Zákaz stání a materiální aspekt přestupku

Od: Datum: 17.12.14 01:04 odpovědí: 9 změna: 18.12.14 06:48

1) Může si někdo zastavit v zákazu stání a tvrdit, že nikomu nezavazel a nenaplnil proto materiální povahu přestupku, pouze tu formální, a tudíž by za to neměl dostat pokutu?

2) Platí pro místo na fotografii zákaz stání?

Já se totiž nemůžu nesmát tomu, jak si někdo vykládá zákony po svém.

Spor je zde: http://www.zmizik.com/dalsi-dement-proskoluje-policii/

Obrázek zde:

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.12.14 01:09

pardon, první věta měla být: Může si někdo stát v zákazu stání a tvrdit...

Datum: 17.12.14 06:23

Značka je jednoznačná a Váš nějaký výklad o materiálním aspektu výklad zákona nezná. Pokud mám pochybnost,obrátil bych se na toho,kdo na tomto místě tuto značku schválil, tedy na dopravní odbor správního obecního /městského/ úřadu. To je má osobní zkušenost jinde s jinou nelogickou značkou,kdy se nakonec ukázalo,že ji dali dělníci jinak než měli. /lépe se jim dělala díra do země/.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.12.14 09:19

to není můj výklad, je to výklad člověka se kterým vedu spor

Od: k2
Datum: 17.12.14 09:29

nějaký výklad o materiálním aspektu výklad zákona nezná
Velice odvazne (a mylne) tvrzeni...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.12.14 08:04

Značka se vztahuje i na parkoviště v pozadí, že?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.12.14 08:15

Jak pro koho, inteligent, bordelář, šťoural, chytrák, hogo-fogo, majitel super konta a.t.d.

Datum: 17.12.14 16:51

1) Může si někdo zastavit v zákazu stání a tvrdit, že nikomu nezavazel a nenaplnil proto materiální povahu přestupku, pouze tu formální, a tudíž by za to neměl dostat pokutu?

Ano, každý si může tvrdit co se mu líbí a co chce. Materiální povahu přestupku stáním naplnil.

2) Platí pro místo na fotografii zákaz stání?
Ano, platí.

Datum: 17.12.14 23:35

Milane, z právního hlediska musí správní orgán skutečně posuzovat naplnění jednak formální a jednak hmotné (materiální) stránky přestupku. Obě podmínky musí být splněny.

Tak např. Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí o přestupku, který měl podle policisty spáchal řidič jedoucí na konci obce v extravilánu, kde nebyly podél silnice žádné budovy rychlostí vyšší než 50 km/hod. Důvod zrušení byl ten, že tabule označující konec obce byla umístěna příliš daleko od obydlené části, řidič tak nikoho neohrožoval ani nerušil a nebyla tak naplněna hmotná stránka daného přestupku.

V daném případě by musel správní orgán v odůvodnění svého rozhodnutí o přestupku uvést, z jakých důvodů zde byla značka zákazu stání umístěna, který zájem společnosti tím byl chráněn ( třeba to byl odstavný pruh pro hasiče a pod.) Pokud tam byla značka umístěna svévolně bez zřejmého důvodu a zde stojící vozidlo skutečně nikomu nepřekáží ani nevadí, tak ta hmotná stránka přestupku nebyla naplněna a přestupek nebyl spáchán !

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.12.14 06:48

Toníku, ale to jsi mne nepochopil. O užitečnosti a potřeba materiálního přestupku vůbec nediskutuji. Vyjádřil jsme se pouze k konkrétnímu přestupke se zdůvodněním, já jsem nepřekážel, proto to nebyl přestupek.

Tak ale nelze vykládat konkrétní situaci a zákaz (ne)dodržovat jen když (ne)bráním někomu. (jedno auto nebrání, 10 již ano, tak které mají charakter materiálního přestupku?

O podobném materiálním přestupku se často píše na poradně JUDr. Beran

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.