Prodej auta v polopřevodu - shrnutí

Od: Datum: 21.01.15 13:53 odpovědí: 19 změna: 25.02.15 10:04

Ahoj, prosím jen o shrnutí a zda mam správné informace. V roce 2014 jsem koupil auto a je na mě odhlášené. Aktuálně
(2015) ho chci prodat na nového majitele. Stačí k tomu ověřená má plná moc a kupní smlouva na nového majitele a ten si sám dohlásí? Na kterém úřadě toto udělat. Díky za pomoc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.01.15 13:59
avatar

Jo,jo , píšete si to dobře ,

stačí ověř.plná moc, ,,

kupec si vůz dohlásí v místě jeho trvalého bydliště,

ještě si před dohlášením udělá evidenčku a POV.

doplněno 21.01.15 14:10:

Pokud je na Vás odhlášené tak stačí pm od Vás na kupce.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.01.15 14:04
avatar

layorr má pravdu, tazatel taky.-

doplněno 21.01.15 17:02:

Lukáši,

vlastník jste pořád Vy,

kde jste přišel na tuto skutečnost? On prodal a již není vlastníkem. Bez ohledu na to, co je v registru.

doplněno 21.01.15 18:50:

Lukáši, pletete si pojmy a dojmy.

Potkáme se na ulici, koupíte si ode mne auto. Dáte mi peníze, vy odjíždíte. Čí je to vozidlo? Podle Vás stále moje? To snad ne.

Další příklad, třeba ten Váš z dneška, prodáte auto, domluvíte se na změně vlastníka, ale kupec nepřijde. Můžete bez něj udělat převod? Nemůžete, čí je tedy vozidlo? Jeho, páč on podle občanského zákoníku vozidlo koupil. Přepis je jen záznam o vlastníkovi.

Už je to OK?

...

doplněno 21.01.15 19:11:

Lukáši, vy se mýlíte a sám si odporujete,

pravní smlouvou je vlastníkem kupec, všechny povinnosti přechází na něj, včetně pojištění, zodpovědnost za škody způsobené vlastníkem vozidla, přestupky v provozu atd..

Prodejce jen ručí z to, že vozidlo bude převedeno, jinak mu hrozí sankce.

Pokud nevěříte, je to Vaše věc, pak klidně si věřte tomu, že vozidlo prodáte, vezmete peníze a vozidlo je stále Vaše.

Tečka.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lucassh*
Datum: 21.01.15 18:42

Kde jsem na to přišel? Zrovna dnes na registru. Je sice hezké,že máte kupní smlouvu,ale to je tak asi vše. Na registru je zajímá jediná věc- kdo je současný vlastník a kdo bude budoucí,tudíž,pokud se budoucí nový majitel nedostaví na přepis,tak vy ho neodhlasíte a na něj se nepřepíše,a kupní smlouvu si dejte do šuplíku. Vlastník je stále a bude ten,kdo je zapsán ve velkém TP,hotovo tečka. Dnes jsem toto absolvoval,tak asi vím,co říkám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucassh*
Datum: 21.01.15 18:58

bohužel,není to ok. Vy si plete pojmy,respektive pravidla v registru. Ano,kupní smlouvou jste jej prodal,na něj přechází vlastnické právo. Ale registr je pořád na Vás psaný,vy jste ho na nového majitele neodhlásil,tudíž on ho nepřihlásí. Nedej Bože,že on si na něj nedá PR,veškerá škoda a problémy s vozidlem jdou za vámi. Vy jste vlastník v registru,a pokud berete ,že přepis je jen záznam,tak to je velmi smutné,že to tady tvrdíte lidem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zipoman
Datum: 21.01.15 14:04

Díky za radu, tedy žádná plná moc od původního majitele (ten od koho mám vůz já) není potřeba.

Od: lucassh*
Datum: 21.01.15 15:28

a papíry od vozu mu jako dáte s plnou mocí a pošlete mu to? To je sranda,a co když si to nepřihlásí? Prostě se mu nebude chtít, Vy ho nedonutíte,a vlastník jste pořád Vy,a nebudete mít originál doklady a jste v průseru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zipoman
Datum: 21.01.15 15:49
Zastaví se osobně, bude sepsána smlouva tedy vůz bude jeho. Pokud si neprihladi on, tak má smůlu taky on ne?
Datum: 21.01.15 18:52
avatar

Lukáši, vy máte peníze za prodej a stále je auto Vaše jako prodejce?

Tomu snad nevěříte..

zipomane,

vlastník vozidla zapsaný v techničáku zodpovídá pod sankcí, že se vozidlo přepíše na nového vlastníka.

doplněno 21.01.15 19:18:

Vidím marný boj s Vámi.

Auto jste prodal kupní smlouvou novému majiteli,ale není na něj odhlášené a vy jste tedy v registru stále jeho vlastník vozidla. Ten nový majitel to auto někde nabourá a nechá na místě.

Zde správně píšete, že majitelem auta je nový vlastník.

Přijede PČR a bude podle SPZ zjištovat majitele,a toho zjistí logicky ve Vás. A vy si myslíte,že je bude zajímat,nějaká kupní smlouva?

Tomu věřte, že je to bude zajímat, páč majetek přecházi na kupce právní smlouvou a to je kupní. (něco jiného je i registru nemovitostí)

Tomu snad nevěříte zase Vy? Já tomu naprosto věřím, že to tak je, ale vy ne..

Přinejmenším skončite u soudu a o dalších tahanicích nemluvě,jak budete vysvětlovat,že když jste auto prodal(mimochodem dnes kupní smlouva,která není úředně ověřená váhu nemá skoro žádnou),proč není tedy přihlášeno na nového majitele.

Zde jste opět mimo právo, páč kupní smlouva může být uzavřena i ústně. Navím mám na změnu majitele 10 dnů!

Výsledek bude ten,vy zaplatíte odtah z místa pryč a ne nějaký "nový majitel". Opět jste mimo.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lucassh*
Datum: 21.01.15 19:11

já Vám také dám jeden příklad:

Auto jste prodal kupní smlouvou novému majiteli,ale není na něj odhlášené a vy jste tedy v registru stále jeho vlastník vozidla. Ten nový majitel to auto někde nabourá a nechá na místě. Přijede PČR a bude podle SPZ zjištovat majitele,a toho zjistí logicky ve Vás. A vy si myslíte,že je bude zajímat,nějaká kupní smlouva? Tomu snad nevěříte zase Vy? Přinejmenším skončite u soudu a o dalších tahanicích nemluvě,jak budete vysvětlovat,že když jste auto prodal(mimochodem dnes kupní smlouva,která není úředně ověřená váhu nemá skoro žádnou),proč není tedy přihlášeno na nového majitele. Výsledek bude ten,vy zaplatíte odtah z místa pryč a ne nějaký "nový majitel".

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lucassh*
Datum: 21.01.15 19:22

no pane,ted jste tomu dal korunu - kupní smlouva uzavřená ústně),tak tady už nepomůže žádný komentář...

Světu mír a klid na duši.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.01.15 19:25
avatar

Lukáši, pokud pochybujete o tom, že se kupní smlouva může uzavřít ústně, musí být tedy podle Vás předpis, který to nařizuje, že?

Že mi ho poradíte..

Nebo podle jakého práva se uzavře kupní smlouva?

Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michal*
Datum: 21.01.15 20:16

Já tady zírám...chtěl jsem se něco dozvědět(i přesto,že jsem nezakládal vlákno),a ztratil jsem v tom přehled posledních 2 diskutérů-milan cukrar VS lukas..a to v tom co kdo z Vás obhajuje.chvílemi mi přišlo,že jste byli za jedno v částech svých vět.Zvýraznovač mi nepomohl.Co bych udělal já je mimimálně ...smlouva(při prodeji dát mu malý tech.p)...odhlásit na nového majitele-údaje ze smlouvy, a(poslat mu poštou velký tech.p.)a zrušit pojistku PR-z mé strany vše o.k..Takhle to platilo minulý rok.Ted by mělo platit to ,že nový majitel bude automaticky přihlášen(nejsem si jistý-považujte to za spekulaci).ale to už je jiná

Na netu si vyhledejte registr vozidel tam to je.

ústní smlouva?náké usnesení o tom možná je.opři prodeji auta radši nee.no nevím,co je psáno to je dáno

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.15 20:49
avatar

Michale, mrzí mne, že se v diskuzi ztrácíte.

Jelikož se dlohá léta zajímam o převody aut, klidně Vám stručně sdělím postup, aby jste věděl co a jak..

Vhodný, (nikolikv jediný) postup je, dohoda o koupi, uzavření smlouvy, zajet s kupcem na STK, aby si udělal evidenčku na své jméno, popřípadě technickou kontrolu, tím se zjistí, že neprodáváte se závady, zajistil si zelenou kartu pro kupce, zajet na úřad a provést změnu v registru, pak teprve předat doklady.

Takto se Vám nemůže nic stát.
Zdroj: https://www.poradte.cz/auto-moto/20619-prodej-auta-poprve-nevim-jak-na-to.html

...

doplněno 22.01.15 08:56:

Diesle,

Lukáš Vám již předložil článek od František Mašek , z 21. 6. 2011, s textem Podle zákonů (psaných i nepsaných) je právoplatná i ústní smlouva, i po telefonu uzavřená., Dále je v odkazu i Je to třeba smlouva pracovní či o převodu nemovitosti nebo automobilu na jiného majitele.

Mnozí vědí, že u nemovitosti se prokazuje vlastnictví pouze zápisem v katastru nemovitostí. Ná evidenci vozidel se nic takové NEMUSÍ prokazovat, stačilo (do roku 2014) předat v žádosti iniciály kupce. Letos se musí dostavit oba, nebo nahradit plné moci.

Pana Lukáše nepřesvědčí vůbec nic, ani to, že při změně vlastníka se předkládá?:

http://www.registr-vozidel.cz…/odhlaseni-vozidla-z-evidence

zde je to napsáno polopatě, a nikde není vidět, že musí předložit kupní smlouvu.

Já to s Lukášem vzdávám, jen naprosto přesně vím, že jsem na papírku měl napsáno jméno, příjmení, rodné číslo, adresu a úřad normálně vozidlo přepsal do odhlášky (2014) a nechtěl kupní smlouvu.

Přeji hezký den.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: michal*
Datum: 21.01.15 21:03

Díky...ale v realu to jiná asi co?))ješte jsem neviděl,že by dva cizí lidé z jiných měst měli strávit společný den a to ještě v úředním čase.prodával jsem auto v neděli a také to fungovalo..tady asi jde otu důvěru.jak jste napsal,že na stk-jéjej to bych byl strašně rád při každém koupi vozu aby se mnou jel(ale to se asi nestane)ale jak říkáte je to jedna z možností

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.15 21:19
avatar

Michale-nereflektujte na rady p.Lukáše nebudu psát co si o nich myslím,poté by mohl opět následovat dotaz jak na to že kupující ...! Vzhledem ke svým znalostem musím jen plně a na 100% souhlasit s tím co písnul pan Milan Cukrář!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 21.01.15 21:21
avatar

Lukáši najděte a zvěřejněte kde jste přišel,že kupní smlouva nemúže být ústní-pkd toto najdete pak Vám zde dáma za pravdu.Jinak budu neustále tvrdit ,že zde nepíšete pravdivé informace!

doplněno 22.01.15 16:53:

Lukáši pletete si pojmy a dojmy.Ústní slib je jen a pouze slib ale kupní smlouva byť uzavřená ústně je závazná,i když je problém cokoliv dokazovat,ale o tom toto není!

Jinak nevím ale já jsem nic nepsal o prodeji auta s garáží,jen o prdeji motorového vozidle ne nemovitosti.S prodejme či koupí nemovitosti nemám skušenosti,ale s prodejem či koupí motorových vozidel ano a proto opět tvrdím že zde píšete bludy.Stále jste mi neposkytl oporu Vašeho tvrzení že ústně uzavřená kupní smlouva na auto je protiprávní,nebo spíše nemá oporu v občanském zákoníku který toto upravuje!

doplněno 22.01.15 16:57:

Ale pokud budete trvat, že jsem Vám včera slíbil prodat své auto za 100 000kč- tak já budu takovej grant, že Vám dnes písemně slíbím, že Vám své auto opravdu prodám,ne však za stotisíc nýbrž jen za 75 000kč slovy -sedmdesátpěttisíc-korun českých-berete?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucassh*
Datum: 22.01.15 08:24

ach jo,ústně si domlouvejte cokoli,já zapomněl,včera jsem byl u Vás a vy jste mi ústně slíbil,že auto mi prodáte za 100 tisíc,a dnes za něj chcete 150000... Bohužel,smůla,já o ničem nevím,co si to vymyšlíte. Jaká ústní smlouva), já myslím,že tady bude stačit tento odkaz,který jasně vypovídá o tom,jak má být prodávající chráněn.

A pane milancukrar,vy jste mi včera slíbil,že mi prodáte byt za pusu a ted chcete za něj tolik? Kdo mi to uvěří? Já půjdu na PČR a tam řeknu,že tak jste mi to včera slíbil,a dnes říkáte,že to není pravda...

a tímto linkem již končím dále tuto debatu,protože to opravdu nemá cenu.

http://auto.idnes.cz/jak-ma-v…81124_184127_auto_ojetiny_fdv

doplněno 22.01.15 08:36:

nakonec tedy pro pana diesel,moc vám v případě nepomůže ani tzv.dobrá víra(platí pro nemovitost a auto),viz třetí odstavec tuším tohoto linku

http://www.ipravnik.cz/cz/cla…nemovitosti-ustni-formou.aspx

a tady tedy úplně závěrem,že pro nemovitost a auto neplatí ústní smlouva!(hned druhý odstavec)

http://www.penize.cz/ochrana-spotrebitele/210911-exekuce-pozor-na-jazyk-i-ustni-smlouva-plati!

A ted bych pane diesel prosil tu omluvu. Děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jerrymilan
Datum: 25.02.15 10:04

Souhlasím. Ono totiž ústní smlouva je ´uzákoněna´ v NOZ, nicméně, dokažte že jsme se takto dohodli. Nebo pokud budete žalovat druhou stranu, ona prostě řekne že to takto nebylo. Jakákoliv ústní smlouva je v ČR velmi pochybně soudně vymahatelná, i když zákon předpokládá, že jsou všichni čestní a jednají poctivě. Takže bacha na to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 22.01.15 17:36

Čtu a jsem z toho jaksi ..., tázal se zipoman a řeší se jakýsik Lukáš...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.