Zaruka za prodany auto a stoji a lezi

Od: Datum: 10.01.15 09:28 odpovědí: 13 změna: 11.01.15 09:58
Dobry den,
Mam dotaz, jak je to se zarukou na jety automobil, kdyz je ve smlouve dovetek: Kupujici prebira vec do sveho vlastnictvi tak jak stoji a lezi.
Muzu se po prodavajicim domahat nejake nahrady za vady?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ewe*
Datum: 10.01.15 09:58

Nemůžete.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.01.15 10:02

Možná je-li to skrytá vada, tak ano

Ohodnoceno: 2x

Od: dpw
Datum: 10.01.15 10:04

Tazatel má smůlu. Skyryté vady s tím nemají co dělat.

Od: geox®
Datum: 10.01.15 10:05

Obavam se že je to formulka umožňující se vyvlíknout ze všech vad a šance na vymáhání s úspěchem mizivé...

Datum: 10.01.15 10:19

bambula - píše to dobře

Prodejci (převodci, zcizitelé) se někdy snaží vyvázat z odpovědnosti za vady prodané věci a činí tak tím, že do kupní smlouvy uvedou nenápadné prohlášení slovy, že věc se prodává, jak stojí a leží. Domnívají se, a s nimi pak i kupující (nabyvatelé), že tím je vyloučena odpovědnost za vady prodané věci, ale není to pravda.

Podle ust. § 501 dosavadního občanského zákoníku totiž platilo, že přenechá-li se věc, jak stojí a leží, neodpovídá zcizitel za její vady, ledaže věc nemá vlastnost, o níž zcizitel prohlásil, že ji má, nebo kterou si nabyvatel výslovně vymínil. Podobně stanoví i nový občanský zákoník, když ve svém ust. § 1918 říká, že přenechá-li se věc jak stojí a leží (a rovnou v závorce upřesňuje – úhrnkem), jdou její vady k tíži nabyvatele.

To neplatí, nemá-li věc vlastnost, o níž prodávjící prohlásil, že ji má, nebo již si nabyvatel vymínil.

doplněno 10.01.15 10:31:

dpw - pár rozhodnutí soudů již tuto formulku JSAL nebrala vůbec v potaz - stačí pohledat .

Ohodnoceno: 1x

Od: dpw
Datum: 10.01.15 10:25

Layborre, nemáte pravdu, vykládáte to po svém. Tazatel má smůlu.

Datum: 10.01.15 13:09
Jeste jsem zapomněl napsat, ze jsem v smlouve take podepsal, ze ja jako kupujici prohlasuji, ze je mi stav veci znám..
Tak ted nevim, jestli nejaky narok na zaruku mam nebo ne.
Datum: 10.01.15 13:35

Teoreticky máte záruku na skryté vady,ale její uplatnění je trošku mimo.Díky našemu soudnictví je to velmi velký problém-auto již bude prošlé hutěmi a Vy se ještě budete soudit neboť bez soudu neuspějete vůbec!

U mne se podobná věc táhla přes půl roku bez soudu!je to ale hooodně složité a dlouhé jen nešlo o technickou ale evidenční závadu-padělané VIN a servaný štítek typu motoru .takže pkd chcete podrobnosti pat SZ

Od: k2
Datum: 10.01.15 13:41

A co je to vlastne (konkretne) za (za)vady, auto, rok vyroby, najeto a cena?

Datum: 10.01.15 10:30

Dovolím si vypůjčit, abych to nemusel psát znovu celé.

Jde o ustanovení, které představuje zvláštní úpravu smluvní odpovědnosti za vady k věcem, které jsou ve smlouvě vymezeny úhrnně, tedy bez rozlišení věcí určených individuálně či druhově a bez ohledu na jejich jakost, množství a váhu ("jak stojí a leží"), s nimiž se nakládá jako s celkem. Předmět smlouvy je v takovém případě vymezen nikoli údajem o jednotlivých konkrétních věcech, nýbrž za použití jiných údajů, např. uvedením místa, kde se nacházejí, a z povahy smlouvy vyplývá, že za vady tímto způsobem přenechaných věcí se neodpovídá. V praxi může jít např. o soubor věcí – zboží v určitém skladu.

Pokuď tedy vozidlo nebylo prodáváno úhrnkem, tedy např. při prodeji statku stálo zaparkované ve stodole, tak je takové ustanovení neplatné.

doplněno 11.01.15 10:01:

Pokuď u auta co má najeto 150tis km odejde katalyzátor, tak je to běžné opotřebení a nejedná se o vadu, díky které by jsi se mohl domáhat nějaké náhrady od prodávajícího.

Bacha na ten servis. Na slovo "asi" jsem přímo alergický.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.01.15 09:45
Je to fabia II 1.2 htp z roku 2006 a dal jsem za ni 70tis., naj 150tis. Je rozsvitila se tam zavada motoru, v servisu mi rekli, ze to je asi katalozator..
Od: k2
Datum: 11.01.15 09:58

Tento motor je sam o sobe jeden velky problem, coz je vseobecne zname. Predstava, ze byste cokoliv na tomto motoru u ojetiny uspesne vyreklamoval je zcela mimo. Budte rad, ze je to (zatim) jen katalyzator.

Od: buss®
Datum: 10.01.15 13:54

Vizte OZ, § 1918.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.