Jak na ekolikvidaci?

Od: Datum: 10.05.15 21:22 odpovědí: 6 změna: 11.05.15 10:20

Dobrý večer, chci se zeptat, zda někde na praze východ vykupují vraky, nebo stará auta na ekolividaci? Případně, jak mohu nechat staré auto zlikvidovat? Mohu ho částečně odstrojit? Jako třeba prodat zvlášť světla, skla, kola a auto poslat na ekolikvidaci?

Kdo do toho více vidí, prosím o zasvěcení do problematiky...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.05.15 22:09
avatar

Auto se bere na vrakoviště pouze kompletní, něco odprodat tak už nikdo auto nevezme. Většinou se za auta nic nedává ale zase protokol o likvidaci je zdarma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sebrle
Datum: 10.05.15 22:24

Zdravím,neznám Prahu,ale na netu stačí zadat vrakoviště praha a ukáží se,jen si vybrat. S autem si můžete dělat cokoliv,pak stačí domluvit odtah,vrakáč si zařídí odvoz,pak vydají lejstro o likvidaci(a zaplatí,protože je to železo).Malý a velký techničák,značky,lejstro z likvidace s tím vším na policii,tam na dopravní odbor,vypsat lejstro na vymazání s registru vozidel. Pak s potvrzením a zelenou kartou do pojišťovny,zrušit pojistku a hotovo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.15 23:34
Měly by vzít i jem karosérie já jim dál jenom kastli a nic se nedělo
Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 11.05.15 07:20

Při hledání na webu můžete strávit třeba několik dní hledáním správných informací o nejvhodnější firmě zabývající se ekologickou likvidací aut. Najdete zhruba tyto informace (nejsou to přesné informace, ty najdete na webu příslušných úradů, ministerstva a dalších úřadů, zde uvedené informace jsou pouze orientační rady):

Auta se přijímají celá i se všemi provozními kapalinami, baterií, motorem, atd., ale bez předmětů, které do auta nepatří. Buď je auto ještě pojízdné a sama ho odvezete do provozovny, nebo si pro něj firma v dohodnutém termínu přijede. Před předáním si sama nebo vám mechanik sundá obě SPZ. Potřebujete velký technický průkaz a váš občanský průkaz (průmaz majitele auta), mechanik zkontroluje údaje auta s techničákem (číslo motoru, karoserie, SPZ, majitele a tudíž i předávajícího). Důležitá věc je Protokol o předání vozidla k ekologické likvidaci, který je pro vás potvrzení o předání k ekologické likvidaci. Techničák a SPZ (státní poznávací značka) vám zůstává v ruce, s těmi pak půjdete auto odhlásit.

Výběr firmy:

Jsou firmy, které vám za odevzdané auto ještě nabídnou peníze, protože z ekolikvidace mají nějaký zisk, možná ještě některé díly mohou prodat, třeba i firma z venkova, protože má méně zakázek a nabídka tisícovky je pro někoho lákavá nabídka. Jiné firmy s náhradními díly neobchodují prostě auto vezmou do správné likvidace, která je i pro ně nákladná na celý provoz dílny a technického vybavení pro rozebrání, odčerpání provozních kapalin, atd.

Jsou firmy, které vám pošlou Protokol do několika dnů a je i firma, která vám ho vystaví na místě. Správný protokol musí mít všechny náležitosti, které také najdete na webu, včetně dvou jedinečných čísel, což je zase trochu složité, ale vše se dozvíte na webu.

Nemusíte brát hned první firmu, vybírejte, porovnávejte. Na stránkách některých firem, například na http://www.ekologicke-likvidace-vozidel.cz/ získáte víc informací, například jak se bránit podvodům, http://www.ekologicke-likvidace-vozidel.cz/?page=podvody , atd.

Postup vypadá zhruba asi takto: vyberete si vhodnou firmu a dohodnete si termín předání, kdy s vozem můžete přijet nebo kdy a kam přijedou a kolik bude stát odvoz (jsou firmy, které odvoz provedou zdarma a některé si nechají zaplatit).

Z vozu si vyndáte všechny své věci, lékárničku, nářadí, různé náhradní díly, atd a díly, které si chcete nechat (některé díly musí zůstat, nebo si firma účtuje příplatek za to, že vůz není kompletní).

Při předání předložíte občanský průkaz, velký technický průkaz a klíčky od vozu. Mechanik zkontroluje vaše údaje i vůz. Některá firma, například z Horních Počernic, vám po chvilce předá vyplněný předávací Protokol i s podpisy a razítkem a hlavně s důležitými čísly pro odhlášení, auto naloží a odveze, nebo si ho nechá ve sběrném dvoře. Firma také musí auto vyfotografovat, co je na snímcích je přesně stanoveno vyhláškou č- 105/2014 odst 4 a) stručně řečeno - číslo motoru, interiér vozu a celkový pohled a do určeného termínu odeslat na příslušný úřad (ministerstvo).

Můžete si udělat kopii předávacího protokolu a pak dojdete na magistrát nebo příslušný úřad, kde odevzdáte 1) Protokol o ekologické likvidaci, 2) dvě SPZ, 3) předložíte váš občanský průkaz, 4) odevzdáte malý technický průkaz, 5) předložíte velký technický průkaz. Do Techničáku vám dají razítko o vyřazení z evidence. S tím pak dojdete na vaši pojišťovnu a tam zrušíte vaše pojištění povinného ručení ode dne vyřazení z evidence. Přeplatek pojistného (máte jistě zaplacené na celý rok) vám pojišťovna vrátí.

Asi tak... přeju vám, abyste si vybrala dobrou firmu se vstřícným a profesionálním jednáním, mimo jiné i proto, že likvidace i starého vozu je pro některé lidi citová záležitost.

Užitečné odkazy: https://autovraky.mzp.cz/autovrak/webklient .

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 11.05.15 10:03
avatar
U nás to proběhlo tak,že firma která inzeruje že dá za auto k likvidaci 2000.- mi po sdělení tipu řekla že za tohle auto dají jen 1000.-protože na něm prakticky nic nevydělají. Na to jsem jim řekl že v tom případě si nechám kola, světla a baterku. Slečna mi odsekla že v tom připadě mi nedají ani korunu ale aspoň že mi dají protokol. Je to tak týden, co sem do diskuse na stejné téma kdosi vkládal odkaz na zákon který to upravuje a tam není ani slovo o tom že by vrak musel být provozuschopný a naleštěný z myčky jak by si to páni recyklátoři přáli.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 11.05.15 10:20

citace z: ZÁKON O ODPADECH č. 185/2001 Sb.

§37b, odstavec d) při převzetí autovraku bezplatně vystavit potvrzení o převzetí, jestliže byla odevzdána alespoň karosérie s označením identifikačního čísla VIN a motor s označením identifikačního čísla, pokud bylo uvedeno v osvědčení o registraci vozidla; náležitosti potvrzení o převzetí stanoví prováděcí právní předpis,...

-

Ještě je asi zajímavá (pro toho, koho to zajímá a chce to vědět dopodrobna) vyhláška č. 352/2008 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady z autovraků, vybraných autovraků, o způsobu vedení jejich evidence a evidence odpadů vznikajících v zařízeních ke sběru a zpracování autovraků a o informačním systému sledování toků vybraných autovraků (o podrobnostech nakládání s autovraky), ve znění vyhlášky č. 54/2010 Sb, a také vyhláška 105/2014, kde je doplněná o potřebu provést fotografickou dokumentaci, aby bylo zaručeno, že je vozidlo zlikvidované a ne nějak jinak použité... A také z toho plyne, že majitel vozu nemusí čekat na protokol, až firma pošle fotografie na ministerstvo, jak se některé firmy omlouvají, to musí udělat do 96 hodin, viz odst. 5 - citace: "Provozovatel zařízení ke sběru autovraků zasílá fotodokumentaci ministerstvu do 96 hodin po zaslání ostatních údajů podle odstavce 3.".

Kdo má chuť si v tom číst, třeba mu tyto odkazy pomohou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.