Opravdu proniká prachi přes vzduchový filtr?

Od: Datum: 01.01.15 18:20 odpovědí: 6 změna: 02.01.15 09:55

Ahoj, cituji z článku:

"Velkým problémem je životnost motoru z hlediska údržby. V naší krásné zemi se extrémně práší a prach zanáší mimo jiné i vzduchový filtr motoru. Běžný servisní interval pro jeho výměnu je 30 000 km, u některých typů až 60 000 km. Samozřejmě závisí i na lokalitě, kde je auto převážně provozováno, podle nás je ale ideální výměna vzduchového filtru po 10, maximálně 15 000 km. Drobné pevné částice totiž časem pronikají skrz filtr a dostávají se do oleje. S ním potom tvoří vynikající brusné medium, které se dostane mezi všechny třecí plochy Vašeho motoru. S tím souvisí také intervaly výměny motorového oleje. Čím déle byť super kvalitnější oleje v motoru necháte, tím více brusiva se do něj dostane a tím déle a kvalitněji snižujete životnost svého motoru. Doporučujeme (pokud Vám na motoru skutečně záleží) jeho výměnu společně se vzduchovým filtrem, tedy po 10 až 15 000 km"

mám dvě otázky:

1)opravdu dokáže prach pronikat více a více se zvyšujícím se stářím filtru do spalovacího prostoru motoru?

2)opravdu tyto částečky prachu v oleji nejsou zachyceny olejovým filtrem?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.01.15 18:31
avatar

Každý filtr má své možnosti-pokud jsou překročeny,pak neplní svou funkci.Pkd tyto částečky projdou vzduchovým ftrem,pak zajisté i olejovým.Nehodlám zkomat do jaké míry má schopnost ten který ftr,ale pokud by je stářím a provozem neztrácel-nemusel by se měnit!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hans*
Datum: 01.01.15 20:42

Toto je zajímavý dotaz od jindry, jsem zvědav na odpovědi zkušených borců...

 
Datum: 01.01.15 21:00

Já myslím, že filtrační schopnost filtru je dána při jeho výrobě. Určitou velikost nečistot zachytí, menší propustí. Tato vlastnost se u filtru během provozu nemění. Filtr se znehodnocuje tím, že se zanese nečistotami a tím se zvýší jeho odpor. U vzduchového filtru se sníží výkon motoru, u olejového se zhorší mazání motoru. Proto mívají olejové filtry přetlakový ventil, který propustí olej mimo filtr, když je filtr nadměrně zanesený. Tím se zajistí mazání motoru, byť nefiltrovaným olejem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: we
Datum: 01.01.15 21:35

1 - ano, 2 částečně se zachytme a část se stane součástí oleje

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.15 00:42

Vzduch prochází sáním do spalovacího prostoru (nad pístem ve válci) a zase ven výfukem.

Olej koluje z vany do čerpadla, talkového kanálu, filtru a dále do součástek (klika, písty, rozvody,vačka,ventily,...).

K přímému styku tedy vzduchu s olejem nedochází. Nad pístem je případný prach a pod pístem a v místě styku pístu s válcem je olej (zespodu se rozstřikuje). Na válci zůstává tenký film a na ten se prach nachytá. vytvoří ono brusivo a přes pístní kroužky horko těžko teprve pronikne do olejového kanálu a tam je případně zachyceno olejovým filtrem, ale to už je pozdě, když do válce vydrbe to brusivo.

Vzduchové filtry zvláště levné AQ,VIKA,Filtron,... s tvrdou papírovou vložkou se velmi rychle zanesou a často po čase používání i přestanou těsnit (gumový okraj) nebo se zbortí. Zbortit se mírně mohou i vlivem podtlaku v sání, kdy je filtr ucpán a podtlak v sání se snaží vzduch natáhnout.

Mimo to, zvyšuje to spotřebu, takže proč polemizovat nad koupí značek MANN,Champion a měnit to s olejem co rok nebo 15 000km? Buď to lidi zaplatíte na spotřebě a nebo při pravidelné výměně. Platíte tak či tak, akorát při zanedbání ničíte motory.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.15 09:55

Já bych řekl, že problém neni v drobných pronikajících částicích, ale v omezení průtoku vzduchu v ucpaném filtru. Logicky bych totiž soudil, že naopak čím ucpanější filtr je, tím větší bude mít schopnost zadržovat menší a menší částice.

Ale to si"hansi" s "jindrou84" můžete probrat osobně, když už píšete z jedné adresy. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.