Výměna dálniční známky u totálky

Od: Datum: 26.01.15 16:25 odpovědí: 6 změna: 26.01.15 21:15

Dobrý den,

netušíte někdo, jak je to s výměnou dálniční známky v případě, kdy dojde k nehodě vozidla, na kterém je vylepená a jde o totální škodu - tj. dané vozidlo již nebude dále v provozu a místo něj si pořídím nové s jinou SPZ? Třeba v Rakousku to není problém, ale podle toho, co jsem četl na např. webu České pošty, se prý v případě totální škody výměna kupónu neprovádí. V metodickém pokynu Státního fondu dopravní infrastruktury k provádění výměn kuponů se pak uvádí, cituji:"2.18 SFDI je ve sporných případech, které Metodický pokyn jednoznačně neřeší, oprávněn k vydání konečného písemného rozhodnutí, přičemž za sporný případ se považuje např. uplatnění výměny kupónu z důvodu prodeje motorového vozidla, totální škody motorového vozidla apod.."

Mám absolutní smůlu nebo přeci jen existuje nějaká šance, že bych výměny mohl dosáhnout - např. žádostí přímo na SFDI? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.01.15 17:40

Prostudujte tady, až dole - vylepení kuponu a pod.,... kde se dozvíte téměř vše. V každém případě předem je nutné, aby jste měl zřejmě ústřižek dálničního kuponu...

http://www.dalnice.com/doprava/poplatky/znamky_info.htm#metodick%C3%BD%20pokyn

doplněno 26.01.15 18:02:

Ano ampere, můžeš se cítit diskriminovaj, to jo - ale předlož ústřižek kuponu, který máš za povinnost schovat a pak se ptej dál..., nemyslíš, že by si na tomto někdo mohl " po tvojom" udělat "skoroživnost"? Ukaž kuponek a můžes se pak s úředníkem bavit... Pochopitelně můžou nastat paradoxy - shoří auto i s ústřižkem, ale o tom se přece nebavíme, že?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.01.15 17:41

Zkuste dát víc informací. Nehoda byla z Vaší viny nebo ji zavinila druhá strana? V druhém případě bych zkusil požádat o náhradu škody pojišťovnu viníka. Jak přísně posuzuje sporné žádosti o výměnu známky (totální škoda) SFDI netuším. Ale musí se někdo dozvědět, že jde o totální škodu? Šetřila nehodu PČR nebo je jen záznam o dopravní nehodě na euroformuláři? Je poškozené čelní sklo? Vrak si necháváte, jde do dražby nebo na ekologickou likvidaci?

Zkrátka pokud to lze, tak se nešířit, že šlo o totálku a uvést důvod poškozené čelní sklo. Chybně vyplněné údaje jsou rovněž důvodem pro výměnu. Vzhledem k tomu, že je těsně před koncem platnosti kupónů 2014, mohla by projít historka typu: Tak jsme to vyplnili a nalepili do blbýho auta, sejmutou známku vracíme.

doplněno 26.01.15 17:51:

Na doplnění: To, že je na vozidle totální škoda, neznamená, že nemůže být dál provozováno. Já s autem po loňské totálce dál jezdím. pokud by mi při té nehodě prasklo čelní sklo a neměl bych mít nárok na výměnu známky, cítil bych se hodně diskriminovanej.

doplněno 26.01.15 21:54:

sanyo: bez útržku to samozřejmě vyměnit nejde. Nikdy jsem netvrdil, že jo a tazatel taky ne. Proto tam útržek je. O tom, že se známkama jdou dělat kouzla netřeba diskutovat. Při výměně předního skla mi švára vrátil auťák s nalepenou známkou vypněnou mojí rukou, asi tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gejmouvr
Datum: 26.01.15 18:13

Vina je na mé straně, nehodu šetřila PČR, přičemž čelní sklo je poškozené a vrak budu likvidovat. Chtěl bych si koupit auto nové, které ale bude mít pochopitelně jinou SPZ. A co jsem četl, tak při výměně uředník nevydá čistou známku, ale rovnou na ní napíše stejnou SPZ vozidla, jaká byla na té poničené, což by mi tím pádem bylo k ničemu...

Datum: 26.01.15 18:15
avatar

ale to je jiná situace, vy chcete dát známku na jiné auto, takže to nejde.

doplněno 27.01.15 07:42:

Já Vás chápu, že se zlobíte. Nevím jak to chodí v Rakousku, ale domnívám se, že ani tam Vám nevymění známku na jiné auto.

Vy si uděláte škodu za spoutu tisíc, koupíte si jiné auto a chybí Vám na známku novou? Měl jste to vozidlo havarijně pojištěné?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gejmouvr
Datum: 26.01.15 18:42

Nepřenosnost chápu pro případy, kdy mají lidé více aut a hrozilo by zneužití. Ovšem v případě technické totální škody vozidla, kdy je jasné, že stávající auto už nebude v provozu, mi to přijde absurdní... Přeci koupí dálniční známky jsem zaplatil poplatek za užívání zpoplatněné pozemní komunikace a nechápu, proč bych po likvidaci stávajícího vozu a koupi nového neměl mít právo zpoplatněné pozemní komunikace dál využívat. Ale začíná mi být jasné, že v ČR s tím asi nic nenadělám. Přitom třeba v Rakousku by s výměnou v mém případě nebyl problém. Každopádně děkuji všem za odpovědi.

Od: dht*
Datum: 26.01.15 21:15

V ČR je dálniční kupon vydáván na VOZIDLO. V případě zániku vozidla končí platnost kuponu současně se zánikem vozidla. Náhrada se neposkytuje!

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.