prostě jediná možnost je, dovést kupujícího na úřad, nebo s jeho ověřenou plnou mocí donést doklady a evidenčku a sám provést převod a pak to kupujícímu předat. Rada dobrá, ale jak ho donutit? Nechápu, ani proč to dělá, je to přece v jeho zájmu a to ještě auto kupoval na IČO. Prostě nevím jak z toho ven. Mám obavy, že když na odboru dopravy dám písemně podnět na prošetření nedodržení zákona, tak dají pokutu jenom mě a nic mi to nepomůže.

Od: mzxy*
Datum: 23.05.15 17:13
V 10 denni lhute podavaji spolecnou zadost oba, zatim jste zadost nepodal, hrozi vam sankce. Napiste svemu poslanci, zakon je nutne zmenit, je nutne zavest neco podobneho jako v nemecku, auto odhlasite na uradu, vratite znacky, zrusite pojistku, auto date do garaze nebo na dvorek.novy majitel si koupi prepravni znacky s omezenou platnosti, zda si pár auto radne prihlasi je jeho vec.nemecke bazary jsou plne odhlasenach aut bez spz, znacky platne pro uzemi cr k jizde domu a do mista registrace platne 10 dnu by mohla prodavat i u nas kazda pojistovna nebo posta.
Kupujici si je priveze s sebou, nacvakne do podlozky a odjede.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 23.05.15 17:26

Jste naivní, věříte cizímu více než sobě. Proč jste se před tím neptal na postup, nebo si nepřečetl co je o tom v 56tce?
Postup, jak se může:
- dostavíte se oba dva na úřad, hotová EK, přepíšete auto a odjíždí vyřešíte si pojištění (změna RZ v ZL), najlepčíí
- dostanete PM od kupce a vyřešíte si vše sám, (změna RZ v ZL), vhodné
- dáte PM a co je třeba kupci a možná to za vás vyřeší na vašem úřadě, nedoporučuji! tak jste dopadl.
Poslední instancí je soud. Policii po tom nic není, v čem by bylo trestní jednání? Postihy jsou v zákonu.

doplněno 24.05.15 12:56:

ola Slečna na úřadě mi jen krčila ramenama, .. Slečna má pravdu, načtět si tu 56tku! Tam máte vy povinnosti, § Přestupky. Proč mají někoho nutit, uloží sankci za nesplnění vám uložené povinnosti. Najdete v 56tce co mají dělat v takovém případě, shánět někoho? Vy máte povinnost konat. Přiznejte si chybu. Proč jste se neinfomoval předem, ale až je průser? Donutˇte ho, půjdete až k soudu?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jmlc®
Datum: 23.05.15 21:44
avatar

pardon - vás jsem počítal mezi ostatní - přitom tento vámi popsaný postup a možnosti jsou správné...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ola®
Datum: 24.05.15 07:59
avatar

Kolik by mi hrozila ta pokuta? A hrozila by opravdu jenom mě? Nebo by ji dostal i kupujíci?

Datum: 24.05.15 09:36
avatar

Až 50 000kč! Být ve Vaší situaci-řídil bych se radou co psal Mzxy ale na jiném místě ,nehodlám hledat ,ale v podstatě tak abyste měl-a doklad že jste zahájila převod,který se díky nedostavení kupujícím nekonal!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: his
Datum: 23.05.15 18:22

K již řečenému si připravte hezkých pár tisíc na pokuty, které případně uhradíte za kupujícího... Auto je na vás, úřady víc nezajímá.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.