Lze přepsat auto na dítě

Od: Datum: 18.01.15 07:12 odpovědí: 8 změna: 18.01.15 17:22
Moje otázka zní ,lze přepsat auto na dítě? Tchán nám chce darovat starší auto, s tím že si ho přepiseme na sebe,ale jsme v insolvenci tak nemůžeme, proto se ptám zda můžu to auto napsat na své dítě kterému je 7let díky za odpovědi
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.15 07:16
avatar

Dítě může v pohodě vlastnit auto. Nesmí s ním jezdit - to dá rozum, vlastnit může. Já třeba kupoval auto během rozvodu, a aby nespadalo do sjm, tak ho vlastní ségra, která nemá ŘP.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: trtr
Datum: 18.01.15 11:47

Zdravím, klidně, třeba i kamion s návěsem.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.01.15 11:53

Ne nemůžeš.

Vlastnictví vozidla vyžaduje i povinnosti, takže s tímto by musel souhlasit soud. To samé platí např. u nemovitosti atd...

( Ano vlastnit auto může i kojenec, ale pouze na základě soudního rozhodnutí)

doplněno 18.01.15 13:53:

Tohle je 6 měsíců starej rozsudek nejvyššího soudu. To není pofiderní článek na autowebu, který je starý skoro 7let. Mezitím se změnilo spousty zákonů.

Právní názor vyslovený v tomto rozsudku je závazný. Je to tzv. judikát.

Za svým tvrzením si stojím. A teď mudruj. Najdeš novější rozsudek nejvyššího soudu, který toto ruší?

V právní teorii a soudní praxi jsou za neběžné majetkové záležitosti, které schválení soudu vyžadují, považovány uzavření dědické dohody, odmítnutí dědictví, nedovolání se neplatnosti závěti za nezletilého, nabytí či převod motorového vozidla (nikoli běžného jednostopého), nabytí nemovité věci, popř. jejího podílu nezletilým, uznání dluhu a postoupení pohledávky učiněná za nezletilého, prodej akcií v majetku nezletilého a nakládání se stavebním spořením nezletilého (srov. rozhodnutí uveřejněná ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek pod č. 59/1966, 67/1970, 46/1977, 31/1990, dále s. 96 - 98 příručky Řízení ve věcech práva rodinného před soudy prvního stupně, uveřejněné pod sp. zn. Cpj 228/1981 ve zvláštním čísle Bulletinu Nejvyššího soudu ČSR v r. 1981 a rovněž v databázi ASPI, rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 24. 1. 2012, sp. zn. 28 Cdo 4740/2010, jakož i Švestka, J., Spáčil, J., Škárová, M. a kol. Občanský zákoník I. § 1-459. Komentář. 2. vydání. Praha : C. H. Beck, 2009, s. 296 a násl.). Právní úkon přesahující rámec běžné záležitosti při nakládání s majetkem nezletilého dítěte, který za něho učinil zákonný zástupce, aniž byl schválen soudem ve smyslu § 28 obč. zák. není perfektní a nemůže vyvolat zamýšlené právní následky (srov. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 24. 11. 2011, sp. zn. 21 Cdo 1433/2011).

http://kraken.slv.cz/25Cdo424/2011

doplněno 18.01.15 16:24:

Možná jsem se nevyjádřil úplně jasně, ale motorové vozidlo na dítě přepsat(prodat či darovat) ty sám nemužeš.

Proto jsem odpověděl, že to nelze.

Ty můžeš (nebo někdo jiný) dát návrh na soud a ten buď darování či zakoupení vozidla dítětem schválí a nebo ne. Je ale možné, že nějaký registr vozidel nebude vyžadovat soudní rozhodnutí. Ale např. u nás ho 100% požadují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 18.01.15 12:53
avatar

Ale houbeles.

Auto může vlastnit kdokoli, a to bez ohledu na věk, rodinný stav, způsobilost k právním úkonům nebo vlastnictví řidičského oprávnění. Pro vlastnictví vozidla je důležitá pouze právní subjektivita člověka, která vzniká narozením, resp. jí má i počaté dítě, pokud se narodí živé (§7 odst. 1 občanského zákoníku). viz.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss®
Datum: 18.01.15 12:58

Každý může vlastnit majetek. Už nasciturus ..., zájmy dítěte zastupují zákonní zástupci. Jisté úkony schvaluje soud, tam učiňte dotaz.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 14:06

charoy. Řešil jsi to se svým insolvenčním správcem? Předpokládám, že máš schválené insolvenční splátky. V tom případě není nikde psáno, že si po dobu insolvence nesmíš pořídit auto.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.01.15 15:31
avatar

A proč jej nemůžete nechat psané na tchána a sami jen uzavřít povinné ručení?Nejjednodušší varianta!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 17:22
avatar

tak ať ho tchán rovnou daruje vnukovi,s barákama se to tak dělá,a nikdo vás nemůže podezírat,že jste správce obešli...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.