Pojištění přívěsného vozíku

Od: Datum: 19.01.15 22:51 odpovědí: 7 změna: 20.01.15 16:27

Prosím o odpověď, stala se mi malá nehoda, přívěsným vozíkem taženým za osobním automobilem jsem lehce odřel zaparkované vozidlo. Celou věc jsem chtěl řešit ze zákonného pojištění přívěsného vozíku. K mému překvapení mi pracovník pojišťovny (Kooperativa) sdělil, že úhrada musí jít z pojištění automobilu, čímž jsem přišel o část bonusu. Na můj dotaz, proč to nejde z pojištění vozíku mi odpověděl, že vozík přece nemůže jezdit sám. To jsem pochopil a zeptal se, zda se tedy pojištění vztahuje na to, kdyby se vozík rozjel samovolně třeba z kopce nebo by do něj fouknul vítr a.p.a způsobil škodu, k mému údivu pracovník sdělil, že to by se z pojištění vozíku nehradilo, protože by to nebylo v přímé souvislosti se silničním provozem. Proč je tedy pojištěn vozík, spočítal někdo, kolik je v ČR registrovaných vozíků (jsme národ chalupářů a kutilů) a kolik to pro pojišťovny představuje zisku při průměrné ceně za pojištění, odhaduji cca 200,- Kč za rok? Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: figaro
Datum: 19.01.15 23:24
Doporučil stín jít do diskuse auto moto
Mělo by to jít hradit pojištění voz
Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.01.15 23:38

Jo když je vozík zapřažen tak jde úhrada na vozidlo,kdyby vám uletěl nebo samovolně se rozjel(když byl odpojen a zaparkován)tak je to z PR vozíku.Tak to bylo aspoň před 5lety ale asi to platí stále

Datum: 20.01.15 00:13

Zdravím,
zajímavá otázka a protože jsem odpověď neznal a celé se mi to zdá takové divné (na co je tedy pak PR vozíku, když se škoda platí z PR tažného auta - že by to bylo jen výhodnější pro pojišťovny?), tak jsem trochu hledal...
Odpověď na vaši otázku lze vyčíst v této diskusi http://www.zlatakoruna.info/z…nne-ruceni-za-privesne-voziky - ano, řekli vám to tak, jak to běžně dělají - platí se to z PR auta. Z PR vozíku by se platila škoda, pokud by se vozík odpojil od auta a samostaně pak způsobil škodu, něco z vozíku upadlo (třeba kolo) a to způsobilo škodu, případně spadl náklad a ten způsobil škodu.
Jen takový zajímavý postřeh - za rok 2008 bylo vyplaceno na škodách z PR vozíků cca 7,5 milionu, ale odhadovaný příjem z PR vozíků byl cca 83 milionů. Takže pojišťovny vydělají v podstatě 2x - (nemalý) zisk z nevyplaceného pojištění vozíků a ještě většinou ztráta bonusu z pojištění auta - takže další zisk (zaplatí se víc na PR auta). Tomu říkám kšeft...*zed*

Datum: 20.01.15 06:23

Pokud je vozík tažen za autem, tak to jde z PR auta a to i v případě, že se odpojí a způsobí škodu, protože nejdřív byl tažen autem, což se přihodilo i mě.

Datum: 20.01.15 08:28

Slavine, před několika lety (snad 10 let?)se tento problém řešil i na poradnách.

Oslovil jsem asi 8 pojištoven s dotazem a bylo mi sděleno +/- stejně.

Auto a vozík k sobě spojený je jízdní souprava a pojištění jde vždy z vozidla. Samotný vozík je pojištěn z důvodu samovolného pohybu a způsobení škody, popřípadě pokud vozík tlačí lidská síly a způsobí škodu.

Možná, že by stálo opět oslovit pojištovny, či mdcr, proč je to takto a ne jinak, jak si většina přeje řidičů..

Do sčítání vozíků musíte započítat nejen chalupáře, ale i nákladní vleky a návěsy..

Klidně si někdo může dát práci a obeslat dotazy.

doplněno 20.01.15 16:47:

jmlc, správně, je třeba říkat pravdu, nic jen pravdu. Páč když pak slyšíte ze záznamu výmluvy, jak se do toho zamotává, a pak sdělí, ano lhal jsem..to za to nestojí..

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.01.15 16:23

dám osobní zkušenost stalo se mi to když sem přepřahal vozejk ujel mi z kopce a bylo hotovo trefil sem souseda a první na co se pojištovák ptal bylo jestli sem ho měl za autem či se to stalo jinak říkal že kdyby to bylo za vozem šlo by to z povinýho ručení auta protože vozejk nemá motor aby se sám pohyboval z toho plyne že pokud chcete plnění z pojistky vozíku musíte tvrdit že se to stalo při ručním vedení vozíku nebo že vám ujel z kopce :D

Od: jmlc®
Datum: 20.01.15 16:27

Přesně tak to je - za léta v likvidaci PU jedné pojišťovny jsem právě takto argumentoval - proto pojištění vozíku je 300 a ne 6000,-

Pokud už jednou je zapsáno - nahlášeno, nemůžete měnit výpověď - vystavujete se postihu "pokus o pojistný podvod" a plnění z pojištění může být odmítnuto úplně + případná soudní dohra... Proto bych nedoporučoval moc často uvádět, že mi ujel vozík při tlačení po silnici.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.