Ztráta SPZ o víkendu

Od: Datum: 03.01.15 09:07 odpovědí: 32 změna: 05.01.15 11:21

Dobrý den,

Včera večer se mi podařilo cestou ztratit SPZ (pravděpodobně jí někdo ukradl ze stojícího auta před mým barákem). všiml jsem si toho dnes ráno když jsem přišel k autu že pojedu pryč. Rozhodl jsem se jít na policii nahlásit ukradenou spz, abych předešel situaci, kdy tuto mojí ztracenou SPZ někdo nějak zneužije. Policista mi v 6h ráno řekl, že to už nedělají, že od toho je magistrát ať se obrátím na ně. No a ted jsem v situaci kdy nemohu jezdit, protože nemám přední SPZ, na magistrátu mají samozřejmě zavřeno o víkendech a já si nevím rady co teď... co když tu mojí SPZ skutečně někdo zneužije? Jak mohu jezdit autem bez SPZ, co mám dělat? platím drahé povinné ručení a nemohu jezdit. To mi přijde jako špatný systém. neudělal jsem nic špatně a jezdit nemohu a policie mi ani nenapíše protokol o tom, že se jednalo o krádež SPZ. Poraďte co teď mám dělat?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.01.15 09:22

Nezoufejte - tedy, 1) Policista si hrubým způsobem nesplnil svou povinnost ( pokud jste hlásil skutek na Policii ČR) a nepřijal oznámení o přestupku od oznamujicího občana - máte možnost si na jednání policisty stěžovat.. to oznámení na magistrát, to je až věc následná.. 2) Vyrobte si z kartonového papíru novou SPZ, číslo si tam napište velkými písmeny pokud možno silným černým lihovým popisovačem a "novou" značku si dejte vpravo na přístrojovou desku před čelní sklo a zafixujte ji. V nejbižším termínu si dojděte na ten magistrát... - toto je běžné řešení..

To nepřijetí oznámení bych tak nenechal, už 2 dny mohla být vaše RZ vyhlášena v pátrání, nehledě na to, že s touto vaší RZ , mohl být v okolí spáchání trestný čin. Pochopitelně tím nezatracuji také možnost, že jste mohl RZ cestou ztratit..

doplněno 03.01.15 09:42:

No víte, ztráty SPZ (RZ) jsou na denním pořádku, víte sám, jak tam RZ drží, pokud si skutečně nejste jistý odcizením, tak bych to fakt neřešil a vyrobil bych si novou RZ jak popisuji výše. Pak je tady druhá možnost, která se vám bude určitě zamlouvat, a to ta, že jsou dnes výrobci, kteří vám RZ vyrobí na objednávku¨, nevím však kdo a kde to je, někdo určitě snad poradí..

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.01.15 09:24

popravdě nevím jestli jsem jí ztratil nebo mi jí někdo ukradl. Každopádně policista VÝSLOVNĚ ODMÍTL COKOLI SEPSAT. byl ospalý, nepříjemný a dost arogantní. Prakticky ho toto oznámení absolutně nezajímalo.

doplněno 03.01.15 09:26:

co mě mrzí víc, tak moje spz 8A38843 už nebude moje :( dostanu prý jinou za 400kč :( takže to bude nějaká SPZ, kterou bych nerad. Tahle SPZ se dobře pamatuje totiž. Navíc jsem naivně dal pátrání po mojí spz i sem: http://www.ztracenespz.cz/ ale naději tomu nedávám

Od: fjj
Datum: 03.01.15 09:44
Hlavne neverte tonu, ze si staci naskrabat RZ na kus kartonu a dat za sklo. Teda pokud nechcete jezdit pul roku sockou.
http://www.povinne-ruceni-lev…ata-poznavaci-znacky-spz.html
Zasel bych znova za organem, at sepise kradez, resp treba i zavolal 158. A jlavne nikam do vymeny za nove nejezdil.
Ohodnoceno: 4x

Datum: 03.01.15 09:50

krádeží si jistý nejsem. nejsem si však jistý ani ztrátou, ale je fakt, že ty značky v těch rámečkách moc nedrží. hlavně zimou ten plast zkřehne a postupně se rozláme. Mít nějakou starou vránu, tak tu značku provrtám skrz a prošroubuju, ale takto si BMW nehodlám níčit

Od: fjju
Datum: 03.01.15 09:56
Tak vzdycky se da rict, ze vam ji asi nekdo ukradl, ze tam vcera jeste byla a mate jistotu. A nebudete muset treba vysvetlovat, ze jste opravdu od te benzinky bez placeni neujel... Ja tenkrat dokonce videl, jak mi ji ukradli, tak jsem to mel jednoduchy

Datum: 03.01.15 14:29

Pane Jiří-to je právě problém,proč Vás onen policajt poslal někam.Měl jste hlásit odcizení ,ne ztrátu,pak by musel konat! Pane Sanyo-neví kde a jak patří ztráty RZ mezi běžné,ale už několik let mám SPZ a RZ jen zacvaklou v rámečku a drží stejně jako by byla šroubovaná,ani náznak,že by mohla vybracemi od kola vypadnout!

Ohodnoceno: 0x

Od: hujertur
Datum: 03.01.15 18:39

A jak Vám drží podložka pod SPZ na tom BMW? Na lepidlo? Stačí použít ty samé otvory a delší samořezné šrouby. Na hlavičky se v každém dobrém spojováku prodávají bílé plastové krytky.

Datum: 03.01.15 09:49
Sanyo, proč radíte nesmysly? Doufám, že to je jen vaše hloupost a ne záměr, jak z tazatele udělat hlupáka!
Policista postupoval správně - ztrátu musite nahlásit na městský úřad.Pokud se jedná o krádež, pak je to jiná! Jimak ani s protokolem od Policie nemůžete bez Rz jezdit, pokud nechcete riskovat odebrání Řp.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.01.15 13:44

danys - přete se o ničem a zřejmě jste buď učená, nebo vyučená, možná už zaučená.. Já mu žádné nesmysly neradím, to spíš vy, jste na to hůře. Protože neznám přestou citaci podstaty oznámení tazatele, zeptám se vás - jako chytré , nebo snad nejchytřejší, horákyně - tazatel oznámí na PČR krádež přední SPZ ( těchto případů je spoustu..) , podotýkám, že z pohledu tazatele, by se jednalo o jasnou prokazatelnou krádež.., dál to nebudu rozebírat, a on dojde toto oznámit . Co udělá policista nebo policistka s nickem danys, když dostane toto oznámení na PČR? A teď se snažte..., uvidím, co vymyslíte..! Zatím jste téměř každého poslal či poslala do... ( víte kam..)! Pak si můžeme všichni popovídat..

Od: rv
Datum: 03.01.15 09:53

Škoda, že jste šel na policii, ale třeba si vás nezaznamenali. Pokud víte, že nemáte registrační značku, nesmíte nikam jet - a tedy ani pro novou značku. Pokud musíte jet autem, tak žádnou náhradu nedávejte - jen upozorníte na to, že o ztrátě víte, ale jeďte bez značky a pokud vás zastaví, tak tvrďte, že asi ulítla za jízdy.

Datum: 03.01.15 09:54

s autem jsem nikam nejel a bez značky ani nikam nepojedu. nechci riskovat odebrání řp.

doplněno 03.01.15 09:55:

spíš se bojím toho, aby tu značku někdo nenašel nebo skutečně ji někdo neukradl a nespáchal s ní nějaký zločin.

Datum: 03.01.15 10:15

Za ztrátu RZ Vám odebrání ŘP nehrozí.Hrozí jen, že si někdo tu značku namontuje na svůj vůz,natankuje a ujede bez placení.Potom budete mít problém s vysvětlováním.Stalo se mi,že mi někdo chtěl značku ukrást,jenže byla přišroubována vruty.Protože ty vruty nedostal ven,značku zahodil.a nálezce ji odevzdal na Policii,kde po mě chránič a pomahač chtěl 800Kč.Tak jsem se s ním pohádal a po vyhrůžce,že to poženu vejš,mi nakonec značku vydal.Od té doby mám značky připevněny šroubky a krádež ani ztráta mi nehrozí.

Datum: 03.01.15 11:01
Jirko, píšete nesmysly! Značku nemate a je jedno proč! Automaticky lze ve správnim řízeni odebrat Řp!

Od: fjjuu
Datum: 03.01.15 11:45
Ma pravdu, za samotnou ztratu rz mu nikdo rp nesebere. Ale nesmi s autem nikam jet

Datum: 03.01.15 10:27

Je rozdíl mezi postupem stanoveným § 7 e z.č. 56/2001 Sb. ohledně oznámení ztráty, zničení nebo odcizení SPZ a případným trestným činem "Poškozování cizí věci dle §228 tr.zák.". Jedna věc je, že ztrátu nebo odcizení registrační značky (SPZ) vlastník či provozovatel vozidla skutečně hlásí na obci, druhá věc je, že odcizením SPZ mohlo dojít ke spáchání trestného činu, nikoliv krádeže, ale případného poškození cizí věci. Záleží na okolnostech, které je policie povinna prošetřit. Tudíž, nenechat se odbýt, znovu dojít na policii a trvat na to, že jdete nahlásit podezření ze spáchání TČ Poškozování cizí věci, konkrétně osobního vozidla, atd. Ono se ve výsledku o TČ pravděpodobně jednat nebude, to by totiž k odstranění SPZ musely přibýt další šrámy či jiné viditelné znaky poškození auta, nicméně, pro Vás je důležité, že oznámení ohledně odcizení (zmizení) SPZ bude uloženo na Policii a Vy budete mít důkaz v případě, že by zcizenou SPZ umístěnou na jiném autě došlo ke spáchání trestného činu, což je účel Vašeho postupu.

§ 7e

(1) Ztrátu, zničení nebo odcizení tabulky s přidělenou registrační značkou je vlastník nebo provozovatel silničního vozidla povinen neprodleně oznámit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností.

(2) Pokud bylo k silničnímu vozidlu vydáno více tabulek s přidělenou registrační značkou, odevzdá vlastník nebo provozovatel silničního vozidla tabulky, které nebyly ztraceny, zničeny nebo odcizeny, spolu s oznámením podle odstavce 1.

(3) Obecní úřad obce s rozšířenou působností na základě oznámení podle odstavce 1 přidělí silničnímu vozidlu novou registrační značku a vydá tabulky s touto značkou; je-li současně s oznámením podána žádost o přidělení registrační značky na přání, postupuje podle § 7b.

(4) Prováděcí právní předpis stanoví vzor oznámení podle odstavce 1.

§ 228 z.č.40/2009 Sb.,

Poškození cizí věci

(1) Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

(2) Stejně bude potrestán, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 na věci svědka, znalce nebo tlumočníka pro výkon jejich povinnosti,

b) spáchá-li takový čin na věci jiného pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání,

c) spáchá-li takový čin na věci, která požívá ochrany podle jiného právního předpisu, nebo

d) způsobí-li takovým činem značnou škodu.

(4) Odnětím svobody na dvě léta až šest let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu.

Ohodnoceno: 5x

Datum: 03.01.15 11:04
Kopírovat umíte, ale nesmysly! Ztrátu, poškozeni hlaste na městském úřadě, odcizení na policii.

Datum: 03.01.15 19:53

aaela, opět výborně.

danys, kdo kopíruje nesmysly a jaké?

Od: jno
Datum: 03.01.15 14:01

Zavolejte na 158 a tam sdělte, že policie domítla převzít vaše oznámení o možní krádeži RZ. Víte, na PČR to dělají.

Datum: 03.01.15 14:27

Ale no tak,vždyť 158 je tísňová linka ne linka na hlášení banalit! Pkd by pan Stránský přímo na služebně nahlásil krádež RZ a trval na tom,tak by daný příslušník MUSEL jednat,ale díky tomu nejasnému,ztratila se RZ?!-toto se dělá ,viz odpovědi výše!

doplněno 03.01.15 15:48:

Pkd bude volat byť i krádež RZ na 158-je to od volajícího přestupek!Nehrozí tam nebezpečí zprodlení a může být pokutován (teoreticky) za zneužití!

doplněno 03.01.15 16:02:

Linka 158 je tísňová a ne naběžná volání občanů,na to má policie normální linky! a služebny v každém okresním městě!

Od: jno
Datum: 03.01.15 14:32

Pokud byla značka ukradena, není to banalita. Pokud se služebna PČR odmítla zabývat tímto oznámením, je správné se obrátit na linku 158.

Od: jasanek07
Datum: 03.01.15 18:14

Tak to taky není tak úplně pravda. Je to asi dva roky co se mi taky ztratila RZ, konkrétně přední. Přišel jsem na to až druhý den, když mě v práci upozornili, že mi chybí RZ (všimli už první den). Tak jsem okamžitě zavolal na 158 a oznámil, protože jsem měl ztrach ze zneužití. Jenže tam mě jednoduše odbyli s tím, že krádež je třeba hlásit na služebně, protože ohláška po telefonu se nepočítá.

Datum: 03.01.15 19:58

Mícháte hrušky a jablka. On na lince 158 nebude oznamovat krádež, nýbrž nekonání příslušníka policie.

Datum: 03.01.15 15:59

diesel, diesel - to jste vzal kde, takovou blbost - to jste nezvládl, opravdu NE - pokutovan za to, že občan volán na linku 158?Jako by jste třeba i nevěděl, že bývalá okresní ředitelství policie byla zrušena, práci okresních operačních důstojníků převzaly kraje, které vyřizují kde-co... To jako komu má volat občan třeba v noci v cizím městě? Vždy se občan dovolá na kraj..Od toho linky byly a jsou.. Raději to dementujte..

Datum: 03.01.15 17:43

Jen pro upřesnění ohledně"krádeže" registrační značky: To, že někdo odcizil SPZ, neznamená, že se dopustil trestného činu krádeže, hodnota SPZ nedosahuje částky 5.000,-Kč (ledaže by SPZ byla umístěna v autě, potom hodnota odcizené věci nerozhoduje). Pouze, pokud by zloděj v souvislosti s odcizením SPZ poničil i vozidlo, na němž byla SPZ umístěna, mohlo by se jednat o tr.čin poškozování cizí věci. Smyslem dotazu je ale něco jiného: tazatel neví, zda vůbec byla SPZ ukradena nebo ji ztratil, nicméně, je důležité, aby její případné odcizení bylo zaznamenáno i na policií a on měl od policie doklad o tom, že odcizení SPZ nahlásil. Je to důležité z mnoha praktických důvodů. Proto doporučuji: nenechat se odbýt, zajít znovu na policii, nahlásit podezření ze spáchání tr.činu poškození cizí věci, pokud by se policie tázala, zda tam jsou stopy po násilí, nechť uvede, že v tuto chvíli netuší, ať důkazy zajistí policie ohledáním samotného vozidla. Řesí se praktická stránka věci. Policie vůz zběžně ohledá, případ pravděpodobně odloží, nicméně tazatel bude mít v ruce papír, že toho a toho dne nahlásil na policii odcizení SPZ. Pokud by někdo ten den nebo později spáchal autem, na němž bude umístěna ztracená SPZ trestný čin, bude mít tazatel IHNED doklad o tom, že není oním prvním podezřelým.

Datum: 03.01.15 20:00

Dobrý den,

zde je tolika nepravd uvedených, že se mi chce plakat nad znalostmi řidičů.

1) pan tazatel neví, zda byla značka ukradena, či jí ztratil.

2) tazatel každopádně dobře ví, že vozidlo nesmí použít bez přední značky (v žádném případě nemalovat značku jinou)

3) špatný systém to není, páč dříve se zneužívalo (využívalo) beztrestné demontování, zakrytí značek.

4) na policii bych se nenechal odbýt bez zápisu o ztátě.

5) do pondělí vydržíte (musíte), případný podvod s odcizenou značkou lehce doložíte...

6) doporučuji přečíst každému radu od @aaella Datum: dnes 10:27, vynikající

Datum: 03.01.15 21:20

Na všechny auta značku šroubuju. A ještě šroubem s podivnou hlavou. Auto je věc a nestojím o to někde běhat či větší prů...

Datum: 03.01.15 21:40

Ahoj. Jestlipak přátelé pamatujete, jak bývalý ministr od Veverek, skřehotavý Bárta, po té, co ztratil přední SPZ na svém červeném bouráku a po té si tam nalepil malou, novou, papírovou, pod izolepu? Pak nemohl jezdit, dostal 15 tisíc pokutu a vozili ho jako medvěda. Auto měl z obou stran označené a stejně si ho vychutnali. Nebo chtěl být příkladem svým i ostatním voličům?

Datum: 03.01.15 21:44

Tak ztratil nebo ukradl? To je dost podstatný rozdíl. Každopádně 400,-Kč značky a 50,-Kč novej ORV, ty vydávají na magistrátu.

Datum: 03.01.15 22:27
Jde o to, že borec hlásí ztrátu na policii a pak kouká jak datel. Musí se jednat o krádež RZ, pak to řešit budou- jako přestupek..

Datum: 03.01.15 23:16

Hlásil jsem KRÁDEŽ nikoli ztrátu. Krádež jsem hlásil z toho důvodu, kdyby někdo s touto značkou odjel například od stanice abych měl alespoň nějaký argument. Policista však nechtěl nic o SPZ slyšet

Od: asd*
Datum: 05.01.15 11:21

Krádež sepsat musí. Pokud příště odmítne - zapněte ideálně kameru, řekněte "jednání zaznamenávám", čas, číslo policisty, místo a krádež oznamte znova. Uvidíte že začne konat ;) Když ne, tak máte důkaz a můžete to řešit s jeho nadřízenými.

PS vrtal bych klidně i do BMW, beztak to pod značkou není vidět a autu to nevadí. Lepší než značku ztratit a mít problémy...

Od: jyri®
Datum: 04.01.15 00:11

hele též sem jí ztratil nedávno stejná situace přední spz tak sem ji vyrobil v pc v malování jen tak na oko na rychlo vytiskl jí na fotopapír ten pak přilepil na plech a dal to do spz jak na schvál mě chytli policajti obcházeli auto ale spz si nevsimli

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.