Bezpečnostní vesta na Slovensku

Od: Datum: 02.03.15 13:32 odpovědí: 10 změna: 09.03.15 10:45
avatar

Dobré odpoledne. Příští týden jedu na Slovensko, chci se zeptat jak to mají na Slovensku s bezp. vestama. Stačí mi v autě jedna nebo musí mít každá osoba v autě? Dík za info


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 02.03.15 13:48
avatar

Dobrý den, podívejte se viz odkaz - pro Slovensko by měla být reflexní vesta pro každou osobu ve vozidle (a ne zelená). Zdravím!

http://www.rozhlas.cz/zpravy/…-vest-uvnitr-vozidla--1299427

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.03.15 14:17
avatar

Díky moc

Datum: 02.03.15 15:30
avatar
Reflexní vesta dle mista registrace,tudíž po celé unii dle podmínek platných v ČR
doplněno 08.03.15 20:22:

Není třeba toto je platné dle Vídeňských úmluv z let 60 (nevím zda-li 62 nebo 68 a je mi to jedno) ale dle tohoto platí povinná výbava dle mísza registrace-tzn v ČR jedna reflexní vesta oranžové či žlutozelené barvy,tak platí v celé EU.

Tím sice netvrdím že třeba hasičák (nejen v polsku povinný) není dobré mít v autě,stejně jako pro osádku i vesty,ale NEMUSÍM to mít!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.15 21:27
Diesel, nemaš pravdu, chtěji tam vestu po všech ve voze
Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko
Datum: 07.03.15 23:14

Můžete své tvrzení podložit nějakým platným ustanovením zákona nebo je to jen agentura JPP?

doplněno 08.03.15 01:43:

Milý Hejkale, třeba se pletu, ale mám za to, že dotaz položila osoba s českou státní příslušností a vozidlem registrovaným v ČR podle českých předpisů. Potom by bylo vhodné uvést podle jakého předpisu je tato osoba a vozidlo povinna splňovat Vámi uvedené slovenské zákony a jejich prováděcí vyhlášky. Můj výklad je shodný s odpovědí "diesla". Nepopírám však, že ani policajti na Slovensku ať z neznalosti vlastní nebo spoléhající se na neznalost kontrolované osoby, mohou požadovat vcelku cokoli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.15 23:42
avatar
Povinná výbava vozidla je predpísaná Vyhláškou Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky z 3. novembra 2009 (§ 16 vyhlášky), ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách
http://www.mzv.cz/file/429289/Vyhlaska_464_2009_Zz..pdf
O ostatních v autě už jsem psal. Vystoupí z auta, jsou chodci.
A při nouzovém stání by měli mít vestu všichni. Nemám? Poďme za svodidla!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.15 16:16
avatar
Žiju na Slovensku pár let. Opírám se o zákon
zakon č. 8/2009 §5
citácia:
(3) Vodič motorového vozidla, ktoré je povinne vybavené bezpečnostným odevom, je povinný mať bezpečnostný odev oblečený, ak sa zdržiava na vozovke mimo vozidla počas núdzového státia, najmä pri prerušení jazdy pre chybu na vozidle alebo v dôsledku dopravnej nehody; pritom nemožno použiť taký bezpečnostný odev, ktorý je zameniteľný s bezpečnostnými odevami používanými ozbrojenými silami alebo ozbrojenými bezpečnostnými zbormi.
Takže zákon vzpomíná ŘIDIČE atd.
Ovšem vozím sebou ještě jednu vestu pro případného spolujezdce. Je lepší, když se motá na kraji cesty ve vestě, je ho lépe vidět.
Držím se i
§ 52, zákon č. 8/2009 Z.z.: Za zníženej viditeľnosti mimo obce musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.
A pokud mi někdo vystoupí z auta, je z něho automaticky chodec.
A vesta musí být na dosah ruky řidiče, musí ji obléci před vystoupením z auta!
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.03.15 05:33
avatar
Cicko, Vámi popsaná CZ osoba má jistě vědomosti a výbavu vozidla podle CZ legislativy. Za ta léta sjednocování předpisů podle EU se stále některé zákony a vyhlášky i nadále trochu liší. Souhlasím s Vámi s postřehem okolo policajtů.
Reagoval jsem na rozpor mezi dieslem a rambem, kde rambo tvrdí opak. SK předpisuje vestu pro řidiče, při nouzovém stání a nehodě, v dosahu řidiče. O povinnosti ostatních se zmiňuje jen v případě pohybu na cestě...
Pokud má CZ auto vybavení podle diesela, nebude mít šofér problém ani na SK.
I odkaz od bena není jednoznačný. Pan Vodička píše o povinnosti vest podle dopravních předpisů na SK pro všechny cestující. Mnou zmiňovaný předpis mluví o řidiči.
Zběžně jsem proběhl i novelizaci dopr. zákona č. 313/2011.. Jsem momentálně v časové tísni. Vrátím se ještě později.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.15 07:05

Dobrý den, Slovenskou úpravu neznám, ale v Polsku musí mít každé auto mj. hasicí přístroj ve vozidle. Ovšem platí to pouze pro místní auta, nikoli pro zahraniční. Policista tvrdil, že to je ze zákona, prý co není harmonizováno v EU, tak neplatí pro zahraniční auta.

Ovšem na druhou stranu setkal jsem se i s tím, že jsem musel v Rakousku ukázat vesty pro sebe a spolujezdce, jinak mi hrozil policajt pokutou.

Díky tomu sám nevím a přesná úprava v rámci EU by mě také zajímala.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 09.03.15 10:45

Tam je rozdíl povinná výbava vozidla (platí vídeň = výbava podle předpisů země registrace vozu) a povinná výbava řidiče/ osob v autě - tam platí předpisy země kde je, tj. vesta je výbava řidiče a vídeň použít nejde. Stejne tak alkoholtester ve Francii výbava řidiče a musí mít i cizinec. Hasičák je výbava auta a CZ auto ho mít nemusí.

V každém případě vesta je dobrá věc a mít jí v autě po ruce se hodí. Hasičák taky. Vozim oboje i v ČR, vesty ve dveřích aby byly hned po ruce když se leze z auta - jako první se ze dveří vystrčí vesta a až pak leze člověk, pak se běží za auto a vestou se mává - to vám může zachránit život i auto. (předpisové je nejdřív oblíct vestu a až pak vylízt - což je podle mne výrazně nebezpečnější než mít vestu v ruce a mávat 1. čas na oblíkání 2. vesta vystrčená ze dveří je vidět dřív než oblečená, a hlavně je vidět ještě předtím než je člověk z auta venku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.