Jak přemluvit rodiče ke koupi motorky

Od: Datum: 18.01.15 09:38 odpovědí: 7 změna: 18.01.15 13:59
Zdravím. Bude mi 15 let a rád bych si koupil pionýra za cca 4000 abych mohl udělat generálku motoru, nový lak atd.. a pak bych na něm rád jezdil. Když jsem o tom včera řekl našim tak taťkovi to bylo jedno ale máma hned měla argumenty, že na tom neumím jezdit, nemám řidičák a že bych to nedokázal ani nastartovat. Když jsem jí řekl že řidičák si udělám v 16 na A1 tak řekla že je to vyhazování peněz. Pionýr by byl s papírama od jednoho známýho koho rodiče neznají. Jak ji mám teda přemluvit aby mi to povolila? Bude za moje peníze tak v tom nevidím problém. Díky za rady
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: trtr
Datum: 18.01.15 11:46

Zdravím, to je těžké. Ty chceš zábavu (opravování) a trochu si potom zajezdit (ale až budeš mít papíry-platí na venkově). Máma to vidí tak, že to bude stát celkem asi tolik co potom řidičák na auto a navíc (a to je pro mámu primární) v dnešní době je moto v provozu obzvláště nebezpečná záležistost. Taky jsem to trochu řešil v tvém věku, ale nechal jsem si poradit a také se sám rozhodl, že moto je nebezpečná věc a počkal jsem si na auto. Spousta spolužáků si ale tímto pošla (skútr, větší moto a pak auto) a dnes to vidí tak, že už by to udělali jako já. Navíc kamarád se podruhé narodil po té, co mu autobus na STOpce nedal přednost a on to duchapřítomně položil (to ale dokáže málo lidí) a obětoval tak pouze mašinu (stařičkou Jawu 125 renovovanou na koleni včetně laku, výsledkem byl výstavní kus v ceně desetisíců). Schválně se až s někým pojedš v autě dívej, jaká je to dnes džungle a to do toho má člověk jet na moto či kolikrát na kole. Ale v žádném případě nechci nikoho odradit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavel254
Datum: 18.01.15 12:45
Řidičák na auto budu mít téměř zadarmo, protože půjdu na automechanika a motorka by se mi mohla hodit že bych se při její renovaci naučil něco, co by mi mohlo pomoct ve škole. Jinak bydlím na vesnici a nejbližší větší město je od mého bydliště 15km. Auta a motorky mám rád, proto bych ji tolik chtěl.
Datum: 18.01.15 12:47
avatar
Přijde mi rozumnější, začít jezdit na malé motorce od mládí, než si pak v pětadvaceti udělat papíry rovnou na velkou motorku, pořídit si litra a vzhledem k nulovým zkušenostem se někde rozstřelit. Závidím malým prckům, kteří s tatínkama vyráží jezdit na okruh.
Mamince vysvětli, že je to tvůj koníček, za kterým si půjdeš stůj co stůj. Že je to teď jedinečná příležitost ke koupi a že je výhoda, když má kluk jako ty nějakého koníčka, kterému se věnuje místo lumpačin s nějakou pochybnou partou.
Nemá cenu křičet a vztekat se, lepší je prosit a hrát trošku na city. Možná budeš muset něco slíbit. Zeptej se co bys mohl udělat proto, aby změnila rozhodnutí.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.01.15 12:54

Vysvětli matce, že je lepší mít nějakého koníčka a víkendy trávit v dílně, než třeba začít kouřit, chlastat, drogy, krádeže. To vše může začít z pouhé nudy, kdy nemáš žádné cíle.

Argumentuj tím, že chceš právě toho pionýra, aby jsi se něco naučil.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.01.15 12:55
avatar

Mluvíš celkem rozumně a je vidět, že to máš jakž takž promyšleno, to se mi líbí. Zkus ale pochopit (a tím nemyslím vzdát se myšlenky na motorku), že na motorce je riziko zranění nebo smrti daleko vyšší než v autě. Ty jsi rodičů největší poklad, nikdy nebudou nic a nikoho mít rádi víc, než Tebe. Ačkoliv si možná myslíš, že se Ti nikdy nic stát nemůže, tak si uvědom, že nemusí být chyba tvoje, stačí vůl na silnici v podobě někoho jiného, a Tví rodiče přijdou o to nejcennější, co mají. A budou si to do konce života vyčítat a říkat, že kdyby Ti to zakázali, tak Tě tu dodnes mají.

Co takhle navrhnout taťkovi, aby s Tebou jezdil ze začátku po málo frekventovaných silnicích (za Tebou v autě třeba)? Když jim dokážeš, že nebudeš blbnout a riskovat, máš podstatně větší šanci ;)

Jiná situace je, pokud jde pouze o ty peníze; neznám finanční situaci vaší rodiny a pokud by nějaké výlohy za ten řidičák byly citelným zásahem do peněženky, tak holt budeš muset počkat, až si na to vyděláš sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moto®
Datum: 18.01.15 13:27
avatar

Osobně, kdyby jsi byl můj kluk, tak bych tvou tvůrčí iniciativu uvítal, ale snažil bych se tě nasměrovat trochu jinak. Tedy bych ti poradil si na první zkoušku sehnat nějakého levného bezpapíráka na kutění a trenování a pak by se vidělo co dál. Za ty 4000 a další náklady se mi to nezdá jako dobrá investice. Trochu vidím do motodílů a ty jsou tedy hodně drahé, nějaká ložiska a gufera nejsou problém, další už ano. Stačí se podívat po nějakých fichtl krámcích. No a když něco co dávají málem za odvoz nalakuješ a trochu opravíš, tak v 16ti prodáš a koupíš už něco perspektivního. Být můj kluk a vidět jak ti to jde, byl by to nejjlepší argument proč tě v budoucnu v tom podporovat.
Co se týká bezpečnosti na motorkách, když prodávám začátečníkovi motorku, vždy mu vštěpuji, aby si v provozu představoval, že je neviditelný a tomu se přizpůsobil. Pak má velkou šanci na přežití. Mladí začátečníci jsou jako koťata někde na vsi, když jej v prvnílch letech něco nepřejede nebo nazadáví pes, mají velkou pravděpodobnost se dožít požehnaného kočičího věku.
Na druhé straně, zkušení motorkáři s praxi, jsou mnohem lepší řidiči i za volantem, protože mají z motorky vypěstovaný mnohem větší cit pro vozovku a i díky větší ztranitelnosti i předvídavost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: h0042
Datum: 18.01.15 13:59

Kolega má pravdu,nejdřív koupit nějakého za pár korun,pak uvidíš,jestli budeš chtít dalšího,dražšího.Taky jsem takhle začínal a dnes s tátou a bráchou sbíráme veterány.Pokud to budou tvoje peníze,budeš na tom jezdit po polňačkách(zatím),tak se nikoho neptej a kup si ho!Ve tvých ltech byla ze mě moje máma šedivá,jak jsem to tahal domů...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.