Jak odhlásit auto?

Od: Datum: 20.11.14 08:50 odpovědí: 7 změna: 21.11.14 09:54

Máme starého žigulíka a značky v depozitu. Kupodivu jsem našla zájemmce o koupi. Jak mám postupovat, abych zbytečně neplatila státu a aby auto přestalo figurovat na mé jméno?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: roman1974
Datum: 20.11.14 10:24

Dobrý den. Řešení této situace je velmi jednoduché. Sepište s kupujícím kupní smlouvu. Je nezbytně nutné ověřit totožnost kupujícího nějakým oficiálním dokladem (OP, pas). S podepsanou smlouvou zajdete na evidenci motorových vozidel (spadá pod magistrát města), kde zařídíte tzv. polopřevod na nového majitele. Máte-li jakoukoliv existující pojistku vztahující se na vozidlo, informujete o jeho prodeji doložením kupní smlouvy a kopie TP s vepsaným polopřevodem svoji pojišťovnu.

Důrazně doporučuji udělat si ze všech dokumentů elektronickou kopii, je vcelku pravděpodobné, že se po nějakém čase proberou na ČKP a začnou vás masírovat protože něco...

Nenechávejte tyto úkony na druhé osobě, rozhodně to neřeště podpisem kupní smlouvy a plné moci - zařiďte si polopřevod sama, ať ve velkém TP figuruje na 100% kupující a vy máte i po předání dokladů kupujícímu k dispozici všechny související kopie dokumentů jakožto důkazy o provedené transakci.

Rozhodně tedy:

- podpis smlouvy se všemi náležitostmi, identifikace účastníků smlouvy (ve dvou vyhotoveních)

- návštěva EMV (evidence motorových vozidel) a zapsání polopřevodu dle kupní smlouvy do velkého TP

- udělějte si kopie TP se zapsaným polopřevodem (nejlépe oskenovat do jpg a pdf), kopii kupní smlouvy

- informujte pojišťovnu kde bylo vozidlo pojištěno o změně vlastníka

- pokud bylo vozidlo dlouhodobě v depozitu (SPZtky) a povinné tak nemá vazbu na pojišťovnu, informujte o změně vlastníka ČKP (budou se hodit právě elektronické kopie kupní smlouvy a velkého TP, případně dokladů z EMV o depozitu a vyjádření pojišťovny o přerušení plateb povinného ručení z důvodu depozitu - tak nějak)

Prodej vozidla je bohužel záležitost, která může přinést zcela neočekávané komplikace a kdybych to neřešil přímo v rodině tak bych tomu nevěřil. Bratr chytře prodal auto na dobré slovo a na všechno potřebné se vyhulil, nedotáhl prodej auta legislativně do konce a teď se nestačí divit. ČKP s těmi svými denními sazbami za neplacené pojistné se dostává do pozice bezohledného středověkého inkvizitora s praktikami na hranici morální únosnosti.

Raději si vemte den dovolené a prodej auta dokončete, než abyste později lítala po úřadech a hroutila se při pohledu na výzvy k úhradě za nějaké úkony kolem likvidace vozu či jeho pojistném.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.14 10:34

Řešíme podobnou situaci se starým autem. Podepsat kupní smlouvu a navštívit evidenci mohu sám bez kupujícího?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roman1974
Datum: 20.11.14 10:50

Kupní smlouva musí být samozřejmě podepsána oběma stranami - to jen pro upřesnění. A pokud je KS podepsána oběma stranami, je platná a s touto smlouvou můžete na EMV jít sám bez kupujícího - navíc ten by vám tam nebyl nic platný. Polopřevod je většinou úkon bez čekání (bez pořadníku) stejně jako první registrace vozidla či změna RZ nebo bydliště. Za zápis polopřevodu se nic neplatí, jen prodávající doloží KS, TP, OP a případně související dokumenty k vozidlu vystavené EMV.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 20.11.14 10:44

Nejlepší je, vzít s sebou kupce na OdbDSA a tam úkon provést (vzory formulářů mají na nástěnce). Kupní smluva není povinná písemně, ale vhodná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.14 15:21
avatar

Docela bych souhlasil s Romanem, ale ne se vším.

Vozidlo prodáte kupci, opíšete si jeho nacionále z občanky, vyplníte žádost o změnu vlastníka, navštívíte evidenci vozidel, předložíte žádost, velký techničák, svoji občanku. Víc toho nepotřebujete.

Udělají Vám záznam do velkého techničáku, okopírujete si ho, pak předáte kupci.

Nic složitého.

Romane, kupní smlouvu nemusíte předkládat úřadům.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.11.14 08:01

Moc! vám všem díky.

Ale pořád jsem čekala, kdy mi napíšete, že budu platit poplatek tolik a tolik tisíc...Nebo jsem špatně četla?

Datum: 21.11.14 09:54
avatar

Nevím co jste kde četla, ale vy nebudete platit žádný poplatek.

Zdarma nahlásíte změnu majitele. (osobně)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.