Polopřevod u auta

Od: Datum: 15.02.15 07:09 odpovědí: 7 změna: 25.06.15 18:19

Dobrý den,

Já bych se Vás chtěl zeptat, co znamená polopřevod auta?

Já jsem totiž četl na interentu, že teď od nového roku má být zrušený polopřevod a vůbec nevím jak to je.

Já se ptám protože nevím co přesně ten polopřevod znamená, tak jsem myslel jestli to třeba neznamená, že auto je přepsané na mě a povinné ručení na někoho jiného?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.15 07:52

polopřevod je vyjádřenín stavu do konce loňského roku,kdy jste při prodeji vozidla vozidlo odhlásil na svém úřadě na kupujícího a on měl poté povinnost na svém úřadě převod dokončit a vozidlo dohlásit na sebe.Spousta vozidel z různých důvodů(např.vyhnutí se ekodani popř.poplatku za registraci) zůstala viset v polovině tohoto kroku a nový majitel v rozporu se zákonem převod nedokončil.Od letošního ruku je převod proveden v jednom kroku a to buď za přítomnosti původního a nového vlastníka nebo na základě ověřené plné moci jedním z nich nebo třetí osobou.S tím,kdo je pojistníkem(platí povinné ručení)toto nemá nic společného,zde se nic nemění.Já osobně mám na sebe pojištěno vozidlo manželky,protože je to výhodnější(vyšší bonusy).Do 30.6.2015 je tzv.přechodné období,kdy je možno převod dokončit,ale za nových podmínek(tzn.ověřená plná moc,popř.starý i nový vlastník společně),pokud do zmíněného data převod nebude dotažen k 1.7.2015 bude vozidlo vyřazeno z registru-administrativně zanikne a není cesty jak ho znovu přihlásit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.06.15 07:53
avatar

tato otázka začíná být v kurzu... není divu, zbývá už jen 6 dnů a spousta lidí, co nedokončila převod na sebe přijde o auto. To bude hodně překvapených, až je začnou polocisté postupně stavět a říkat jim tuhle "novinku".

doplněno 25.06.15 09:46: Zůstane, ale do práce už s ním jezdit nebude moci resp na komunikaci.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 08:34
Přijde o auto? Jste trochu mimo, bude vyřazeno z ev.vozidel, vozidlo majiteli zůstane!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 09:03
avatar

danys, chytáte kolegu za slovo..

Je jisté že mu zůstane fyzicky vozidlo, klidne to můžeme nazvat i vrak, či hromádku šrotu. Dokonce mu vznikne zákonná povinnost ekologicky vozidlo zlikvidovat, páč vrak vozidla, (můžeme vést polemiku co je vrak) musí dle zákona zlikvidovat právněná firma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 09:50
No je otázka, jak to bude chápat tazatel, kterému není jasný pojem polopřevod..
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 25.06.15 11:29

autor původní policejní vyhlášky U.1 která popisovala mimo jiné tzv. polopřevody chápal "polopřevod" jako plnou moc původního vlastníka auta k tomu, aby na sebe auto přihlásil nový vlastník - konkrétně osoba, kterou na dopravním inspektorátu policie uvedl do žádosti původní majitel auta.

Dopravní inspektorát osobní údaje nového majitele, kzerý mohl být z jiného kraje, uvedl do mezikolonky technického průkazu, opatřil úředním policejním razítkem a podpisem a nový majitel pak s tímto technickým průkazem na dopravním inspektorátu svého - příslušného okresu auto přihlásil na sebe.

Takže ještě jednou, ve své podstatě šlo o jakousi PLNOU MOC původního majitele.

Lhůota k registraci byla 5-denní, a policista DI moho hříšníkům přímo u přepážky udělovat blokové pokuty za nedodržení tohoto termínu.

Později se agenda převedla z Policie CR ma Okresní úředy, který byly po 2 letech zrušeny a místo nich vytvořeny obce s rozšířenou působností, kterých je 206 a které místo zrušených OU vedou tyto agendy.

V roce 2001 byl schválen zákon č.56, který nahradil původní policejní vyhlášku. tento gumový bezzubý zákon v podstatě umožnil provozovat vozidlo bez nutnosti jeho registrace, stát ztratil skutečný přehled o konkrétních majitelích.

Polopřevod byl tedy poplatný době, kdy evidenci vozidel vedla Policie ČR, která měla nějaké nástroje k tomu aby donutila nové vlastníky k dokončení evidenčního úkonu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.06.15 18:19
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.