Auto už nevlastním,ale pojistku platím dál

Od: Datum: 16.03.15 08:06 odpovědí: 18 změna: 18.03.15 15:56

Zdravím,

Před pár měsíci jsem prodal auto, jenomže auto jsem prodal v polopřevodu a majitel auto na sebe dosud nepřepsal, pojistku jsem byl ukončit ihned, ale před pár dny mě přišel dopis o předložení výpisu z evidence vozidel o změně majitele.

Byl jsem tam a bylo mě oznámeno že jsem stále vlastníkem vozidla já, a varovali mě že pokud to nepřehlasí do 1.6 auto zanikne.

Zkoušel jsem všechno a neuspěl jsem platím pojistku dál a v květnu mám zaplatit pojistku na další rok. Chci se zeptat jestli je nějaká možnost jak ji zrušit, nebo jestli to 1.6 zanikne a s tím i pojistná smlouva?

Děkuji moc za každou odpověd.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.03.15 08:31
Jestli to neprehlasi, tak to zanikne.pojistka bude platit dal. Musite ji zrusit! Nechapu, proc to platite?! Staci jednou nezaplatit a oni to zruší. Pak jen dorovnáte dluzne pojostne
Ohodnoceno: 0x
 
Od: au1
Datum: 16.03.15 09:05

máte kupní smlouvu? Pokud ano, nejjednodušší je ji askenovat a poslat na pojišťovnu, "auto jsem prodal, tady je smlouva, zrušte pojistku".

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.03.15 09:07
avatar
Auto jsi prodal a máš na to možná i smlouvu takže tě to dál nemusí bolet. Když auto zruší tak tebe už to bolet nebude. Vůbec bych si tím nelámal hlavu. Být v dobrém rozmaru tak pošlu esemesku novému majiteli že by se měl snažit něco dělat nebo bude mít doma místo auta bezcennou plechovku.
Zpětné vymáhání nezaplaceného pojistného už nehrozí. Čkp ztratila pravomoc to vymáhat takže můžeš klidně spát.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 16.03.15 09:10

Postup, kdy pojistka, pojištění odpovědnosti zaniká najdete v zákonu. Přijdu, oznámím, že jsem auto prodal, požádají o vrácení ZK a vyplatí zbytek pojistného. Pokud máte kupní smlouvu a neprodal na per hubu, předložte ji. Hrozbu vyřazení z evidence oznamte kupci. Vlastníkem prodejem nejste. Podivný postup ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.03.15 09:11

Pokud jste auto prodal, předpokládám, že máte kupní smlouvu a auto jste odhlásil, tudíž už nejste majitelem vozidla.

To, že si nový vlastník auto nepřihlásil, je jeho boj.

Nevidím důvod, proč platit pojistku.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: asd1
Datum: 16.03.15 09:18

Vlastníctví určuje kupní smlouva, ta může být i ústní.

Pokud jste vozidlo odhlásil na nového majitele, tak jste svojí povinnost splnil a tím to pro vás končí. Dohlášení je už jeho problém.

Pojištovně oznamte změnu vlastníka, ze zákona dnem oznámení končí pojistná smlouva = pojišťovna MUSÍ pojistku ukončit. Co je v registru (techničáku) to pojišťovnu nemusí zajímat. Došlo ke změně vlastníka, vy to oznámíte a nazdar.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: milan1992
Datum: 16.03.15 11:38

To je právě ten problem, byl jsem na pojištovnu předal kupní smlouvu s tím že chci zrušit pojistku, bohužel za pár dní přišla obálka at doložím výpis z evidence nebo velký technicky prukaz. Poslal jsem znovu pojištovně kupní smlouvu s popisem opět nic.. Ted už přišla složenka na zaplacení dalšího roku, volal jsem tam s tím že nehodlám platit za auto který už nevlastním at zruší pojistku opět to samé s evidencí apod.

Takže pokud ted složenku nezaplatím zanikne a bude klid?

Od: asd1
Datum: 16.03.15 11:44

Došlo ke změně majitele, dokládáte kupní smlouvou. Na nic dalšího pojišťovna nemá nárok, pojištění musí ukončit. Požadujte ukončení ze zákonného důvodu k datu kdy jste jim to oznámil poprvé - měli povinnost ukončit.

Jen to zkouší, chtějte nadřízeného co to má znamenat, proč pojištění neukončili (porušují zákon) a místo toho požadují dokumenty na které nemají nárok.

Komunikujte jen prokazatelně.

doplněno 16.03.15 11:51:

Zákon o povinném ručení č. 168/1999 Sb.

Zánik pojištění odpovědnosti

§ 12

(1) Pojištění odpovědnosti podle tohoto zákona zaniká

a) dnem, kdy pojistník, jeho dědic, právní nástupce nebo vlastník vozidla, je-li osobou odlišnou od pojistníka, oznámil pojistiteli změnu vlastníka tuzemského vozidla,

Změna vlastníka oznámena dne XX, doložena kupní smlouvou.

S s nima moc nemažte...

doplněno 16.03.15 11:54:

PS složenku neplaťte - pojištění zaniklo dnem kdy jste jim oznámil změnu vlastníka. Naopak požadujte vrácení pojistného ode dne zániku pojištění.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.03.15 11:55
Nektere pojistovny takhle delaji problemy. Nic neplatte a cca.za mesic a pul po splatnosti to zrusi. Nwzapomente zaplatit za ten mesic a pul, ale az po zruseni
Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 16.03.15 11:57

Nesmysl - to pojištění skončilo oznámením změny majitele.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: liu*
Datum: 18.03.15 15:56

VTP je k tomuto potřeba, dělám v oboru. Zpětně vám to neukončí, pokud ale nebudete platit, tak ukončí pro neplacení. To, že vůz nebude dále pojištěn, vám už může být jedno. :)

Ale vaší povinností bylo to nahlásit včas,protože jak jsem již psala, ukončuje se opravdu ke dni doručení/oznámení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 16.03.15 12:43
avatar

poslechněte rady asd,

je to nejlepší odpověď.

Když pojišťovna nebude chtít ukončit smlouvu, ať písemně doloží, proč to nechce udělat, když vy jste předložil podle zákona vše, co jste měl.

Zápis v techničáku nevyjadřuje vlastnické právo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.03.15 13:51

Nejdříve se podívejte do pojistných podmínek vaší smlouvy, jestli tam náhodou není napsáno, že jste při ukončení povinen předložit kopii TP s převodem.

doplněno 16.03.15 18:36:

Jestli to má v pojistných podmínkách, které má u smlouvy a podepsal, že souhlasí, tak tady může mít pravdu kdokoli, ale realita je jiná.

doplněno 16.03.15 19:40:

Příklad. Česká pojišťovna. Všeobecné pojistné podmínky, čl. 4, bod 9

Dojde-li k zániku pojistné smlouvy z duvodu oznámení zmeny

vlastnictví, mimo jiné podle § 12 odst. 1 písm. a) zákona c.

168/1999 Sb., je osoba, která oznamuje zmenu vlastníka

vozidla podléhajícího evidenci vozidel, povinna soucasne

doložit pojistiteli provedení zápisu zmeny vlastníka tuzemského

vozidla u orgánu evidence vozidel podle § 11 odst. 1

zákona c. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na

pozemních komunikacích, v platném znení.

doplněno 16.03.15 22:52:

Teď jsem se díval na podmínky Allianz a Kooperativy. Ujednání obsahují podobné. Pokud nesouhlasíte, asi už nikde napojistíte auto.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.03.15 17:54
avatar

Pckop nemáte pravdu toto stanoví zakon a ne podmínky pojištovny!
Jediná správná je od ASD !

doplněno 16.03.15 19:23: Milane-v tomto vláknu mu již bodík dát nemohu!Ani Vám!Maximálně jen *palec*
doplněno 16.03.15 21:22:

Pckop- já netvrdím že to nemají v podmínkách já jen že přesto bych jim vysvětlil že to chtějí neoprávněně!I přes jejich interní podmínky,dle zákona stanovuje vlastnictví kupní smlouva popřípadně rozhodnutí soudu jistých případech ,ale nikdy ne zápis v registru.nic víc nic méně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.15 17:57
avatar

jestli má pravdu asd, zaslouží bod!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 16.03.15 22:29

Šalamounská odpověď. A co - Nezakazuje-li to zákon výslovně, mohou si osoby ujednat práva a povinnosti odchylně od zákona; zakázána jsou ujednání porušující dobré mravy, veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti. Pojištěný podmínky akceptoval.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mzxy*
Datum: 17.03.15 16:06

Při prodeji vozidla v polopřevodu nelze předložit TP s vyznačeným evidenčním úkonem, protože se TP předává i s autem...Pojišťovna proto nemůže požadovat podobné hlouposti a vymýšlet si dodatečné podmínky...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: liu*
Datum: 18.03.15 15:54

První věcí je, zda jste nahlásil na pojišˇˇtovnu to, že jste vůz prodal. Upozorňuji, že pojišťovny ZPĚTNĚ POJIŠTĚNÉ NEUKONČUJÍ! POV nikdy, maximálně havarijní, pokud nemáte nehodu apod. POV ani nemohou, jelikož je pak čeká postih od ČKP. Smlouva se ukončí ke dni doručení žádosti nebo ke dni, kdy půjdete tuto skutečnost nahlásit na pobočku dané pojišťovny. Nahlásit to je ale vaše povinnost nezávisle na tom, jestli jste auto prodal včera nebo před rokem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.