Přepis vozidla (bez kupní smlouvy)

Od: Datum: 18.02.15 06:28 odpovědí: 18 změna: 28.02.15 09:16
Zdravím, jak je to teď prosím s přepisem vozidla? Musím mít už v době přepisu sjednané své povinné ručení - a musí být napsané na mě (nebo lze napsat na někoho jiného?)? Auto je od známých, nemáme kupní smlouvu.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.15 07:06

Jerysku,

i když je auto od známých, tak Vám ho buď darovali, či prodali. Takže nějakou smlouvu jste uzavřeli, třeba i ústní, to stačí.

Nejdříve si stanovíte, na koho bude vozidlo napsané. Třeba to bude paní 3. Takže 3 dojede s doklady od vozidla na evidenční kontrolu na jméno 3. Poté s osobou zapsanou v techničáku se dostaví na evidenci vozidel, kde předloží:

občanky, techničáky, evidenční prohlídku, žádost o změnu vlastníka, zelenou kartu.

Klidně můžete být zapsán jako vlastník, provozovatelem bude 3.

A ještě různé varianty, jako že někdo dojde s ověřenou plnou mocí, atd. ale zde se již objevují první podvody...

Takže doporučuji sejít se osobně. Když budu radit prodejci, budu radit v jeho prospěch.

Ohodnoceno: 0x

Od: h75®
Datum: 18.02.15 08:12
Může na evidenčku jet i původní majitel s tím, že v protokolu nechá uvést nacionále kupujícího?

Datum: 18.02.15 08:52

H 75, kdokoliv tam může zajet. Třeba i původní majitel, což je pro prodejce to nejlepší...

Datum: 18.02.15 08:28
Milane, děkuji za odpověď! Na registr jdeme společně s předchozím vlastníkem. A mohu se zeptat, jak to bude s tím ručením? Musí ho na své jméno uzavřít osoba, která je zapsána v techničáku (vlastník/provozovatel) nebo může i někdo jiný? A musí to být už před přepisem, nebo mohu jít nejdříve na úřad a odtamtud do pojišťovny?
Od: jentak
Datum: 18.02.15 14:45

Ani v zák.č.168/1999sb o pojištění odpovědnosti z provozu vozidel, ani v zák. 56/2001sb, o podmínkách provozu vozidel, nenajdete nikde že by měl úřad právo kontrolovat pojistku. To, že to dělají a buzerují řidiče při přepisu vozidel, je věc jiná. Buď neznalost, nebo setrvačnost?

Podle 168/99 auto musí být pojištěno a je jedno kým. Je zároveň pravda, že musíte pojistiteli do myslím 8? dnů od přepisu vozidla ohlásit změnu vlastníka.

Jestli máte chuť se hádat, tak to nejspíš taky uhádáte. Mě se to povedlo po 3/4hod hádce s vedoucím odboru dopravy. Za 3/4 hodiny mi nebyl schopen ukázat ani jeden předpis či zákon, podle kterého na to mají právo. Že se mi potom pomstil a vyhodil, už jako zkušební komisař, syna 4x od zkoušek z jízd, to je jiná věc. Nevidím důvod, proč pojišťovat auto, když ještě platí původní pojistka. Je to jen na Vás.

Od: buss®
Datum: 19.02.15 20:07

Když si přečtete zákon, tak zjistíte, že předkládáte ZK a není tam uvedeno, na koho má být. Úřadu po tom nic není, jen zjišťuje, zda je auto pojištěno.

Datum: 20.02.15 13:15
Tak nám na úřadě řekli, že potřebují ZK s mým jménem. U některých pojišťoven lze ale vydat ZK na jméno vlastníka/provozovatele vozu a zároveň pojistníkem může být někdo jiný.
Datum: 23.02.15 18:22

A vy bdělý práva se máte otázat: Kde mám stanovenu tuto povinnost?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.02.15 14:07

Datum: 23.02.15 18:02

Máte naprostou pravdu, pane kolego.

Dokonce jsme viděl i video, jak si bazarista stěžoval na novelu zákona a jak je to zrujnuje..

doplněno 24.02.15 16:19:

je to blábol, evidenčka se dělá jen jedna, při změně vlastníka a dělá se na jméno nového majitele,

Od: jentak
Datum: 24.02.15 14:30

V tom článku se píše, že evidenčka se musí dělat jak při prodeji tak při koupi. Je to v zákoně opravdu tak? Máte to někdo načtené? Nebo je to zase jeden z novinářských blábolů? Dík.

Datum: 24.02.15 16:58

Ano máte pravdu jen při prodeji a koupi-jeden prodává a ten druhý od něj kupuje a tuto může udělat jen prodejce nebo jen kupující ale je nejlepší když jedou na EvK společně ! Jinak evidenční kontrola je nedílnou součásti každé pravidelné technické kontroly na STK!

Datum: 24.02.15 18:42
Chlapi, je to už dva roky co jsem auto kupoval ale myslím že při evidenčce na nového majitele po mě chtěli občanku. Takže bych s tím tvrzením že evidenčku může udělat na nové jméno i samotný prodejce, nebyl na 100% jistý.

Datum: 24.02.15 18:44

totak, byl jsem se třemi vozy v úterý na evidenčce.

Malý, velký techničák, iniciály na koho napsat a 3x 250Kč.

Bez problému, jen na Avii nemohli najít VIN.

doplněno 24.02.15 20:13:

h75, nic se nezměnilo, je to stejné..

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.02.15 19:55

Totak a vidíš je to sice 6 roků,ale při evidenční ko po mně nechtěli nic,jen doklady od auta! a samozřejmě to auto! a dnes jo to jinak ,ale EvK nebo pkd je lepší rovnou TK tak na jméno kupce!

Datum: 24.02.15 20:04
Já kupoval auto před tremi letya EvK na mé jméno zařídil prodejce. Doufám, že to tak je i teď, v sobotu jdu zas na EvK já dělat protokol na iniciály nového majitele bez jeho pritomnosti. Tak snad se to za tu dobu nezměnilo, dost by mně to zkomplikovalo situaci, hnát sem kupce přes půl republiky kvůli této kravině. Ale v ČR se nedivím už ničemu.

Datum: 24.02.15 19:55

Pane, zásadně čtěte záákony a ne bláboly novinářů a co se pak odvozeně šíří po intu. Jinak postupy bývají na webech obcí, co po vás chtějí. I v tom článku co uvádím jsou blbiny.

Datum: 28.02.15 09:16
Takže pro všechny pochybovače: právě jsem byl na EvK a může jí provést i PŮVODNÍ MAJITEL BEZ PŘÍTOMNOSTI KUPCE. Samozřejmě je nutné mít nacionále kupujícího. A 230,- Kč za zbytečný úkon, který dřív dělal policajt při převodu "zdarma". A min. hodinu času, kvůli časovému limitu při vystavování protokolu,pokud je před vámi víc než jedno auto.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.