Přepis vozidla na nezletilého

Od: Datum: 26.01.15 20:50 odpovědí: 5 změna: 27.01.15 10:31

Dobrý den, rodiče mého zetě se rozhodli darovat vnukovi /v září 2015 bude mít 2 roky/ osobní automobil. Je možné učinit přepis na nezletilého a jaký zvolit správný postup.

Děkuji za odpověď. J.R.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.01.15 21:40

Vozidlo může vlastnit pouze občan starší 15 let. Darovat lze auto pouze právnímu zástupci nezletilého, což je jeho rodič. Do darovací smlouvy je možno dát klauzuli, že dovršením 15 roku věku přechází vlastnické právo na vnuka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.15 05:52
avatar

aloisbi - mýlíte se

Podstatnou informací hned ze začátku je, že auto může vlastnit kdokoli, a to bez ohledu na věk, rodinný stav, způsobilost k právním úkonům nebo vlastnictví řidičského oprávnění.

Pro vlastnictví vozidla je důležitá pouze právní subjektivita člověka, která vzniká narozením, resp. jí má i počaté dítě, pokud se narodí živé (§7 odst. 1 občanského zákoníku).

Fakticky tak motorové vozidlo může vlastnit dítě jakékoholi věku a dokonce i počaté dítě, pokud se narodí živé.

Pochopitelně je hned třeba dodat, že nesmí být zaměňována schopnost mít práva (např. vlastnit auto) a schopnost vlastními úkony nabýt práva (koupit auto). Dítě si pochopitelně samo auto koupit nemůže, neboť plnou způsobilost k právním úkonům získá až v 18ti letech. Za nezletilého jednají v jeho právních úkonech, ke kterým nemá způsobilost, jeho zákonní zástupci, kterými jsou zpravidla rodiče (§36 zákona o rodině). Pokud se tedy rodič rozhodne koupit auto a chce ho nechat napsat na své dítě, nic mu v tom nebrání.

Na kupní smlouvě bude uvedeno dítě se standardními osobními údaji společně s dodatkem, že za něj jedná jeho zákonný zástupce (rodič). Takový právní úkon je zcela v souladu se zákonem, i když je velmi nestandardní, což následně působí dojem u některých úřadů, "že to nejde".

Další úkony týkající se auta budou vykonávány stejným způsobem. V zastoupení dítěte rodič sjedná povinné ručení, přihlásí vozidlo v registru, vyřizuje korespondenci týkající se auta atd. atd. Stejně pokud je s vozidlem spáchán přestupek a vlastník je předvolán, vyřizuje takové úkony rodič jako zákonný zástupce dítěte – vlastníka.

Jediné úskalí skýtají případy, kdy by došlo ke střetu zájmu dítěte a rodiče ve vztahu k vlastnictví auta, pak by za dítě jednal soudem ustanovený opatrovník, u vlastnictví aut si ale takový střet zájmu prakticky nelze představit.

Co se odpovědnosti týče, za přestupky dle platné právní úpravy odpovídá zásadně řidič, takže dítěti jakožto vlastníkovi vozidla nic nehrozí. Výjimkou je odtah vozidla, kdy odpovídá vlastník, resp. provozovatel, v každém případě však v takové situaci bude dítě zastupovat rodič a náklady s tím spojené hradit.

Dítě tedy v žádném riziku není.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 27.01.15 07:31
avatar

Layborre, velice dobře a správně.

1* a *palec*

Toníku, mýlíš se,

majitelem vozidla se klidně stane dítě, jako třeba když vlastní i hračku, koloběžku a podobně. Vlastnictví je něco jiného, nežli evidence vozidel...

doplněno 27.01.15 08:00:

andělíčku, ale já tam nevidím, že nezletiletý nesmí vlastnit motorové vozidlo.

doplněno 27.01.15 08:30:

andělíčku, nechápu, ale nemusím vše chápat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.15 07:54

Se vším souhlas, až na to, že k nabití vlastnictví vozidla stačí pouhé zastoupení zakonným zastupcem(rodičem)

Tohle je 6 měsíců starý rozsudek Nejvyššího soudu tzv. Judikát. Právní názor vyslovený v tomto rozsudku je závazný.

V právní teorii a soudní praxi jsou za neběžné majetkové záležitosti, které schválení soudu vyžadují, považovány uzavření dědické dohody, odmítnutí dědictví, nedovolání se neplatnosti závěti za nezletilého, nabytí či převod motorového vozidla (nikoli běžného jednostopého), nabytí nemovité věci, popř. jejího podílu nezletilým, uznání dluhu a postoupení pohledávky učiněná za nezletilého, prodej akcií v majetku nezletilého a nakládání se stavebním spořením nezletilého (srov. rozhodnutí uveřejněná ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek pod č. 59/1966, 67/1970, 46/1977, 31/1990, dále s. 96 - 98 příručky Řízení ve věcech práva rodinného před soudy prvního stupně, uveřejněné pod sp. zn. Cpj 228/1981 ve zvláštním čísle Bulletinu Nejvyššího soudu ČSR v r. 1981 a rovněž v databázi ASPI, rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 24. 1. 2012, sp. zn. 28 Cdo 4740/2010, jakož i Švestka, J., Spáčil, J., Škárová, M. a kol. Občanský zákoník I. § 1-459. Komentář. 2. vydání. Praha : C. H. Beck, 2009, s. 296 a násl.). Právní úkon přesahující rámec běžné záležitosti při nakládání s majetkem nezletilého dítěte, který za něho učinil zákonný zástupce, aniž byl schválen soudem ve smyslu § 28 obč. zák. není perfektní a nemůže vyvolat zamýšlené právní následky (srov. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 24. 11. 2011, sp. zn. 21 Cdo 1433/2011).

http://kraken.slv.cz/25Cdo424/2011

doplněno 27.01.15 08:07:

Milane, ale to já netvrdím a nikde jsem to nepsal, že nezletilý nemůže vlastnit vozidlo. Jasně, že může.

Já ale píšu o nabytí vozidla. To je věc jiná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 27.01.15 10:31

Pane, vlastnit už může i nasciturus. Nekažte bludy, nebo je dokažte. Už to tu bylo vícekráte řešeno a řeší to zákon... Mimo věc je otázkou, proč to dávají děcku které z toho nic nemá, není-li to veterán. Čuju, že se něco obchází.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.