Vrácení peněz za auto

Od: Datum: 10.01.15 17:03 odpovědí: 23 změna: 12.01.15 11:27

Dobrý den,chci se zeptat před 4dny jsem prodal auto,v době kdy jsem auto prodával a kdy jsem ho vlastnil bylo v pořádku,normálně sem s nim jezdil,nyní mi kupující volal že auto má dle jeho mechanika závadu na motoru a chce vrátit peníze a dát mi auto zpět.Já sem ale o žádné vadě nevěděl,udajně je závada na motoru delší dobu,ale auto jezdilo v pořádku takže sem o závadě netušil nic.Auto je staré cca 18let takže je klidně možné že opravdu nějaká závada na motoru je,bohužel když sem vlastnil auto já,tak se neprojevila

Při prodeji si kupující auto prohlédl,projel se v něm a auto koupil,podepsal i smlouvu ve které stojí:

Kupující tímto prohlašuje, že byl podrobně seznámen s technickým stavem předmětného vozidla, jeho obsluhou, a že s ním byla provedena zkušební jízda. Se stavem vozidla, který odpovídá stáří a opotřebení vozidla, kupující souhlasí.

Co mam ted dělat?Má kupující nárok na vrácení peněz?Děkuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.15 17:20
avatar

Za skrytou vadu neodpovídáte . nemohl jste o ní vědět.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: k2
Datum: 10.01.15 17:58

Te je kravina.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.15 18:00

Navíc ve smlouvě máte "Se stavem vozidla, který odpovídá stáří a opotřebení vozidla, kupující souhlasí."A kupující to i podepsal ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 10.01.15 18:20

To je ošemetné, skrytá vada je od toho skrytá, že se na ni běžně nepřijde. Může se projevit jen při nějakém režimu provozu. A proto je povinnost upozornit na vady, o nichž se ví. Ovšem nepíšete jaká, jen obecně. Takže se podívejte na OZ o koupi věci. Kupujíci zcela správně oznámil vadu bez zbytečného odkladu...jakou? Co mu tak nabídnout, ať auto přiveze v původním stavu, že mu opravu zajistíte, ale, jde o podstatné porušení smlouvy? Auta se prodávají většinou až se kazí a kdo přizná všechny vady, i o kterých ví?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.15 18:28
avatar

Toto by zřejmě musel rozseknout soud,ale kupující by musel dokázat,že Vy jste závadu zatajil!pkd by toto prokázal,máte smůlu.

Nebo mu můžete sdělit,pkd trvá na zrušení KS,tak auto vrátí ve stavu v jakém přebíral,a na dobu po kterou jej měl,že si naúčtujete dle platných ceníků půjčoven půjčovné,o které se sníží vrácení kupní ceny!

Další -sdělte že jste v insolvenci-proto jste auto prodával na umoření části dluhu- a že mu budete vracet cca po padesáti krunách měsíčně,víc že nemůžete!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dawem
Datum: 10.01.15 18:41

Na vady o kterých sem věděl sem kupujícího upozornil,bohužel o vadě motoru sem nevědel po dobu co jsem auto měl normálně jezdilo a nijak se závada neprojevila,až ted mi kupující volal že mu něco rachotí v motoru,a že mu udajně jeho mechanik zdělil že se jedná o vadnou hlavu motoru.A jelikož se vada neprojevila když sem měl auto já,tak právě proto nechápu proč bych měl od něj brát auto zpět nebo mu platit servis,koupil 18let staré auto za 20 000,-Kč tak musí počítat stim že by třeba na něm mohlo něco odejít nebo se něco pokazit.Jinak počítám s tim že začne vyhrožovat soudem,kdyby opravdu do soudního procesu šel,jak to vlastně je?Když by soud dal za pravdu kupujícímu kdo hradí soudní poplatky?

Od: mate59
Datum: 10.01.15 18:47

Když dá soud za pravdu kupujícímu, platíte celé náklady soudního rizeni + jeho náklady na právníka vy.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dawem
Datum: 10.01.15 18:55

Tak potom nechápu k čemu je kupní smlouva dobrá,kupující podepíše že souhlasí s technickým stavem vozu,vůz si prohlídne,projede se vněm, souhlasí se stavem vozidla,má možnost si vozidlo nechat prohlídnou mechanikem který by třeba i na závadu přišel,a tak by jsme se mohli vyhnout těmto problémům,neučiní tak a pak když se stim něco stane tak po vás chce peníze zpět nebo vás hodlá tahat po soudech.

Od: k2
Datum: 10.01.15 18:59

Ale vzdyt nikdo netvrdi, ze soud by dal za pravdu kupujicimu. Uprimne receno sam bych se tomu u takto stareho auta a v teto cenove relaci divil (za predpokladu, ze by vubec k nejakemu soudu doslo).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.15 22:58
avatar

Mate ,onen soud by musel prokázat,že prodavající o této vadě věděl a zatajil ji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ertl
Datum: 10.01.15 18:51
S autem za 20 000 nikdo k soudu nepujde.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: dawem
Datum: 10.01.15 18:57

Tim bych si třeba nebyl uplně jistej,můžou se najít lidi kteří půjdou k soudu i kvůli měnší částce.

Datum: 10.01.15 19:16

Většina soudních sporů je do 20tis Kč. Proč si myslíš, že nikdo k soudu nepůjde?

doplněno 10.01.15 19:28:

Já se soudím i o 500Kč.

Když si myslím, že jsem v právu, tak nevím, proč bych měl couvat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moona
Datum: 10.01.15 19:22

Ty bys do toho šel?Auto za 20tis 20let staré,navíc závada která je v motoru,tedy závada u které ti někdo těžko prokáže že si o ní věděl,navíc by tě soudní poplatky stály víc než celý auto si myslim

Datum: 10.01.15 18:57

Stále se opakující lež, že prodávající musí o vadě vědět.

Takže mi chceš říci, že když koupím jeden den auto, které bude dle kupní smlouvy OK a uvídím ho jen zdálky a druhý den ho prodám dál, tak za případné vady vůbec neručím, když jsem ho vlastně vůbec skoro neviděl a tedy o žádných vadě nemohu vědět?

To by byl skvělý návod pro podvodníky. *frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.15 23:30
avatar

já bych pánovi řek že mu žádný peníze nedám a víc bych se snim nebavil z praxe vim že pokud mu ty peníze nedáš sám dobrovolně tak neni síla která by je z tebe dostala :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dawem
Datum: 10.01.15 23:38

Udělám to tak no,chápu že pro něj je to třeba nepříjemný že koupí auto a hned do něj musí investovat ale to je hold nevýhoda když kupuje ojetý auto a navíc téměř 20let starý,a ještě vyhrožuje soudama,já sem taky ted koupil ojetý auto a plno věcí sem na něm musel vyměnit ale nikdy by mě nenapadlo volat majiteli a vyhrožovat mu že se snim budu soudit.

Od: jirkajirku
Datum: 11.01.15 01:00

Ten jeho automechanik je jeho kámoš. Taky je možný, že to ten mechanik trochu přehání, aby se ukázal, jak je pro svýho kámoše užitečný.Zvedne si u něj kredit, bude mu jako mechanikovi více věřit. Hodně lidí si takto "přihřívá polívčičku" na úkor druhých.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirkajirku
Datum: 11.01.15 00:48

A co přesně je s tou hlavou motoru? Na starých Feldách taky třeba rachtá rozvodový řetěz, že už je opotřebený, takže to vydává ten zvuk, ale nebrání to provozu.

Jemu to auto přestalo jet, nebo to dělá jen ten zvuk?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: dawem
Datum: 11.01.15 01:21

Ne normálně to prej jede

Od: jirkajirku
Datum: 11.01.15 12:32

Podle mě se chce mechanik vytáhnout, je to častý, psychologická hra mechnika. Až totiž bude chtít prodat auto od tebe ten kupující, tak příště poprosí toho mechanika, ať mu nějaké auto vybere on.

Mechanik někde něco sežene, třeba za 20 tisíc, tomu borci to prodá za 35 tisíc s tím, že tam hodně věcí už vyměnil a že je to v pohodě a že to pro něj udělal vlastně rád!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fgjf
Datum: 11.01.15 12:33

Berte taky v úvahu to, že může lhát a snaží se z vás jen vyrazit slevu. Nebo že by vám (pokud byste přistoupil na zrušení kupní smlouvy) vrátil jiný motor - že by to auto přemontval a vrátil tam jiné součástky.

Jinak to příště chce asi lepší smlouvu - já když prodávala (ještě starší) auto, tak jsem tam psala něco jako že vzhledem ke stáří auta bere kupující na vědomí, že všechny součásti jsou opotřebené a že je možné, že bude nutná výměna kterékoli z nich ihned po zakoupení. A že se se stavem vozidla důkladně seznámil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 12.01.15 11:27

Pokud ho vrátí ve stavu jako ho převzal (tj. v bezvadném plně funkčním) a zaplatí nájem za dobu kterou ho měl tak bych ho zpátky klidně vzal. Jinak ne - mohlo jít o běžné opotřebení, závadu způsobenou špatným používáním nebo klidně mohl vyměnit funkční díly za vadné a teď vám to s úsměvem vrátit... U 18 let starého auta se závady dají čekat a jsou normální = poslal bych ho do háje.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.