Jak funguje tento způsob vyproštění vozu?

Od: Datum: 31.12.14 00:21 odpovědí: 17 změna: 16.01.15 09:24

Jak funguje tento způsob vyproštění vozu? V čem to lano vlastně pomůže?

http://www.wikihow.com/Pull-a-Vehicle-with-a-Rope

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 31.12.14 01:01

Ptákovina! Na co ten ovazek kolem stromu? Jak pomůže? Sedí někdo v autě, nebo ten človíček táhne auto sám? Proč netlačí? Smysl by to mělo, kdyby tam byla kladka 1 : n. Sám jsem si kdysik tahal auto, ale s pomocí lana a páky. Použít mozek.

Ohodnoceno: 0x

Od: kron
Datum: 31.12.14 14:00

bussi souhlas, je to ptákovina. Spíš mi to navozuje že táhne jak auto tak i strom :) a jak jsem koukal na ty ostatní rady.. ta oprava autolana?

Ohodnoceno: 1x

Od: miro®
Datum: 13.01.15 12:05

Funguje takto:

Datum: 31.12.14 01:31

základ je, že lano musí být dokonale napnuté a upevněné k pevnému předmětu. Lano se nesmí tahem prodlužovat. Pak si stačí představit rozklad sil při malé výchylce lana. Je jasné, že při malé výchylce způsobené poměrně malou silou vznikne v laně několikanásobně větší tahová síla. Působit to bude v malém rozsahu a vozidlo bude vyprošťováno po malých kouscích. Je nutno po popojetí auta v řádech centimetrů lano znovu napnout a postup podle potřeby opakovat.

Na těch obrázcích to vypadá, že maník to auto táhne, ale on působí svou silou na prohnutí tažného lana. Stejného účinku by dosáhl, kdyby na lano stoupl. Pak by jen využil své hmotnosti a nemusel vyvozobat žádnou tažnou sílu.

doplněno 31.12.14 01:39:

A jak tak na to teď znovu koukám, tak to mají vychytané. Lano je sesmyškované, takže maník popotáhne, auto popojede, on přes smyčku napne lano a zase popotáhne, Pokud bude lano dobře ve smyčkách klouzat nebo by se použili nějaká ocelová oka, bylo by to účinnější.

doplněno 13.01.15 16:08:

To miro: Ale to jsi pochopil úplně špatně. S kladkou to nemá nic společného. Je to vlastně lano na obou koncích pevně uchycené, zatížené uprostřed radiální silou. Síla v laně pak není 2x ale několikanásobně větší. Finta je v tom, že stačí lano a není potřeba kladka. To by pak mohli rovnou použít naviják.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 31.12.14 15:08
Souhlas, funguje to. Ale chce to tahnout stridave na obe strany.

Od: jdukolem
Datum: 13.01.15 19:04

Fyzika základní školy - rozklad sil

Od: moli
Datum: 14.01.15 18:43
ještě by to chtělo někoho kdo ten rozklad sil namaluje, podle mě to nefunguje

Datum: 15.01.15 09:35
díky za reakci, můžete to vysvětlit?
kde se bere gravitační síla Fg?
kde je auto?
kde je strom?
jak působí tah člověka?

Od: asd*
Datum: 15.01.15 12:07

V tomhle případě Fg je tah člověka a špagát je mezi autem a stromem = na auto působí síla F1, na strom F2. Nejde o kladku ta funguje jinak.

Čím menší úhel alfa, tím větší převod = s delším napnutým a málo pružným lanem jde snadno dosáhnout tahu pár set kilo a klidně i přes tunu. Tím autem snadno hnete o pár centimetrů, pak dotáhnete lano a opakujete... Ty smyčky jsou na to posouvání lana aby se nemuselo pořád převazovat...

Datum: 15.01.15 15:29
díky asd, už to chápu. Vpodstatě je v malém úhlu délka pohybu Fg 2x větší než délka F1 = převod. (chvíli to trvalo :))

Od: asd*
Datum: 15.01.15 15:31

nenech se zmást tím 2 alfa! Převod závisí na úhlu, asi to chápeš jako F1 = F2 = 2xFg ale tak to není.

Datum: 15.01.15 16:00
F2 si nevšímám,sice matematicky si to zdůvodnit neumím ale vyzkoušel jsem si to na modelu..

Od: jdukolem
Datum: 15.01.15 20:33

Datum: 15.01.15 23:05
výborné stránky, děkuji za odkaz

Datum: 16.01.15 07:26

Pokud se domníváte, že kolega asd radí dobře, tak si zaslouží bod!

Hezký víkend..

Datum: 16.01.15 09:24

souhlasím, ale nemám možnost - asi registrace :(

doplněno 16.01.15 09:57:

bod by zasloužil i hujer123. Byl jsem registrován ale po havarii PC nemám heslo ani jméno a další registraci dělat nechci.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.