Přezutí kol - vyvážení

Od: Datum: 04.11.14 07:52 odpovědí: 25 změna: 16.11.14 21:37

Dobrý den,

mám dotaz ohledně přezutí kol na zimní bez vyvážení. Kola byla vyvážena před zimou 2013/2014. Nyní jsem je přezul (doma) bez vyvážení. Na zimních kolech jsem v zimě ujel cca 4000 km. Myslíte že bych mohl mít s s koly nějaký problém? Jinak jedná se o Škodu Felicie.

Díky předem za reakce

doplněno 05.11.14 09:02: Jen doplnění: Nějak jsem to opoměl nechat udělat včas a potřeboval jsem jet na hřbitovy. Jinak bych to dal jako každý rok do servisu. No a teď jsem přemýšlel, jestli se na to vyprdnout, nebo to dát do servisu na to vyvážení.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.14 08:00

Nemusíš , pokud neháže volant ,

odborníci doporučují po 15 000 km.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.11.14 08:29

Já už desítky let kola nevyvažuji, bez jakýchkoliv následků. Š120, felicie . Podle mě je to jen vyhazování peněz.

Datum: 04.11.14 08:41

jde to videt co mas za kary , staci mit octu a jet 140 a neveril bys co dela volant , kdyz nemas vyvazene pneu. Nebudu tu nic rikat , ale schade nebo felcka kope do volantu i kdyz jedes 30km/h ...

Datum: 04.11.14 11:51

Jezdím Favoritem dálnici a 130 - 140 i 110 dle nevyváženosti dost drní volantem do stran. Dost nepříjemné a nebezpečné.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.11.14 08:40

Jelikož vyvažuji kola pro známé, tak si dovolím tvrdit, že je třeba vyvažovat kola. Páč někdy musím dát tak velké závaží, že ho ani nemám..

Ale k Vašemu případu, vy nevyvažujte kola, páč je máte vyvážená. Jen když se sundá pneumatika a nasadí se zpět jinak, tak je třeba vyvážit.

doplněno 04.11.14 12:06:

trtr, díky za radu. Trošku to znám, ale když někdo přijede s pneumatikami, točím jak blázen a ne a ne zmenšit závaží. Je to o kvalitě pneu.

Od: trtr
Datum: 04.11.14 09:06

zdravím, tak tak, nevývaha ničí ložiska. Jinak jeden tip pro pana Cukráře, ale možná ho zná, někdy stačí pootočit pneu na disku a nemusí se ani používat třeba 50 a více gramové závaží, ale někdy to nepomůže. Pravda, upouštět vzduch a štelovat pneu se práce zdlouhavá, ale kolo pak i lépe vypadá, než olepené závažím. Některé pneu mají i barevné body, značící nevývahu pneu, která se umisťuje nejčastěji k ventilku.

Od: hmm
Datum: 04.11.14 09:11

já bych dodal, že opakované vyvážení má smysl z několika důvodů - závaží může odpadnout, po sjetí pneu se změní vlastnosti, ověříte k tomu i kvalitu ventilků (komu neupadnul ventilek, ten asi nepochopí...)

Vyvážené pneu jsou bezpečnější, neskáčou na silnici a lépe drží stopu, méně se opotřebovávají...

Při cestách s rychlostí do 60ti km/h to asi moc nepoznáte - stejně jako u protektorů..., tady bych se asi pravidelných půlročních kontrol zdržel

Od: lipa®
Datum: 04.11.14 09:38
Netřeba. Zatím jsem zaznamenal hazeni pouze ve vyšší rychlosti nad 100km/h. Octavia, Chraysler, Favorit. U nevyvazenych kol Samozrejme. Ve tvem případe je vse ok.
Klidný den

Od: trtr
Datum: 04.11.14 10:00

Zdravím, tak auto třeba skákat nebude, ale na kolech, která se rychle otáčejí i gram znamená přídavné zatížení, které ložisko musí snášet. Neprojeví se to hned, ale u nevyváženích kol to začíná a končí to i výměny celého zavěšení z důvodu vůlí.

Od: egon®
Datum: 04.11.14 09:52

Dobrý den, děkuji všem za reakce.

Nechám to tedy přes zimu tak. Jen doplním, že po dálnicích nejezdím.

Od: fik
Datum: 04.11.14 13:37

Jen doplním že vyvažování je nezbytné,jak tu někdo psal že nevyvažuje,kolikrát mi felcka začíná mírně házet volantem už tak 3 měsíce po vyvážení,takže musím vyvážení třeba jednou nebo i dvakrát během sezóny zopakovat. Vyvážení se může drasticky změnit vlivem opotřebení pneumatiky a třeba chytnutím nějaké pořádné díry nebo odskočením závažíčka

Nevyvážením drasticky trpí celá náprava,hlavně čepy,ložiska a horní uložení tlumičů

Datum: 04.11.14 17:07

To fík-zásadně vyvažuji jen při demontáži pneu na disk nebo pkd by začalo auto při jízdě vybrovat.jinak je zbytečné Pneu momentálně jezdím už 3 sezonua vyvažovačku viděli jen z novoty když šli na disk! A vše OK ani při 160 nic ,vše v pohodě!

doplněno 04.11.14 17:36:

Novada vidíš a já jsem měnil plastové za ty kovové s koncem na demontáž ventilku a nic se neděje,asi to mají holt "žabožrouti" od PSA líp vychytané nežli škůdka!

Od: fik
Datum: 04.11.14 17:15

To já taky,ale u mě je pravidlem že po několika měsících to kolem 90-100 házet začne,ta moje felda je na to nějak citlivá, Fungl nový letňáky mě vydržely vyvážený 5 měsíců

Datum: 04.11.14 18:04

Nevím, mam to na golfu III :D škodovku jsem už prodal :) .. Byl to asi spíš muj subjektivní pocit, nebylo to nic hrozného, krom toho, že sem tam dal místo 195/50r15 - 195/60r15 a drhne mi to podběh vepředu při zatáčení a na technický sem dostal vynadáno :D

Datum: 04.11.14 15:47

Ahoj. Egone, to mám tomu rozumět tak, že jsi si doma sám ,,přezul ,, 4 gumy? Spíš bych očekával, že jsi si jen přehodil kompletní celá kola. Kdo by se s tím dneska dřel? Možná můj bývalý hladový tchán, který se s tím lomcoval s montpákama asi 3 hodiny. Pak je stejně odvezl vyvážit. Ještě loni mi to kluci v servisu přehazovali s dodávkou jiných zimních kol i s dovážením. Dříve jsem to jen přehazoval. Při podezření na vibrace, jsem je nechal převážit i v průběhu roku. Občas to dělal nějaký ten čep.

Od: egon®
Datum: 05.11.14 08:59

Ahoj, samozřejmě, že jsem přehodil celá kola... Nějak jsem to opoměl nechat udělat včas a potřeboval jsem jet na hřbitovy. Jinak bych to dal jako každý rok do servisu. No a teď jsem přemýšlel, jestli se na to vyprdnout, nebo to dát do servisu na to vyvážení...

Datum: 16.11.14 21:37

Po hřbitovech jsem letos vzhledem k počasí jezdil na letních. Ostatně na nich jezdím i teď.

Datum: 04.11.14 15:50

Kola mám na discích a přehuzuji celá. Jen vyjímečně s nima jedu na vyvážení, jen v případě, že se mi na nich jede divně nebo volant hází (třepe se). Mám pocit, že mi to vychází, že jeden rok bez vyvážení a druhý rok je jedu překontrolovat.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.11.14 17:26

Měl jsem vyvážená kola, sundal jsem plastové čepičky ventilků a našrouboval krásné hliníkové, které skoro nic neváží. Při 90km/h se mi jemně chvěje volant. Takže i taková pitomost tam je znát

Od: virus*
Datum: 04.11.14 18:12

Já jen k těm ventilkům...mně ty hliníkové po dvou měsících zarezly (přirostly) na ventilek tak,že když jsem je chtěl při kontrole tlaku vyšroubovat ,tak dva šly i s ventilkem a já musel na odtahu do pneuservisu na výměnu ventilků.Takže poučení pro mne..již nikdy hliníkové ozdoby na ventilek

Datum: 04.11.14 19:48
To s těmi ventilky můžu potvrdit,sundejte je dokud to ještě jde.Že by čepička měla vliv na házení kola je pitomost.
Jinak souhlasím s @clayman, pokud není velký roční nájezd nebo karamboly s obrubníkem, stačí převážit ob jedno přezouvání.Po jedné sezóně je rozdíl tak 5gramů,a kvůli tomu je zbytečné platit za převážení.
Záleží ovšem na svědomitosti řidiče,když vím že jezdím jak dobytek,klidně převážit i dvakrát za sezónu.

Datum: 04.11.14 20:02
Sám ventilek "váží " při 100km/hod 1.7 kg, takže kovová čepička může vyváženost rozhodit.

Datum: 04.11.14 20:12
Takže co teprv takový kamínek ve vzorku nebo kousek bláta v disku...
To se divím,že jsem si kvůli tomu ještě nenamlel hubu...

Datum: 05.11.14 17:41
Kamínky v plášti jsou po celém obvodu, takže se to minimalizuje. A bláto snad spadne dřív, než v disku zaschne. Ten zbytek člověk snad cítí ve volantu a sám si to zkontroluje... Nebo uz se vám stalo, ze kola servis vyvážil s blátem? Kola stačí vyvážit jednou za 10tis km, nesjizdi se úplně rovnoměrně.

Datum: 04.11.14 18:26
Kola vyvažuju vždy před každou sezónou a vždy je na nich co vyvažovat. Pokud nejsou kola dobře vyvážená,tak to někdy klepe už při 30km/h. Jde o to,že pneumatiky se sjíždějí,pokud jsou kola špatně vyvážená. To Je nebezpečné a myslím si,že těch pár korun se opravdu nemíjí účinkem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.