Kupující se nedostavuje k registraci auta

Od: Datum: 05.05.15 17:51 odpovědí: 7 změna: 06.05.15 08:43

Dobry den,

Na zacatku dubna babi prodala auto. Byla podepsana kupni smlouva, předány penize. Kupujici obdrzel osvedceni, klice, zelenou kartu a auto si odvezl s tim, ze se do 10 dnu dostavi spolecne s prodavajicim (babi) na registr. 2x nedodrzel termin srazu a poté při evidencni kontrole byli zjisteny nesrovnalosti mezi udaji (cisly) pneumatik uvedene v technickem prukazu a skutecnymi pneu. Zmena u prepazky nebyla mozna, kvuli koncici pracovni dobe evidence. Od te doby kupujici mlzi, nekolikrat se na posledni chvili z domluveneho terminu vymluvil - uvadi pracovni vytizeni, spatnou financni situaci - poplatky na registru atd.

Babi ma strach, ze pri pripadne kontrole nebo nehode ponese vinu za to, ze neodhlasila vcas sve auto, prestoze je vina kupujiciho, ze prevod neprobehl.

Jak donutit kupujiciho k dostaveni se na registr a jake jsou pravni moznosti jak se branit, prip. jakou funkci zde sehrava podepsani kupni smlouvy? Jsou nejake pravni dusledky pro babi, ze vozidlo neprevedla? Auto je dle registru stale hlasene na babi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.05.15 18:36
avatar

Za případnou nehodu,pokuta za parkjování atd Babi nehrozí-prokáže se KS,Ale je zodpovědná za převod na registru= případná pokuta až 50 000 a z toho se asi nevykroutí!Protože kupující mlží tak bych viděl dvě ne legální možnosti!Vnuka se svěmi či třemi kamarády a bejsbolkou jej donutí sepsat a ověřit PM a vydat doklady,Nebo opět pololegální možnost-dojít na registr,nahlásit ztrátu dokladů a nechat si vydat nové,pak opět bejsbolky a dotyčého donutit udělat Ev.K a dojít s ním na registr provést změnu!

Třeba někdo poradí lepší možnost!Mně nic jiného nenapadá-za předpoklasu že od kupce není ochota!

doplněno 05.05.15 20:48:

Mno legální?spíše pak vleklý soudní spor!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.15 20:09

To s temi basebalkami se mi dvakrat nezamlouva :D

Urcite musi existovat nejaky legalni zpusob, jak to vyřešit, určitě nejsme první ani poslední...

Od: buss®
Datum: 05.05.15 20:45

Chyba se stala, věříte cizímu. Donutit? Vyzvěte ho písemně. Konečná instance je soud. Zrušte pojistku. Auto už není babi.

doplněno 05.05.15 22:37:

mzxy viz § 8 56tky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy
Datum: 05.05.15 22:53

§ 8 používá pojem "společná žádost", ale to je jen tiskopis kde je uveden vlastník, nový vlastník a případně mezitimní vlastník, žádost řádně vyplní a podá babička, nikde není napsáno že mucí oba přijít k přepážce současně, novývlastník se může připojit dodatečně, klidně elektronicky za den, dva, za týden...Důležité je aby babička v zákonné lhůtě žádost PODALA.

navíc ani nemusí chodit na úřad, žádost může odeslat z domova elektronicky se zaručeným podpisem, vlastníci - leasingové společnsti to tak dělají. To co jsem uvedl není zákonem zakázáno, podáním žádosti běží správnímu orgánů lhůta k vydání rozhodnutí, zpravidla buse muset vyzvat´uvedené účastníky řízení k doplnění žádosti...až ti udělá, babičce poradím co a jak má napsat , pak bude černý petr na straně úřadu a nového vlastníka.

doplněno 05.05.15 22:58:

Leasingová společnost jako nový vlastník je schopna zaslat formulář v elektronické podobšě, elektronicky podepsaný z Prahy na úřad v Brně, včetně plné moci pro nového provozovatele, který přijde auto přihlásit až za týden...je to přesně v duchu zákona...stačí si ten § 8, ale i další ustanovení pečlivě přečíst...tento zákon je prostě pro lidi

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mzxy
Datum: 05.05.15 21:24

babička měla v každém případě podat žádost bez ohledu na začátek nebo konec pracovní doby

Společnou žádost podávají původní a nový vlastník, pokud žádost podají, správní orgán si ověří jejich totožnost, žádost posoudí a v zákonné lhůtě rozhodne...

Samozřejmě při tom množství klientů nelze vést primitivní evidenční úkony ve zdlouhavém správním řízení, navíc u přepážky před kterou stojí žadatelé...vše se provádí podle § 151 správního řádu v tzv. zkráceném správním řízení a rozhodnutím správního orgánu je vydání dokladu se zápisem příslušné změny

Je problémem zákonodárce ( předkladatelem tohoto paskvilu byl pan Stanjura), že nedokázal řádně uvést do zákona, kdo má jakou povinnost...tedy KDO k žádosti přikládá evidenčku, zelenou kartu atd...zrušil se sice polopřevod ale původní vlastník je často závislý na tom, jak se zachová kupující...Já osoběn bych po předání penez chtěl auto s doklady...

Proto doporučuji babičce zajít na úřad, PODAT žádost sama za sebe s tím, že nový vlastník se k žádosti připojí za 25 minut. Babička předloží občanku, správní orgán ověří její totožnost...ještě bych požadoval např, kopii přední strany žádosti s razítkem úřadu a datem resp. i časem podání.Nebo číslo jednací, přidělené žádosti...

Klienty nelze obsluhovat tak, že jim u přepážky úřednice vrací žádost zpět s nějakou výmluvou...

Závěrem - nový zákon o registraci je skutečně ZÁKONEM pro lidi...

Takže hned zítra odveďte babičku na úřad, podejte řádně vyplněnou žádost o zápis czměny vlastníka (provozovatele) a pak sem napiště jak to dopadlo...

Babičce poradím jak postupovat dál, navíc jí nic nebráno oznámit porušení zákona ( 10-denní lhůty k zápisu změny ) kupujícím, a to jeho místně příslušnému úřadu, obratem může bát zahájeno správní řízení a dotyčný dostane 2 tisíce pokuty...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.05.15 07:33
avatar

mzxy, dobrý, jsem zvědav na reakci úřadu.

doplněno 06.05.15 08:54:

mzxy, píšete to jako odborník logicky.

Ale úřady (v rámci zákona) postupují nejednotně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy
Datum: 06.05.15 08:43

Reakce úřadu musí být logicky v souladu se zákonem, z dotazu jsem pochopil, že pokus o evidenční úkon snad i proběhl, ale nebyl dokončen u důvodu nedostatku času ( konec úředních hodin)

Pak by logicky byla žádost podaná ...ale pokud byla úřednicí žádost vrácena žadatelům s nějakou výmluvou, jde o porušení zákona, úřed je povinen přijímat podání a žádosti

Vše může dospět až k zamítnutí žádosti z důvodu nepředložení evidenčky, dokladů a zelené karty, ale povinností správního orgánu je vyzvat účastníky říézení k doplnění žádosti . k odstranění vad. A dát jim k tomu lhůtu

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.