Má právo po mě vyžadovat peníze?

Od: Datum: 20.11.14 14:51 odpovědí: 4 změna: 20.11.14 17:47

Dobrý den, s přítelem jsme přes 2 roky a bydlíme u jeho rodičů. V srpnu se nám stala nehoda. Řídila jsem já, takže nehoda je napsána na mě. Nikomu se nic nestalo, takže nic vážného. Ale auto bylo přítelovo. Chtěla bych se zeptat, jestli po rozchodu po mě může vyžadovat peníze za rozbité auto, které se po nehodě stalo nepojízdným. Předem děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.11.14 15:38
avatar

Teoreticky může vymáhat náklady na opravu už teď, ale obecně: smlouva o zapůjčení vozidla byla uzavřena ústně, tedy je jistě velmi nejasná, takže možnost úspěšného vymáhání takovýchto dluhů je velmi malá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.14 15:42

Ano, má. Právo na náhradu škody se promlčuje za deset let. Pokud to lze, doporučuji s přítelem (expřítelem) dohodnout se na tom, zda škodu požaduje či nikoliv. Stačí i Váš dotaz učiněný například mailem, v němž vyjádříte lítost nad způsobenou škodou a zeptáte se, zda chce škodu nahradit či tuto náhradu nepožaduje. Pokud by Vám odpověděl, že náhradu škody nepožaduje a tuto by posléze vymáhal, mohla byste uplatnil rozpor s dobrými mravy.

§ 636

[Právo na náhradu škody]

(1) Právo na náhradu škody nebo jiné újmy se promlčí nejpozději za deset let ode dne, kdy škoda nebo újma vznikla.

(2) Byla-li škoda nebo újma způsobena úmyslně, promlčí se právo na její náhradu nejpozději za patnáct let ode dne, kdy škoda nebo újma vznikla. To platí i v případě vzniku škody nebo újmy porušením povinnosti v důsledku úplatkářství spočívajícího v nabídce, slibu nebo dání úplatku jiným než poškozeným nebo v přímém či nepřímém vyžádání úplatku od poškozeného.

(3) Pro právo vzniklé z újmy na svobodě, životě nebo na zdraví se odstavce 1 a 2 nepoužijí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.11.14 16:01
avatar

Férové by bylo mu náhradu škody nabídnout (nebo ji nahradit rovnou bez řečí). Nebo si myslíte, že když je někdo váš přítel, tak mu můžete beztrestně roztřískávat věci a on to bude automaticky muset snášet?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss®
Datum: 20.11.14 17:47

Už se rozcházíte? Záleží jaký typ smlouvy byl uzavřen, může žádat. Pojistku máte?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.